Domů
Ropa
USA se po téměř 80 letech staly čistým exportérem ropy
Rafinérie. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

USA se po téměř 80 letech staly čistým exportérem ropy

Spojené státy americké se v září tohoto roku staly poprvé od čtyřicátých let minulého století čistým exportérem ropy a ropných produktů. Hlavním důvodem pro setrvalý růst exportu je vývoj v oblasti těžby břidlicové ropy a zrušení zákazu jejího exportu z USA.

USA i nadále posiluje v oblasti těžby a exportu ropy, což dokazují statistiky amerického ministerstva energetiky, které zpracoval deník Financial Times. V průměru USA exportovaly o 89 000 barelů ropy denně více, než importovaly.

Za celý měsíc měly Spojené státy pozitivní bilanci poprvé od čtyřicátých let.  Důsledkem toho mimo jiné je, že se USA díky pozitivní obchodní bilanci ropy, vyšší těžbě zemního plynu a výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů stávají čím dál méně závislými na dovozu energetických surovin.

Jedná se přitom o podstatný obrat oproti předchozím letům, ještě před deseti lety totiž USA  importovaly v průměru 12 mil. barelů ropy denně. Kromě již zmiňovaných faktorů pomohly k navýšení  exportu i úspory ve spotřebě ropy v dopravě, a to i přesto, že od dob poslední recese se množství přepravy opět zvýšilo.

USA se staly poprvé po téměř 80 letech čitým exportérem ropy Zdroj grafu: FT.com
USA se staly poprvé po téměř 80 letech čistým exportérem ropy Zdroj grafu: FT.com

USA v září vyvážely do zahraničí celkem 8,757 milionů barelů ropy a ropných produktů denně, zatímco dovoz dosáhl 8,668 milionů ropy. Hlavní podíl na importu měly zejména americké rafinerie, a to i přesto, že domácí těžba ropy (kterou by za běžných okolností mohly zpracovávat), byla rekordní.

Důvodem je, že řada rafinérií je uzpůsobena i ke zpracování méně kvalitních druhů ropy (těžších a s vyšším obsahem síry). Pro některé tak může být důvodem k importu ekonomika provozu, jelikož díky nákupu levnější, ale méně kvalitní, zahraniční ropy mohou zvýšit svoji rafinérskou marži.

Těžba ropy se v USA v září vyšplhala na 12,5 milionů barelů denně. Podle údajů od Baker Hughes ovšem již dvanáct měsíců v řadě klesá počet aktivních těžebních vrtů. Podle zprávy z 27. listopadu je jich v USA pouze 668, zatímco v loňském roce jich bylo 887. Další vývoj bilance USA je proto nejistý.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Richard Vacek
3. prosinec 2019, 10:55

A kdepak máme ropný zlom? Ropy je navzdory minulým věštbám stále nadbytek, teď je i nadbytek zemního plynu.

Jan Veselý
3. prosinec 2019, 12:39

Kdybyste věnoval trochu času a Hubbardovou teorií ropného zlomu se trochu zabýval, věděl byste, že Hubbard se zabýval těžbou ropy z tehdejší technikou dostupných nalezišť. Pro ně jeho predikce ropného zlomu sedí velmi dobře. Zároveň ve své práci psal, že se zcela určitě nezastaví technologický vývoj v oboru, což umožní těžbu i v tehdy nedostupných ložiscích. Ale i pro ně bude platit stejná zákonitost.

Pro mě jsou hlavně směrodatné důsledky teorie klesajících mezních výnosů, kdy za posledních 100 let postupně klesá EROEI ropy z nějakých 100:1 na bídných 5-7:1 při frakování a 2-3:1 u ropných písků. Není divu, že se ropa fakticky přestala používat všude, kde to nějak šlo.

Richard Vacek
3. prosinec 2019, 13:31

Samozřejmě nevidím do podrobností, které k ropnému zlomu jednotliví autoři dávali, ale když se podívám na závěrečnou tabulku predikovaných ropných zlomů publikovaných v letech 1972 - 2004, tak různí autoři posouvali odhad ropného zlomu stále do budoucnosti. A většinu ropných zlomů už jsme prošvihli.

Odkaz sem dát nelze, ale je to v angl. verze wikiped. u hesla "Peak oil".

Josef
3. prosinec 2019, 15:56

Hubbardova teorie ropného zlomu je špatná od samého začátku a to právě proto, že ignoruje technologický vývoj a ekonomiku. Je součástí ideologie římského klubu( Malthusiánství). Fungovala by , pokud by nebyl technologický vývoj a cena ropy by byla konstantní bez ohledu na nabídku a poptávku. Má to podobnou úroveň jako meze růstu římského klubu. Lidská společnost takto nefunguje. Zdroje energie ve skutečnosti neexistují, ty vytváří člověk svým poznáním množství zdrojů , které má lidstvo k dispozici není dáno Hubbardovou křivkou, ale mírou poznání, kterou lidstvo disponuje. Míra poznání lidstva roste exponenciálně, proto přes rostoucí spotřebu máme čím dál tím více reálně použitelných energetických zdrojů.

Jan Veselý
3. prosinec 2019, 12:41

Konkrétně v USA je současný přebytek hnán spekulační bublinou. Je to "letadlo", kde jednou někdo bude muset zaplatit tu 300G USD sekyru.

Michal
3. prosinec 2019, 11:22

Každé ropné pole má svůj ropný zlom, kterým prochází, takže se bude těžko hledat jeden, když je uzavírání prázdných vrtů roztahané na 100 let.

Ale jak je vidět na akitivtě arabů do investic nových příjmů, u sebe ten zlom vidí, když se proti němu již obrňují.

Jiři Tolman
3. prosinec 2019, 12:15

Ti arabové to nedělají kvůli zlomu. Oni si uvědomují skutečnost, že doba kamenná nezanikla kvůli nedostatku kamení. Žádný pazourkový zlom nebyl a přesto lidé přešli na jiné technologie.

Josef
3. prosinec 2019, 15:59

Už v roce 2003 byl znám nástup elektromobilů v roce 2017, s ropou se počítá do roku 2040 pak už bude její význam rychle klesat.

Josef
3. prosinec 2019, 12:31

Ano je to velký úspěch USA , ale proč ho mají , protože podporují vlastní energetiku a ne dovozy. My děláme pravý opak uhlí rušíme a plyn propagujeme. Dokonce dotujeme plynové kotle...

Energetik 007
3. prosinec 2019, 13:06

D.I. Mendělejev geniální chemik, který předpověděl nález mnoha prvků, které v jeho době známé nebyly.

Byl názoru že ropa a plyn jsou anorganického původu a vznikají v útrobách země za ohromného tlaku a teploty.

Někteří vědci tvrdí že za těch pár miliard let existence planety nemohlo vyrůst tolik organické hmoty aby vytvořilo tolik ropy a plynu již spotřebovaného.

energetik II
3. prosinec 2019, 15:45

Ono je to poněkud zavádějící. USA se skutečně staly čistým exportérem ropy a ropných produktů. To "produktů" je ale velmi důležité ! Loni USA spotřebovávaly 20 mil. barelů ropy denně ale stále dovážely 7,7 mil. barelů cizí ropy. Tedy aby byly USA skutečně v ropě nezávislé, musí zvýšit svou těžbu ze 12,5 na nějakých 19 až 20 mil. barelů denně ,to je o více jak 50 %. Je docela zvláštní, že při klesajícím importu ropy je americký zahraniční obchod - "stále v koprech". Jeho roční deficit obchodu zbožím je kolem 800 mld. USD, což je kolosální suma. Buď je moc silný Dolar nebo je americká ekonomika neschopná.

Josef
4. prosinec 2019, 00:19

Proč mají USA deficit ? No protože oni přes dolar vysávají svět. Vtip je v tom ,že státy drží dolarové rezervy takže Američan si koupí zboží a zaplatí za něj dolarem , ale zpět už od něj nikdo nic nechce, protože ten dolar skončí v centrální bance jako devizová rezerva no a jak roste světové HDP tak rostou i rezervy centrálních bank. Američani tvoří ohromné deficity a vůbec jim to nevadí oni je vlastně musí tvořit , protože prostě ty dolary z trhu mizí do centrálních bank kouzelné na tom je že oni nemusí ve skutečnosti za ty dolary nikdy nabídnout protihodnotu , protože zubem času ničí hodnotu měny inflace. To je samozřejmě výhoda , jenže pak jsou nevýhody co by se stalo , kdyby dolar ztratil pozici rezervní měny ? Centrální banky by prodaly dolary , dolar by náhle ztratil na hodnotě a na dovozu závislá Americká ekonomika by se zhroutila. Proto USA tlačí na země , co nechtějí ropu prodávat v dolarech , proto Rusko a Čína se mezi sebou snaží obchodovat ve vlastní měně. S nástupem Číny dojde patrně i k ústupu dolaru jako hlavní světové měny pak USA nebudou moci tvořit deficity budou muset za svojí životní úroveň skutečně platit a to bude jejich konec jako supervelmoci...

energetik II
4. prosinec 2019, 10:24

TO : Josef

Ano, tak nějak to s Dolarem funguje. Díky tomu, že je světovou rezervní měnou, tak ho musí celý svět poptávat při nákupu surovin a zboží. Příklad : Japonsko si chce dovézt železnou rudu z Austrálie. Nejdříve na světovém finančním trhu musí poptávat Dolar a prodávat své Jeny. Když nakoupí US Dolary, tak pak za ně koupí tu rudu. Tedy celý svět je nucen tímto způsobem pořád vytvářet poptávku po Dolaru , protože o uhlí, rudy, ropu, plyn, obilí,....atd. je zájem denně. Co by nastalo, kdyby se světový obchod začal provádět v národních měnách ? Poptávka po Dolaru spadne a tím i jeho cena. Dnes je Dolar za 23 Kč, těžko říci, kam až spadne, kdyby přestal být rezervní měnou, snad na 10 nebo dokonce jen 5 Kč ?? Pokud by to nastalo, tak se Čína okamžitě stane největší ekonomikou světa i nominálně , světová tabulky se uvádějí v Dolarech a hodnota všech světových měn by k Dolaru prudce stoupla. USA by se staly jen - "středně významnou zemí".

Tomas
10. prosinec 2019, 14:28

To jsou takové bláboly... 1) Když máš dolar jako rezervní měnu, nemáš zájem na pádu jeho hodnoty. 2) Nemáš zájem obchodovat ve své měně, pokud nemá pozici dolaru. Chceš univerzální "společný jmenovatel", aby ses nemusel pořád dohadovat, jestli za peníze dodavatele nebo odběratele a hlídat 50 různých kurzů 3) pokud by došlo k drastickému poklesu hodnoty dolaru, zhroutil by se dovoz do USA a ty by se naopak staly zajímavou výrobní destinací (kombinace technologie/vědy/vzdělaného obyvatelstva). Takže Číně by to nejen nepomohlo, ale podrazilo by jí to nohy.

Dušan
5. prosinec 2019, 20:27

Všetky meny sveta sú dnes postavené "na vode" ... t.j. nemajú priame krytie. Ich hodnota odpovedá dôvere ľudí v danú menu. Dolár je číslo jedna a ťažko sa niečo zmení minimálne v strednodobom horizonte. Je síce inflačný, ale ak porovnáme ostatné meny, tak je ešte celkom stabilný ....

Alternatívou stabilnejšej hodnoty je už len zlato. USA sa nemôže stať "stredne významnou krajinou", lebo dolár je krytý výkonnou a modernou ekonomikou, nie krajinou čo závisí od nejakých pár surovinách či sebmentoch priemyselnej výroby. Americký tovar je jednoducho nenahraditeľný, resp. ťažko nahraditeľný v mnohých oblastiach a druhé štáty či firmy nemajú inú alternatívu, kde nakúpiť....

Je charakteristické, že dolár dávajú do vankúšov i ľudia i v krajinách, kde na Amíkov nemajú jediné dobré slovo ....

frank
3. prosinec 2019, 20:41

není ani tak důležité, jestli jsou čistý exportér , ale jestli jsou schopni " uřezávat cenové peaky" uměle tvořené snižováním těžby ropnými kartely , počítaje v to i Rusko. Toho zjevně schopni jsou .

Navíc posledních pár let dokážou vyvážet plyn a uhlí nejenom do EU ale i přes půl planety, protože ho doma nepotřebují.

Potom je už snad všem jasné, proč USA momentálně dokáží omezovat ( nerůst, dle metodiky: ) emise rychleji než EU a zbytek světa, přestože odstupují od dohod, ze kterých si Čína ( největší světový emitent s navíc rostoucím trendem) jen dělá legraci ...

A o tom to celé je, jen díku americkému exportu energií je plyn v EU tak levný, Gazprom by jinak držel " cenovou politiku pěkně pod krkem", ale takhle nemůže :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se