Domů
Ropa
USA kvůli výpadku sítě produktovodů vyhlásily stav nouze, rafinerie si objednávají tankery
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

USA kvůli výpadku sítě produktovodů vyhlásily stav nouze, rafinerie si objednávají tankery

Ropa
6 komentářů
10. květen 2021, 14:50
ČTK

Velké americké rafinerie na pobřeží Mexického zálivu si kvůli výpadku hlavní sítě produktovodů začaly objednávat tankery, aby měly ropné produkty zatím kde uskladnit. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Počítačové systémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů ve Spojených státech, v pátek napadli hackeři. Podle zdrojů amerických médií za útokem zřejmě stojí ruští hackeři z relativně nové zločinecké organizace známé jako DarkSide.

Tanker upravený k přepravě ropných produktů už si objednala společnost Valero Energy, která patří k největším zpracovatelům ropy v USA. Tanker Nave Titan podle záznamů společnosti Refinitiv Eikon kotvil v ústí řeky Mississippi na jihu Louisiany. Právě v tomto americkém státě a v sousedním Texasu jsou největší americké rafinerie. Tanker Nave Titan je schopen pojmout až 330.000 barelů ropy.

Společnost Colonial Pipeline se stala terčem takzvaného ransomwaru, což je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Zločinecký gang DarkSide počítačové systémy firmy podle zdrojů infiltroval ve čtvrtek a zablokoval téměř 100 gigabajtů dat. V pátek firmu vyzval k zaplacení výkupného.

„Hlavní ponaučení je z toho takové, že ti zlí hoši jsou velmi zdatní v hledání nových způsobů, jak proniknout až k infrastruktuře,“ řekl agentuře Reuters prezident společnosti Lipow Oil Associates Andrew Lipow.

„Infrastruktura si nevytvořila žádnou ochranu, která by odrazila všechny možné způsoby, jakými je škodlivý software schopen systémy infikovat,“ dodal.

Situací se zabývá také Bílý dům. Americká vláda vyhlásila stav nouze, který umožní přepravu ropných produktů po silnici. Ceny ropy na světových trzích se dnes mírně zvyšují, což analytici dávají do souvislosti právě s výpadkem klíčové infrastruktury v USA. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se po 10:00 SELČ prodával za 65,40 USD a proti předchozímu závěru jeho cena vykazovala růst o 0,7 procenta. Severomořská ropa Brent si připisovala 0,8 procenta na 68,80 USD za barel.

Tankery začaly podle zdrojů o víkendu objednávat i další velké rafinerie na pobřeží Mexického zálivu, aby měly ropné produkty kde uskladnit, než se situace kolem společnosti Colonial Pipeline vyřeší. Vedení společnosti Valero se ke zprávám zdrojů nevyjádřilo.

Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů. Firma uvádí, že na zásobování východního pobřeží Spojených států pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Štítky:ropa
USA

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Unipetrol rozjel výrobu kapalného uhlovodíku, po látce je vysoká poptávka
3. říjen 2022, 13:22
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
markusaurelius
10. květen 2021, 19:22

Brutální rasistický americký režim,, obr na hliněných nohou který srazí na zem pár jistě Ruských ,, hackeru,,....

Josef
10. květen 2021, 21:57

Já už jsem jen čekal kdy řeknou, že za tím stojí Rusové, propaganda opět nezklamala.

Energetik 007
11. květen 2021, 04:21

Systém běžel na Win 7 s dálkovým přístupem přes Teamviewer na jedno heslo.

Microsoft Win 7 již nepodporuje.

Podobný útok byl již v únoru 2020 na vodárenskou společnost.

PetrD
11. květen 2021, 11:34

Microsoft vydává updaty pro Windows 7 i ndále v rámci Windows 7 Extended Security Updates (ESU).

Nevím ale, jestli support měli koupený.

Energetik 007
11. květen 2021, 11:39

Hlavně Win 7 není real time operační systém vhodný pro průmysl, nechápu na čem štřili...

Carlos
11. květen 2021, 11:50

Korporátní policy... asi tak bych to viděl. Vy víte že ten systém je na pytel, správce IT ví že je to napytel a stejně na těch widlích ten systém bude protože nějaká směrnice ve které má prsty korporátní hlavou, který neví co podepisuje, někdo kdo si přečetl něco v časopise a Inďák který frčí na "microsoft is the best!" protože korporátní propaganda microsoftu.

Alternativně se nabízí situace "Vy potřebujete OS pro řídící systém? Jo, máte štěstí zrovna nám nenastoupil jeden na ekonomické oddělení, tak tu jednu volnou máme."

To je jenom o vnitřním fungování korporací které ne vždy fungují jak se tváří a ne vždy jak by jeden čekal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se