Domů
Společnosti
Putin údajně zvažuje prodej podílu v Rosněfti Číně a Indii
Grozny rosneft
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grozny-rosneft.jpg (public domain)

Putin údajně zvažuje prodej podílu v Rosněfti Číně a Indii

Společnosti
Bez komentáře
20. červen 2016, 15:05
ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin uvažuje o prodeji podílu ve státem ovládané ropné společnosti Rosněfť Číně a Indii. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to v noci na dnešek napsala agentura Bloomberg. Rusko již dříve oznámilo, že hledá kupce pro téměř pětinový podíl v Rosněfti, která je největším ruským producentem ropy.

Rusko by podle zdrojů upřednostňovalo společnou smlouvu s oběma státy, které vévodí růstu světové poptávky po energiích.

Činitelé v Moskvě předpokládají, že výnos z prodeje podílu 19,5 procenta v Rosněfti by mohl činit nejméně 700 miliard rublů (260 miliard Kč), což by byla rekordní částka z prodeje státního majetku v Rusku.

Prodej do soukromých rukou je jednou z možností, jak by vláda mohla vyrovnat výpadek rozpočtových příjmů způsobený citelným poklesem cen ropy.

Putin Sechin
Ruský prezident Vladimir Putin a generální ředitel společnosti Rosněfť Igor Sechin

Přivedení obou předních asijských ekonomik do Rosněfti by Putinovi také umožnilo posílit geopolitický vliv v situaci, kdy vzájemné vztahy se Spojenými státy a s Evropou ochladly kvůli konfliktům na Ukrajině a v Sýrii na nejhorší úroveň od konce studené války, napsal Bloomberg.

Čína i Indie tvoří spolu s Japonskem trojici největších asijských ekonomik. Případné čínské a indické angažmá v Rosněfti by mohlo vyvážit téměř pětinový podíl, který má v ruském podniku britský koncern BP, napsala také americká agentura na webu.

Peking i Dillí již vyjádřily zájem o prodej podílu v Rosněfti. Žádná ze stran zatím nesdělila, že by se uvažovalo o společné smlouvě. Indický ministr ropného průmyslu ale v pátek prohlásil, že to nelze vyloučit.

Autor úvodní fotografie: Станислав Гайдук

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516