Domů
Ropa
Trump podkopává nohy americkýcm ropným společnostem, tvrdí průmysl
BISMARCK, ND - MAY 26: Republican presidential candidateDonald Trump speaks at a rally  on May 26, 2016 in Bismarck, North Dakota. According to a delegate count released Thursday, Trump  has reached the number of delegates needed to win the GOP presidential nomination.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)
(Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Trump podkopává nohy americkýcm ropným společnostem, tvrdí průmysl

Ropa
Bez komentáře
29. listopad 2024, 12:36
Marek Kršák

Podle informací z prostředí blízkého nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nehodlá nastupující administrativa vyjmout ropu z Kanady a Mexika ze svých plánovaných 25% dovozních cel. Ropný průmysl ale varuje, že takové počínání ohrozí v prvním kroku zejména spotřebitele, následně také domácí průmysl a národní bezpečnost. Informoval o tom zahraniční portál Reuters.

Kanada a Mexiko jsou podle amerického ministerstva energetiky hlavními dovozci ropy do USA a společně představují přibližně čtvrtinu ropy, kterou rafinerie v USA zpracovávají na paliva, jako je benzin a topný olej.

Spojené státy dovážely z Kanady a Mexika v roce 2024 asi 5,2 milionu barelů ropy a ropných produktů denně, přičemž více než 4 miliony z toho z Kanady.

US Crude oil imports by country of origin, Zdroj: US Department of Energy

Představitelé amerického a kanadského ropného průmyslu byli podle zveřejněných informací přesvědčeni, že medializované plány nově zvoleného amerického prezidenta se nebudou vztahovat na dovoz ropy. Důvodem by měla být zejména technologická připravenost amerických rafinérií pro zpracování ropných produktů pocházejících právě z těchto zemí, přičemž změna způsobu zpracování jiných typů ropy by vyžadovala značné dodatečné investice.

Dva zdroje z prostředí Trumpovy administrativy však potvrdily, že ropa, tak jako i další produkty, nedostane žádnou výjimku.

Průmysl bude bojovat za zrušení cel

Zástupci amerického průmyslu, kteří se věnují zpracování ropných produktů, ale uvádějí, že zavedení cel by bylo chybou. Tato situace představuje vzácný okamžik, kdy průmysl a nová administrativa netáhnou za jeden provaz.

„Všeobecná obchodní politika, která by mohla zvýšit náklady na dovoz, snížit dostupné zásoby ropných surovin a produktů nebo vyvolat odvetná cla, má potenciál ovlivnit spotřebitele a podkopat naši výhodu jako předního světového výrobce kapalných paliv,“ uvádí mluvčí skupiny American Fuel and Petrochemical Manufacturers (AFPM) zastupující ropné rafinerie.

Skupina AFPM dále uvádí, že její ambicí bude i nadále vytvářet tlak na úředníky, aby se vyhýbali jakékoli politice, která by mohla narušit energetickou výhodu Spojených států.

Mluvčí American Petroleum Institute (API) Scott Lauermann mezitím v reakci na otázku týkající se cel uvádí, že bude důležité udržet si stav současného přeshraničního obchodu s energií.

"Kanada a Mexiko jsou našimi hlavními obchodními partnery a zachování volného toku energetických produktů přes naše hranice je zásadní pro energetickou bezpečnost Severní Ameriky a spotřebitele v USA," řekl Lauermann.

Analytici ropného průmyslu a obchodníci zároveň varují, že ještě v průběhu tohoto roku nastane nárůst cen ropy pro americké rafinerie, což se odrazí na zvýšení cen paliv pro koncové zákazníky.

Ohrožený je zejména středozápad

Největší dopad by měly mít cla na kanadskou ropu, která je důležitým zdrojem dodávek pro rafinerie situované na středozápadě USA. Tento region se s největší pravděpodobností bude muset vypořádat s vyššími cenami pohonných hmot, protože bude obtížné nahradit kanadskou ropu, která se zde zpracovává.

"Uplatňování cel na více než 4 miliony barelů ropy denně od vašeho předního dodavatele se zdá být sebedestruktivní," řekl Matt Smith, analytik společnosti Kpler pro sledování lodí.

I navzdory tomu, že USA jsou největším světovým producentem ropy s těžbou 13,5 milionu barelů ropy denně, velká část tohoto objemu má nízkou hustotu a není vhodná pro zpracování v domácích rafinériích. Ty jsou totiž konfigurovány pro rafinaci těžké ropy, jako je kanadská a mexická ropa.

Na dotaz ohledně cel na dovoz ropy Trumpův přechodový tým poznamenal, že cla proti Číně vytvořila pracovní místa, podnítila investice a nevedla k žádné inflaci.

„Prezident Trump bude rychle pracovat na nápravě a obnově ekonomiky, která staví americké dělníky na první místo, a to přesunutím amerických pracovních míst, snížením inflace, zvýšením reálných mezd, snížením daní, omezením regulací a uvolněním americké energetiky,“ řekla pro Reuters Trumpova mluvčí Karoline Leavitt.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se