Domů
Ropa
Transocean koupí norského provozovatele vrtných souprav Songa

Transocean koupí norského provozovatele vrtných souprav Songa

Společnost Transocean, která je jedním z největších světových provozovatelů vrtných souprav, převezme za 9,1 miliardy norských korun (NOK; 25,5 miliardy Kč) norského rivala Songa Offshore. Dohoda je další z řady transakcí, které mění odvětví těžby ropy, a posílí pozici Transoceanu v oblasti těžby v obtížných klimatických podmínkách, jako je arktická oblast. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Songa je hlavním poskytovatelem vrtných služeb pro norskou ropnou společnost Statoil. Songa má se Statoilem dlouhodobý kontrakt na provoz čtyř ropných souprav, což dělá dohodu velmi atraktivní. Kniha objednávek firmy Transocean díky dohodě stoupne o 4,1 miliardy USD (91,3 miliardy Kč) na 14,3 miliardy USD.

Akvizice se uskuteční z velké části v akciích a konvertibilních dluhopisech. Nabídka ohodnocuje jednu akcii firmy Songa na 47,5 NOK, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 39,7 procenta, uvedly firmy ve společném prohlášení. Včetně dluhu činí hodnota transakce 26,4 miliardy NOK.

Ilustrační foto

„Je to (dohoda firmy Transocean) signálem, že jsme blízko dna trhu a lidé nečekají, že cena aktiv se ještě výrazně sníží,“ uvedl analytik Magnus Olsvik ze společnosti Swedbank.

„Pro Transocean je to strategická akvizice,“ dodal.

Dohodu musí podpořit nejméně 90 procent akcionářů firmy Songa. Zatím s nabídkou souhlasilo zhruba 77 procent akcionářů.

Největším akcionářem Songy je společnost Perestroika, vlastněná norským investorem Frederikem Wilhelmem Mohnem. Tato firma se po dokončení akvizice stane největším akcionářem Transoceanu s podílem zhruba 12 procent.

Štítky:ropa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.