Domů
Ropa
Transocean koupí norského provozovatele vrtných souprav Songa

Transocean koupí norského provozovatele vrtných souprav Songa

Ropa
Bez komentáře
15. srpen 2017, 22:13
ČTK

Společnost Transocean, která je jedním z největších světových provozovatelů vrtných souprav, převezme za 9,1 miliardy norských korun (NOK; 25,5 miliardy Kč) norského rivala Songa Offshore. Dohoda je další z řady transakcí, které mění odvětví těžby ropy, a posílí pozici Transoceanu v oblasti těžby v obtížných klimatických podmínkách, jako je arktická oblast. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Songa je hlavním poskytovatelem vrtných služeb pro norskou ropnou společnost Statoil. Songa má se Statoilem dlouhodobý kontrakt na provoz čtyř ropných souprav, což dělá dohodu velmi atraktivní. Kniha objednávek firmy Transocean díky dohodě stoupne o 4,1 miliardy USD (91,3 miliardy Kč) na 14,3 miliardy USD.

Akvizice se uskuteční z velké části v akciích a konvertibilních dluhopisech. Nabídka ohodnocuje jednu akcii firmy Songa na 47,5 NOK, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 39,7 procenta, uvedly firmy ve společném prohlášení. Včetně dluhu činí hodnota transakce 26,4 miliardy NOK.

Ilustrační foto

„Je to (dohoda firmy Transocean) signálem, že jsme blízko dna trhu a lidé nečekají, že cena aktiv se ještě výrazně sníží,“ uvedl analytik Magnus Olsvik ze společnosti Swedbank.

„Pro Transocean je to strategická akvizice,“ dodal.

Dohodu musí podpořit nejméně 90 procent akcionářů firmy Songa. Zatím s nabídkou souhlasilo zhruba 77 procent akcionářů.

Největším akcionářem Songy je společnost Perestroika, vlastněná norským investorem Frederikem Wilhelmem Mohnem. Tato firma se po dokončení akvizice stane největším akcionářem Transoceanu s podílem zhruba 12 procent.

Štítky:ropa

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se