Těžební společnost Saudi Aramco zvýšila čtvrtletní zisk téměř na čtyřnásobek
Saúdskoarabská státní těžební společnost Saudi Aramco ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk téměř na čtyřnásobek. Firma dnes uvedla, že vydělala 95,47 miliardy rijálů (549,5 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 24,62 miliardy rijálů před rokem. Aramco patří podle objemu tržeb k největším firmám světa, ke zlepšení hospodaření ve čtvrtletí přispěly zejména vyšší ceny ropy a vyšší poptávka.
Firma uvedla, že jí pomohl i postup v očkování proti covidu-19, díky čemuž se otevřela větší část globální ekonomiky. Jak bylo možné více cestovat, začala se na klíčových trzích i zvyšovat poptávka po palivech.
Čtvrtletní zisk je vyšší, než čekali analytici. Firma vyplatí na dividendách 18,8 miliardy dolarů (téměř 406 miliard Kč).
„Naše výsledky za druhé čtvrtletí odrážejí silný obrat poptávky po energiích ve světě. Do druhého pololetí roku 2021 vstupujeme silnější a s větší flexibilitou spolu s tím, jak se globální ekonomika zotavuje,“ uvedl šéf podniku Amín Násir.
Společnost Saudi Aramco si v červnu zajistila šest miliard dolarů z prodeje svých prvních certifikátů denominovaných v dolarech a označovaných sukuk. Ty se vydávají v islámských zemích, kde není přijatelná tradiční západní struktura emise dluhopisů a plateb úroků. Získané peníze Aramco použije hlavně na výplatu dividend, z nichž většina půjde vládě v Rijádu.
Cena severomořské ropy Brent, která slouží jako hlavní měřítko vývoje cen ropy ve světě, v pátek uzavřela obchodování na 70,70 USD za barel. Před rokem se pohybovala kolem 45 dolarů a loni v březnu, tedy na začátku pandemie, klesla až k 20 dolarům za barel. Od začátku letošního roku je Brent dražší asi o 35 procent, k růstu cen přispěla i dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců v čele s Ruskem na snížení těžby ve snaze podpořit cenu suroviny.
Aramco je největší ropnou společností na světě a koncem roku 2019 vstoupila na saúdskoarabskou akciovou burzu. Prodala tam asi 1,5 procenta svých akcií, firma tak z drtivé většiny zůstává státní.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se