Domů
Ropa
Shell získal licenci pro obchodování s ropou na čínském trhu
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Shell získal licenci pro obchodování s ropou na čínském trhu

Čínské ministerstvo obchodu udělilo licenci společnosti Shell, která tak bude nyní moct nezávisle obchodovat na čínském domácím trhu s ropou, což bylo zatím výsadou pouze čínských firem. Ačkoliv Shell nemá licenci na import ropných produktů do Číny, je tento krok vnímán jako pozitivní zpráva pro zahraniční firmy v ropném sektoru.

Shell Petroleum Trading Co, dceřiná společnost firmy Shell China, získala licenci k obchodování s ropou na čínském velkoobchodním trhu. Licenci od čínského ministerstva obchodu získal Shell podle serveru Platts tuto středu.

Obchodování ano, dovoz ne

Díky licenci bude moct dceřiná firma Shellu uskutečňovat nákupy a prodeje ropných produktů se svými zákazníky na čínském trhu. Dle analytiků velkoobchodní trh s ropnými produkty byl již dlouhou dobu dominován čínskými státními společnostmi a je zpravidla vyhrazen pouze pro čínské společnosti.

Současné udělení licence na velkoobchodní trh s ropnými produkty stoprocentně zahraničně vlastněné společnosti je unikátní a nevídané. Tato skutečnost by měla značně přispět ke konkurenceschopnosti velkoobchodního trhu v Číně.

„Po obdržení velkoobchodní licence na ropné produkty budeme schopní nabídnout lepší obchodní služby našim zákazníkům,“ prohlásil Jacek Dziembaj, ředitel oddělení Supply and Trading společnosti Shell.

V kombinaci samostatného vlastnictví a spoluvlastnictví má ropný gigant v současnosti více než 1300 prodejen v Číně.

Firma Shell bude ovšem muset i nadále pro svůj prodej na čínském trhu nakupovat od místních dodavatelů, protože v současnosti nemá licenci k dovozu ropných produktů. Nicméně i přesto je tento krok viděn jako velice vstřícné gesto vůči zahraničním firmám v době probíhající americko-čínské obchodní války.

Čína otevírá své brány

Peking se stále více snaží ukázat svou vůli spolupracovat s mezinárodními společnostmi z ropného sektoru. Kromě udělení licence Shellu, v prosinci CNOOC (China National Offshore Oil Corporation) prohlásila, že uzavřela dohodu s devíti ropnými společnostmi ohledně podmořského průzkumu možných nalezišť.

Mezi společnosti patří kromě Shellu i další největší světoví hráči v ropném sektoru jako například Chevron, Total či Equinor. Průzkumné práce budou probíhat u ústí Perlové řeky v jižní Číně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.