Domů
Ropa
USA neprodlouží výjimky ze sankcí pro obchody s ropou z Íránu

USA neprodlouží výjimky ze sankcí pro obchody s ropou z Íránu

Ropa
6 komentářů
12. leden 2019, 17:01
ČTK

Spojené státy nepočítají s udělením dalších výjimek ze sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Sdělil to dnes zvláštní íránský zástupce pro Írán na ministerstvu zahraničí Brian Hook. Spojené státy obnovily sankce loni a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Hook na tiskové konferenci v Abú Zabí řekl, že důvodem těchto výjimek bylo zabránit rozkolísání cen ropy. Vydané výjimky vyprší v květnu a Hook neřekl, co Washington hodlá udělat pak.

Mezi státy, které mohou i přes sankce zatím s Íránem obchodovat, jsou tradiční odběratelé – Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Turecko, Řecko a Itálie. V dovozu suroviny z Íránu může pokračovat rovněž Irák.

Spojené státy loni v květnu odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a postupně pak obnovily protiíránské sankce. Druhá vlna sankcí zavedená v listopadu postihla především íránský energetický sektor.

Štítky:ropa
USA
Írán

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA klesají
18. květen 2022, 17:30
Náhrada za ruskou ropu: Vídeň podpoří rozšíření ropovodu vedoucího do Česka
17. květen 2022, 13:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
loudil
12. leden 2019, 23:55

Je zajímavé, že se USA stále domnívají, jak můžou zbytku světa diktovat. Je to svinstvo. Ruský plyn má "Evropě smrdět", aby ho sem mohly naopak dodávat USA a mastily si tak jen svou kapsu. Nyní to stejné s čínským obrem Huawei, který již předběhl Evropu i USA v nejnovějších mobilních sítích 5G. Je třeba ho tedy nějak poškodit a proto se vytahují různé špionážní podezření a ideologické nálepkování. Opět stejný cíl = "Přihrát to firmám z USA či Evropy". A do třetice Irán. Když bude pod sankcemi USA a nebude vyvážet ropu, tak ho nahradí buď spojenec USA S.Arábie /totalitní veskrze prohnilý režim/ = jako úlitbu za to od USA odebere zbraně za 100 miliard a USA zbrojovky si budou mastit kapsy. Bohužel se my Západ koupeme spolu s USA v morálním hnoji a žumpě. Novinář Chášukdží byl zavražděn spojencem USA S.Arábií , protože psal pravdu a chtěl větší demokracii ve své zemi. My mlčíme. Musíme mlčet ,aby jsme nepopudili svého spojence USA , protože Washington chce tohle svinstvo nějak ututlat. Chášukdží 2018 = Palach 1969.

Jan Veselý
13. leden 2019, 07:41

Politika je a vždy byla špinavá hra. A co jiného čekat od vlády USA, když jsou tam až příliš často politici na prodej a hlavní sponzoři Republikánů jsou průmysl okolo ropy a plynu a zbrojařský průmysl. Jedni chtějí dražší ropu, druzí chtějí střílení a bombardování.

Dost kontrast s Obamovou administrativou, která "problém Írán" vyřešila diplomaticky, pomocí multilaterálních jednání, a výsledky dávaly dobrou perspektivu, že se z Íránu stane postupně "normální" země.

loudil
13. leden 2019, 11:45

Souhlas. Když byl zvolen Trump, vítal jsem to jako něco zcela nového a jako změnu mnohaletých poměrů. Nyní vidím, že je to jen z bláta do louže. Trump rychleji koná, než stíhá myslet. V USA se může stát prezidentem jen osoba ovládající majetek min. 100 mil. USD a takových je USA možná 1 %. 99 % Američanů se stát prezidentem tedy nikdy nemůže. Dost zvláštní způsob - "Demokracie". U nás máme více demokracie než mají v USA. Při předminulé volbě prezidenta dokládal kandidát Fischer své konto s částkou 800 000 Kč a měl celkem slušnou šanci na zvolení. 800 000 je dnes přitom hodnota ojetého SUV.

Jan Veselý
13. leden 2019, 13:00

Moc nechybělo, aby se prezidentem stal Bernie Sanders a ten tak velký majetek rozhodně nemá. Prezidentem se v USA může stát člověk, který umí dělat kampaně a který dá tohromady cca 1-2 miliardy dolarů na kampaň.

Demokracie v USA má sice své chyby, ale pořád je to o několik řádů lepší než být pod milostivou vládou Xi Jin Pinga, Vladímíra Putina nebo Mohameda bin Salmána.

loudil
13. leden 2019, 23:28

Ano prezidentem USA se může stát "obyčejný člověk", který dokáže sehnat 2 miliardy Dolarů na kampaň. To ale znamená konexe u obřích firem, známosti na nejvyšších místech, slizské sliby co udělám pro ty firmy po svém zvolení prezidentem,...atd. atd. Jinak, nelze posuzovat vládu Xi Jin - pinga z Čech. Třeba Shanghaj má 26 milionů obyvatel , ČR = 10. Čína má 1400 milionů obyvatel asi 55 národů ve státě. Čínský ekonomický experiment zahájený 29.prosince 1978 už vešel do dějin jako největší ekonomický skok v lidských dějinách. Jde o gigantický projekt, na který nelze napasovat žádná dosavadní lidská měřítka. Dva příklady : 1. Za 3 roky 2011-13 Čína vyrobila a použila ve stavebnictví tolik cementu, jako USA za celé 20 století. 2. Za posledních 15 let postavila Čína stejný počet bytů a domů, jaký stojí v současné Evropě, přeloženo : Čína za 15 let - "postavila Evropu". Čína jde tak rychle vpřed, že 80 % jejích obyvatel plně stojí za současnou komunistickou vádou a jinou odmítají. Já se jim nedivím. Je to naprosto logické a správné.

Josef Novák
13. leden 2019, 19:13

Jak muzete napsat neco o "vyreseni situace s Iranem" z pohledu soucasneho postupu Iranu v Syrii mi hlava nebere. Jeste ze se Trump k te Obamove silenosti postavil tak razantne. Meli bychom mu byt vdecni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se