Domů
Ropa
Trump: Sankce budou znamenat pro Írán velkou ránu

Trump: Sankce budou znamenat pro Írán velkou ránu

Spojené státy uvalí sankce na Írán a pro Teherán to bude velká rána. Řekl to dnes americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí Michael Pompeo a ministr financí Steven Mnuchin zároveň potvrdili informaci agentury Bloomberg, že Bílý dům umožní osmi zemím, včetně Japonska, Indie a Jižní Koreje, nakupovat ropu v Íránu i po zavedení sankcí. O které země půjde, ale ministři neuvedli. Pompeo nicméně řekl, že výjimku neobdrží členské státy Evropské unie. EU, Německo, Francie a Británie dnes vyjádřily nad rozhodnutím USA zavést sankce politování.

Jakkoli je cílem Trumpovy administrativy oslabit íránskou ekonomiku, výjimky jsou udělovány výměnou za snižování dovozu tak, aby nevedly k růstu cen ropy.

Další zemí, která dostane výjimku, je podle zdrojů Bloombergu zřejmě Čína, o níž se ale stále jedná. Podle agentury Reuters výjimku obdrží rovněž Turecko, řekl jí to turecký ministr energetiky. Zbylé tři státy známy nejsou.

„Očekáváme, že dovoz íránské ropy bude v každé zemi snížen na nulu, v opačném případě na ni budou uvaleny sankce,“ prohlásil už dříve ministr zahraničí USA Pompeo.

Ilustrační foto

Současně ale připustil, že s některými státy z Blízkého východu, pro jejichž energetický sektor má íránská ropa klíčový význam, se jedná o výjimkách.

Ministři zahraničí a financí USA dnes odmítli osm států jmenovat. Uvedli, že všechny země nebo území své nákupy výrazně snížily a bude jim umožněno omezovat dovoz ropy z Íránu pozvolnějším tempem.

Kvůli spekulacím, že některé státy výjimku od Spojených států dostanou, se cena klíčové ropy Brent minulý měsíc snížila z více než 85 dolarů za barel asi o 15 procent. Přispěly k tomu ale rovněž signály Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že hodlá výpadky na trhu nahradit. Dnes odpoledne se barel Brentu pohyboval kolem 73 dolarů.

Evropská unie, Británie, Německo a Francie dnes ve společném prohlášení vyjádřily nad rozhodnutím USA uvalit sankce na Írán politování.

„Naším cílem je ochrana evropských hospodářských hráčů, kteří mají s Íránem legitimní obchodní výměnu v souladu s evropskou legislativou a rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 2231,“ napsali ve společném prohlášení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a ministři zahraničí a financí tří evropských zemí.

Ilustrační foto

Sankce mají na vývoz íránské ropy větší dopad, než očekávala řada analytiků. Pompeo odhaduje, že v okamžiku jejich zahájení bude kvůli nim tento export nižší o více než jednu miliardu barelů ropy denně.

„Naše očekávání jsme předčili z jednoho prostého důvodu: maximální tlak znamená maximální tlak,“ řekl Pompeo novinářům.

Druhá série amerických sankcí proti Íránu vstoupí v platnost o půlnoci z neděle na pondělí (pondělních 06:00 SEČ). Kromě energetického sektoru se budou týkat lodní dopravy a íránského bankovního sektoru.

Štítky:ropa

Komentáře

(14)

loudil

2. listopad 2018, 22:32

No tak nevím, nejsem přítelem žádných sankcí. Většinou nefungují a často se nakonec obrátí proti svému původci. Pokud dostane Čína, Turecko, Indie, Japonsko, Jižní Korea výjimky, pak o co jde ? Proč Japonsko výjimku dostane a Evropa nikoli ? Jsou USA dnes skutečně tak silným arbitrem světa, že tohle může fungovat ? Vláda Saudské Arábie nechala na svém konzulátu v Turecku mučit, uškrtit, rozčtvrtit elektrickou pilou a pak rozpustit v kyselině svobodně píšícího žurnalistu Chašakdžího /2.října = je to měsíc/. Přitom pan Trump považuje vládu Saudské Arábie za svého největšího !! spojence /po Izraeli/ na Blízkém Východě !! Nemám rád vlády, které nechávají své opoziční novináře rozpouštět v kyselině !! Těžko uvěřit, že máme dnes takovéto spojence. Ale USA to chtějí a tak musíme s vládami , které - "pracují s kyselinou" báječně spolupracovat. Je jasné, že v Iránu je méně fanatiků, jak v Arábii, přesto sankce budou na Irán. Přeji Iránu a jeho přátelům, aby sankcím USA bez potíží odolal. Kde je pravda, vidí každý. Pravdu nemá Trump. Pravdu má Irán.

https://www.denik.cz/ze_sveta/na-likvidaci-tela-zavrazdene-saudskoarabskeho-novinare-pouzili-kyselinu-20181101.html

Milda

3. listopad 2018, 07:34

Tak nám USA rozmontují další fungující režim a EU se tak může těšit na další vlnu uprchlíků. Člověk se dnes v tom významu slova „spojenec" musí zákonitě ztrácet. Ach jo...

Jan Veselý

3. listopad 2018, 07:57

Ani ne. Je patrné, že platí efekt Trump, všechny ostatní velmoci mu na to kašlou. A teď budou volby do Kongresu a Demokraté chtějí omezení moci prezidenta v zahraniční politice. Aby Trumpovi nedovolili dělat takové kraviny. Tak jim držte palce. Třeba se alespoň částečně vrátí časy Obama, kdy se USA byly schopny a ochotny domluvit se s ostatními.

Teď zahraniční politiku USA zase určují neoconi. Takže se chovají jako sloní v porcelánu.

Milda

3. listopad 2018, 08:43

--Ani ne. Je patrné, že platí efekt Trump, všechny ostatní velmoci mu na to kašlou. ---

Nekašlou, viz článek. Všichni jsou z USA podělaní. Obamova cesta vedla taky do háje. USA se opravdu musí změnit jak říká Trump a čemuž odporoval Obama, ale musí se soustředit více na domácí problémy a ne Írán apod. Sankce vůči Severní Koreji byly taky k ničemu a atomovku mají i tak.

Carlos

3. listopad 2018, 12:15

Nemyslím si, podívejte se na to jinak, myslím že to znáte. Chodil jste do školky kde jste si hrál s ostatními? Toto jeho chování vypadá dost podobně jako když zkoušíte ve hře vnutit ostatním svá pravidla, ale víte že na někoho prostě nemáte, tak mu dovolíte aby si hrál částečně podle svého. Takže jestliže tam mají Indii, s největší pravděpodobností tam je i Čína, tedy v zásadě vznikající velmoci, z Turecka mají strach nejspíš aby neudělalo nepředloženost, nějakou. Takže mu to dovolí.

Jak se myslím toto dá také číst je to že ten systém se přežil a pomalu se možná hroutí, ale bůh ví co se pak bude dít. Je ale zajímavá možnost že by za tím mohlo být i nějaký tlak ze strany Saúdské Arábie, pro kterou je Írán nepřítelem na život a na smrt. Stálo by zato si zkontrolovat seznam zemí s dovolením a zájmy Saúdské Arábie.

skodafil

3. listopad 2018, 12:49

Kdo situaci na strednim vychode trochu sleduje tak vi, ze Iran je tam smrtelnym nebezpecim nejen pro Izrael, ale pro cely svet. Velmi sikovne vmanevrovali Putina do slepe ulicky, ktera vede ke konfliktu s Izraelem a tedy i s USA. Putin nemuze couvnout, prisel by doma o moc a to mu vojenska klika nedovoli. Jedinym, dnes uz dost zoufalym resenim je odstranit ajatollahy temer za kazdou cenu. Platime draze za Bushovu chybu vpadu do Iraku.

Jan Veselý

3. listopad 2018, 13:01

Kdo tu situaci sleduje ví, že v Íránu potřebují ajatolláhové nabídnout lidem něco více než jen Alláha. Obamovi se podařilo Íránce pomocí cukru (uvolnění ropného embarga, zahraniční investice) a biče (zmrazení íránských peněz v cizině) dohnat k jednacímu stolu, kde vznikla dohoda mezi Íránem, USA, Ruskem, EU a Čínou. Byla to dohoda, se kterou byli všichni spokojení a dávala perspektivu, že Írán stane postupně normální zemí zapojenou do mezinárodních struktur a obchodu, která nebude mít velkou motivaci šířit slovo Alláhovo ohněm a mečem, protože bude plně zaměřena na růst ekonomiky a blahobytu vlastního obyvatelstva.

Šašek Trump chce tuhle dohodu hodit do koše, protože se nehodí vojensko-průmyslové lobby v USA, nehodí se současné agresivní pravici u vesla v Izraeli a nehodí se Saudské Arábii. Kupování si politiků je v USA legální praxí.

Carlos

3. listopad 2018, 13:51

Sím, jak se kupují? Na kila, nebo kusy? :D

Máte celkem pravdu, Írán by představoval celkem tvrdý oříšek a navíc je tam velmi dlouhý rozkol mezí Šíty a Sunnity. Myslím že pokud by se Írán stabilizoval a stala se z něj relativně normální země, tak by se časem zlepšily i vztahy s Izraelem, což je samozřejmě při silném vlivu náboženství dost problematické.

Samozřejmě ta celá situace je problematická díky naprosto šíleně nakresleným hranicím, které se dělaly po rozpadu Osmanské říše, kde třeba nedodržení, i díky občanské válce v Rusku, dohod asi vedlo k Arménské genocidě, dělat čáry na mapách a neřešit při tom národnostně-kulturní hranice je recept na katastrofu, to jsme ostatně viděli v C.K. (a to tam byla pořád jakási zemská samospráva), viděli jsme to na Balkáně, v Africe, vidíme to na blízkém východě. Jenže státy tam se tomu přirozeně budou bránit a je otázka jestli po tolika letech a se současnou situací se to dá nějak mírově rozdělit.

Petr

4. listopad 2018, 19:23

Irán je naopak už dlouho velmi stabilizovaná země.

Hlavní "problém" s Iránem pouze je, že chtějí kvůli obraně taky získat jaderné zbraně jako třeba Pákitán, nebo i alespoň bez statusu jaderné velmoci jako nelegálně Izrael.

skodafil

3. listopad 2018, 13:51

Cituji: " Írán stane postupně normální zemí zapojenou do mezinárodních struktur a obchodu, která nebude mít velkou motivaci šířit slovo Alláhovo ohněm a mečem, protože bude plně zaměřena na růst ekonomiky a blahobytu vlastního obyvatelstva."

Bohuzel je vysledek presne opacny. Skoncilo to jako vsechny Obamovy naivni predstavy. Iran siri siitske slovo Allahovo tak ucinne, jak doposud nikdy. Fakta mluvi jasne - Iran je pevne zachyceny v Jemenu,Iraku, Syrii, Libanonu, Palestine. Primy dusledek Obamovy dohody. Je nejvyssi cas se probudit.

Milda

3. listopad 2018, 15:28

----Fakta mluvi jasne – Iran je pevne zachyceny v Jemenu,Iraku, Syrii, Libanonu, Palestine. ---

To nejsou fakta. Jemen, Írák, Sýrie. Libanon nejsou pro Írán vůbec jisté a Palestina je jim k prdu.

skodafil

3. listopad 2018, 16:59

Strkat hlavu do pisku se v historii opakovane prokazalo jako katastrofalni chyba.

Milda

3. listopad 2018, 19:02

Paranoia se ukázala být větší chybou.

loudil

3. listopad 2018, 19:29

Irán má 80 milionů obyvatel = Německo a rozlohu 1,6 mil. km čtverečních = tři Francie. Jeho spojenci = Rusko s Čínou, které na US sankce kašlou. Kuba má asi 11 milionů lidí a s pomocí SSSR přežila US sankce v období 1960 -1990 /30 let/ a bez pomoci SSSR dalších 20 let /1990-2010/. Malý ostrůvek přežil půl století US sankcí , sice s potížemi, ale přežil . Dá se čekat, že se pod sankcemi položí Irán, země s rozlohou větší jak : Francie, Anglie, Německo a Itálie dohromady ?? No, to opravdu jen těžko čekat !!

P.S. Pan Trump zavedl cla na obchod s Čínou , aby prý snížil US deficit. Výsledek ?? Poslední číslo za září. USA do Číny vyvezly zboží ze 10 mld. USD a z Číny dovezly za 50 mld. USD. Deficit USA = 40 mld. USD. Největší deficit USA v historii. Zdá se, že představy pana Trumpa tak nějak : "Berou za své" !!

https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c5700.html

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.