Domů
Komoditní trhy
Zeman: Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do Evropy
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Zeman: Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do Evropy

Komoditní trhy
6 komentářů
1. květen 2022, 13:02
ČTK

Rusové by podle prezidenta Miloše Zemana byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy. Jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů, míní. Přesto není vyloučeno, že to udělají, protože politika je někdy velmi iracionální, řekl v dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Dlouhodobým národním zájmem je podle hlavy státu nebýt závislý na ruském plynu. Rusové prokázali, že jsou iracionální, nevypočitatelní a více agresivní a méně evropští, než se domníval, uvedl.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. EU oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

Podle české vlády nejsou signály, že by něco podobného aktuálně hrozilo i ČR. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) mimořádným opatřením rozhodl o tom, že zásobníky plynu v ČR budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Dosud to mělo být minimálně 30 procent.

Česko je na problémy s dodávkami plynu podle Zemana připraveno jen částečně. Možnými řešeními jsou podle něj diverzifikace zdrojů, zkapalněný plyn, nové zdroje a plynovody, ale též rozložení ústupu od uhlí do delšího časového intervalu. Vláda směřuje k roku 2033, Uhelná komise v minulém volebním období navrhla o pět let pozdější termín.

„Nejde jenom o uhelné elektrárny, ale také o teplárny, a dodávky tepla jsou samozřejmě klíčová záležitost,“ řekl Zeman.

„Přimlouval bych se za pomalejší ústup od uhlí. Uhelná komise to navrhovala v roce 2038, to už je trochu rozumnější, ale já bych to ještě tak o deset let protáhl,“ dodal.

Každá země podle Zemana hájí své národní zájmy, které jsou krátkodobé a dlouhodobé. „Krátkodobý zájem je mít pohodlí, například pokud jde o dodávky ruského plynu. Dlouhodobý zájem je mít bezpečnost,“ konstatoval. Rusové k jeho překvapení prokázali, že jsou iracionální, nevypočitatelní a více agresivní a méně evropští, než se domníval. „Z toho vyplývá, že dlouhodobý národní zájem je nebýt závislý na ruském plynu,“ podotkl prezident.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vojvodik Petr
1. květen 2022, 13:47

Zastaví plyn eu.

Jan Veselý
1. květen 2022, 14:49

Takže Miloš zároveň říká, že se Rusové zachovali neracionálně (ve smyslu proti svým ekonomickým zájmům) a zároveň říká, že se není třeba bát, další neracionální chování (v rozporu s vlastními ekonomickými zájmy) nehrozí.

Nějak mám problém tomu věřit.

Maly Jarda
1. květen 2022, 15:04

Nejsem z těch kdo nemohou Zemanovi přijít na jméno, ale tenhle člověk se ve své aroganci mýlí celý svůj život téměř ve všem.

Rejpal
1. květen 2022, 18:44

Pokud Rusko zastaví dodávky plynu do EU , pak přijde zhruba o 1/10 svých příjmů z exportu ropy a plynu. Vzhledem k růstu cen , který by toto rozhodnutí vyvolalo by to ovšem mohlo znamenat i čistý zisk. Podle mě se Zeman mýlí naopak pro Rusko by bylo lepší dodávky plynu do EU zastavit , protože tím ne jen že vydělá peníze, ale ještě paralizuje minimálně na rok ekonomiku EU což ve výsledku povede k tomu , že EU nebude mít dost prostředků pro podporu války na ukrajině Rusové by v podstatě zabili 2 mouchy jednou ranou. Jedinný důvod proč to zatím neudělali je to ,aby nestratili kredit dobrého dodavatele no tak si vymysleli platby v Rublech část EU se tím odstaví sama.

Ondřej
2. květen 2022, 07:24

Celá Evropa stejně říká, že od Rusů přestane odebírat, tak to Putin udělal jen o rok nebo dva dříve. Asi nebude milostivě čekat na Evropu až ta ho odstřihne kdy se jí to hodí. Politici si měli tato vyjádření schovat až bude vybudovaná infrastruktura, nebo budou podepsané závazné smlouvy se třetí stranou.

JVr
2. květen 2022, 08:33

Pravda, jen je tu pár problémů. To co nedodá do Evropy, musí dodat jinam ale:

- jsou problémy, kdo to odebere. USA, Austrálie a Evropa to nekoupí, zbývají tedy Čína, Indie, Jižní Amerika, popř. další menší odběratelé po celém světě

- jsou problémy jak to přepravit. plynovody do cílových destinací, kde by to někdo koupil jsou vytížené a LNG kapacity jsou omezené (nebo k nim nevedou potřebné plynovody).

Realita je tedy taková, že pro obě strany jak Evropu, tak Rusko je vzájemný obchod výhodný. Proto také Putin zatím kohoutky nezavřel, jinak už by to dávno udělal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se