Domů
Ropa
Útoky na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie zvyšují nejistotu před první veřejnou nabídkou akcií Saudi Aramco

Útoky na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie zvyšují nejistotu před první veřejnou nabídkou akcií Saudi Aramco

Ropa
Bez komentáře
21. září 2019, 14:09
Daniel Grecman

Víkendové útoky na ropnou infrastrukturu způsobily Saúdské Arábii nemalé problémy nejen co se týče dodávek ropy, ale také značně znepříjemnily její pozici a plán pro společnost Saudi Aramco, která by měla brzy vstoupit na burzu za účelem prodeje akcií.

Navzdory prvotřídním aktivům, kterými Saudi Aramco disponuje, finanční analytici upozorňují, že ocenění společnosti nemusí plně odpovídat skutečné hodnotě společnosti, a to právě kvůli podobným případům, jako byl víkendový útok na ropnou infrastrukturu, způsobující přerušení dodávek ropy.

Saudi Aramco dodávalo před útokem na trh těsně pod 10 miliónů barelů ropy za den. Denní produkce Saudi Aramco tak dohromady dávala více než součet 4 největších kotovaných společností na světě dohromady.

„Jsou to nejlepší aktiva na světě, ale nemám zájem vlastnit Aramco vzhledem k bezpečnostním rizikům,“ prohlásil pro agenturu Bloomberg Ben Cleary, výkonný ředitel Tribeca Investment Partners v Asii.

Cleary dále podotkl, že geopolitická rizika v Perském zálivu a rizika dalších útoků na saúdskou ropnou infrastrukturu přetrvávají.

Největší počáteční veřejná nabídka akcií

Pokud Saúdská Arábie opravdu naplní svůj plán pro Saudi Aramco, bude se jednat o největší počáteční veřejnou nabídku (IPO) akcií na světě. Otázkou ale zůstává vliv útoků na plánovaný vstup na burzu.

Útoky na infrastrukturu způsobily omezení denní produkce o 5,7 milionů barelů, prohlásili zástupci Saudi Aramco. Ceny ropy proto v tomto týdnu velmi citlivě reagovaly na jakékoli nové prohlášení ze strany Saudi Aramco o rychlosti obnovení produkce na úroveň před útokem.

„Za poslední dva dny se nám podařilo omezit škodu a obnovit více než polovinu produkce, která byla následkem teroristického útoku zastavena,“ uvedl pro média nový saúdský ministr pro energetiku princ Abdulaziz bin Salman.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Když naši ropu nechcete, prodáme ji Asii, vzkázalo Rusko Evropě
19. květen 2022, 11:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se