Spojené arabské emiráty pohrozily odvetou za útoky na ropná zařízení

16. květen 2019, 09:06
DomůRopaSpojené arabské emiráty pohrozily odvetou za útoky na ropná zařízení

Spojené arabské emiráty jsou znepokojeny útoky na ropné cíle v Saúdské Arábii a jsou připraveny k odvetě. Sdělil to včera diplomat ze SAE, jehož citovala agentura Reuters. SAE jsou stejně jako Saúdská Arábie členy koalice bojující v Jemenu proti tamním šíitským povstalcům. Jemenští šíité, podporovaní Íránem, se přihlásili k úternímu útoku na zařízení saúdskoarabské ropné společnosti Aramco.

Zástupce SAE se vyjádřil v době stoupajícího regionálního napětí, jež vyvolal konflikt USA a Íránu týkající se dohody o íránském jaderném programu.

USA nyní posilují vojenskou přítomnost v Perském zálivu a stahují část diplomatů z Iráku, kde své vojenské mise přerušily kvůli bezpečnostnímu riziku Německo a Nizozemsko. Podle USA hrozí bezprostřední nebezpečí ze strany Íránu nebo jeho spojenců.

K těm patří jemenští Húsíové, kteří od roku 2014 bojují proti jemenské vládě, na jejíž straně stojí mezinárodní koalice.

SAE v neděli oznámily sabotáž proti čtyřem obchodním lodím v blízkosti svého emirátu Fudžajra, který je poblíž Hormuzského průlivu. Jím prochází ropný vývoz ze zemí oblasti Perského zálivu. V úterý se Húsíové přihlásili k útoku na zařízení společnosti Aramco.

Byla zasažena část ropovodu mezi Východní provincií a rudomořským přístavem Janbu. Šíité svou akci odůvodnili působením Saúdské Arábie v Jemenu. Sabotáže u pobřeží SAE se stále vyšetřují. Diplomat, citovaný včera Reuters, sdělil, že Abú Zabí o tom předalo dopis Radě bezpečnosti OSN.

Ilustrační foto

Prohlásil také, že SAE jsou útoky Húsíů v Saúdské Arábii znepokojeny. „Odpovíme velmi důrazně“, pokud budeme svědky útoků šíitů na civilní cíle, jako jsme toho byli svědky v Saúdské Arábii, sdělil.

Aniž sabotáž proti plavidlům někomu připsal, řekl, že za současnými problémy celého regionu je chování Íránu. Podle diplomata je nedílnou součástí současného napětí fakt, že protiíránské sankce jsou účinné.

USA je obnovily loni, když odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Írán nyní přestal část svých závazků dodržovat a pohrozil, že neochrání-li ho ostatní signatáři dohody od dopadu amerických sankcí, obnoví obohacování uranu na vyšší úroveň, než mu povoluje dohoda.