Čínské ministerstvo obchodu udělilo licenci společnosti Shell, která tak bude nyní moct nezávisle obchodovat na čínském domácím trhu s ropou, což bylo zatím výsadou pouze čínských firem. Ačkoliv Shell nemá licenci na import ropných produktů do Číny, je tento krok vnímán jako pozitivní zpráva pro zahraniční firmy v ropném sektoru.

Shell Petroleum Trading Co, dceřiná společnost firmy Shell China, získala licenci k obchodování s ropou na čínském velkoobchodním trhu. Licenci od čínského ministerstva obchodu získal Shell podle serveru Platts tuto středu.

Obchodování ano, dovoz ne

Díky licenci bude moct dceřiná firma Shellu uskutečňovat nákupy a prodeje ropných produktů se svými zákazníky na čínském trhu. Dle analytiků velkoobchodní trh s ropnými produkty byl již dlouhou dobu dominován čínskými státními společnostmi a je zpravidla vyhrazen pouze pro čínské společnosti.

Současné udělení licence na velkoobchodní trh s ropnými produkty stoprocentně zahraničně vlastněné společnosti je unikátní a nevídané. Tato skutečnost by měla značně přispět ke konkurenceschopnosti velkoobchodního trhu v Číně.

„Po obdržení velkoobchodní licence na ropné produkty budeme schopní nabídnout lepší obchodní služby našim zákazníkům,“ prohlásil Jacek Dziembaj, ředitel oddělení Supply and Trading společnosti Shell.

V kombinaci samostatného vlastnictví a spoluvlastnictví má ropný gigant v současnosti více než 1300 prodejen v Číně.

Firma Shell bude ovšem muset i nadále pro svůj prodej na čínském trhu nakupovat od místních dodavatelů, protože v současnosti nemá licenci k dovozu ropných produktů. Nicméně i přesto je tento krok viděn jako velice vstřícné gesto vůči zahraničním firmám v době probíhající americko-čínské obchodní války.

Čína otevírá své brány

Peking se stále více snaží ukázat svou vůli spolupracovat s mezinárodními společnostmi z ropného sektoru. Kromě udělení licence Shellu, v prosinci CNOOC (China National Offshore Oil Corporation) prohlásila, že uzavřela dohodu s devíti ropnými společnostmi ohledně podmořského průzkumu možných nalezišť.

Mezi společnosti patří kromě Shellu i další největší světoví hráči v ropném sektoru jako například Chevron, Total či Equinor. Průzkumné práce budou probíhat u ústí Perlové řeky v jižní Číně.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *