Ukrajina uvedla, že je připravena řešit se Slovenskem problémy s tranzitem ropy
Ukrajina zaručuje nepřerušovaný tranzit ropy pro společnosti, na něž se nevztahují sankce, a je připravena řešit se Slovenskem problémy spojené s tranzitem. Podle agentury Reuters to včera uvedl náměstek ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó mezitím podle agentury AP napsal, že zastavení dodávek ropy mohla zorganizovat Evropská komise.
Ukrajina nedávno zastavila tranzit ropy od ruské společnosti Lukoil ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, protože v červnu tuto firmu zařadila na svůj sankční seznam.
Maďarsko a Slovensko následně vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby rozhodnutí Ukrajiny týkající se tranzitu ropy od firmy Lukoil řešila. Podle slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára Kyjev svým krokem porušil asociační dohodu uzavřenou mezi Ukrajinou a Evropskou unií.
„Ukrajinská strana je připravena řešit případné problematické otázky na expertní úrovni – pokud slovenská strana aktivuje příslušný mechanismus daný asociační dohodou. Doposud tak neučinila,“ uvedl dnes Andarak.
Maďarský ministr zahraničí Szijjártó si na facebooku stěžuje, že EK ani týden po žádosti Slovenska a Maďarska nic nepodnikla. „Navzdory ohrožení energetické bezpečnosti dvou členských států EU… Brusel mlčí,“ napsal s tím, že buď je komise příliš slabá na to, aby chránila zájmy Slovenska a Maďarska, nebo „to byl Brusel, nikoliv Kyjev, kdo celou věc vymyslel“. Šéf maďarské diplomacie zopakoval dřívější tvrzení Budapešti, že zablokování tranzitu ropy od Lukoilu přes Ukrajinu je vydíráním kvůli tomu, že Maďarsko prosazuje okamžité příměří a mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem.
Postoj Budapešti řada představitelů EU a NATO kritizovala jako strategii ústupků vůči Rusku navzdory jeho agresi. Nacionálně konzervativní maďarský ministerský předseda Viktor Orbán je všeobecně považován za člověka, který má ze všech lídrů Evropské unie nejvřelejší vztahy s Kremlem. Orbán běžně odkládá, oslabuje nebo blokuje snahy o zaslání finanční pomoci Kyjevu a uvalení sankcí na Moskvu kvůli válce, podotkla AP.
Slovenský premiér Robert Fico v minulých dnech krok Kyjeva kritizoval a řekl, že Slovensko nemíní být rukojmím ukrajinsko-ruských vztahů. V pondělí pak Fico pohrozil, že slovenská rafinerie Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud se brzy tranzit ruské ropy přes Ukrajinu neobnoví. Předseda slovenské vlády dlouhodobě kritizuje sankce proti Rusku, jež mají Moskvu přimět ke stažení vojsk z Ukrajiny, kterou napadla v únoru 2022.
Mohlo by vás zajímat:
Dokud bude Slovensko dodávat Naftu a elektřinu tak Ukrajinci nemají potřebu pustit ropu.
Mňa skôr mrzí, že maďarský minister zahraničných vecí má pravdu, keď hovorí, že EU nechá dva členské štáty vydierať Ukrajinou.
Když nemáte na výběr, tak ten, kdo ovládá jedinou cestu, si může stanovovat podmínky. A naopak - zkapacitněním Adrie, obdobně jak se děje u TAL, by nezávislost MOL potažmo Slovnaftu kvalitativně vzrostla. Jen holt by dohadování neprobíhalo na úrovni východoevropských mafiánů, nýbrž možná tvrdší ale férovější globální první ligy.
Prozatím a jen a pouze soudruh orbán vydíral EU blokováním evropských financí pro Ukrajinu. A podržtaška fico poslušně před Budapeští ohnul hřbet. Nemluvě samozřejmě o tom, že zastavení dodávek mají pravděpodobně na triku rusáci.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se