Domů
Ropa
Volatilita cen americké ropy je kvůli koronaviru a cenové válce na historickém maximu

Volatilita cen americké ropy je kvůli koronaviru a cenové válce na historickém maximu

Ceny energetických komodit prochází v posledních týdnech obdobím vysoké volatility, kdy ceny reagují na změny jak na straně poptávky vlivem šířící se pandemie koronaviru, tak na straně nabídky. Změny ceny americké ropy WTI tak v březnu dosahovaly extrémních hodnot.

Ceny surové ropy od začátku letošního roku prudce spadly, kdy americká ropa WTI, která slouží jako cenový benchmark tamního trhu, spadla v průběhu letošního prvního kvartálu z přibližně 60 dolarů na barel na úroveň pouhých 20 dolarů za barel. Obdobný propad zaregistroval i evropský Brent, který se obchoduje o přibližně 5 dolarů výše.

Za nevídaným propadem cen ropy stojí souhra dvou faktorů, kdy s ohledem na opatření pro zamezení šíření pandemie koronaviru klesá globální poptávka po ropě a zároveň dochází k navyšování těžby. Za rostoucí nabídkou stojí cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, které se v rámci sdružení OPEC+ nedokázaly dohodnout na dalším pokračování omezení těžby ropy.

Trh s ropou tak v posledních týdnech zaznamenal extrémní cenovou volatilitu, kdy index OVX, který měří implikovanou volatilitu ceny ropy pomocí změn v cenách finančních opcí pro WTI, dosáhl podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vůbec nejvyšších hodnoty od svého zavedení v roce 2007.

Implikovaná volatilita ceny americké ropy WTI (leden 2007 – březen 2020). Zdroj: EIA

Spolu s volatiliou cen ropy často roste i implikovaná volatilita akciového indexu S&P 500, který reprezentuje hodnotu akcií 500 velkých společností obchodovaných na americké burze. Běžně však volatilita indexu VIX dosahuje nižších hodnot, jelikož zastupuje širší portfolio.

S propadem cen ropy i akciových trhů však oba index volatility zaznamenaly nárůst na rekordní hodnoty od doby globální ekonomické krize z let 2008-2009. Volatilita cen ropy vystoupala ještě výrazně výše než před 10 lety, a dosáhla tak vůbec nejvyšších hodnot od zavedení indexu v roce 2007.

Nejvyšší denní výkyvy za poslední dvě desetiletí

Od roku 1999 byly podle agentury denní změny ropných futures v 70 % všech případů nižší než 2 %. V 99,5 % případů přitom byla změna cena oproti předchozímu dni nižší než 10 % a vyšší cenové výkyvy byly poměrně vzácné.

Letošní březen nicméně přinesl hned 4 dny, kdy cena americké ropy během jednoho dne klesla o více 10 % a 2 dny, kdy nárůst cen překonal 10% hranici.

Histogram denních změn ropných futures WTI (leden 1999 – březen 2020). Zdroj: EIA

Propady cen z 9. března o 25 % a z 18. března o 24 % byly přitom podle agentury vůbec nejvyšší procentuální poklesy nejméně od roku 1999. Naproti tomu v následujících dnech ceny opět výrazně vzrostly (10. března o 10 % a 19. března o 24 %), a to pravděpodobně v důsledku představení plánů na zavedení finanční pomoci v různých zemích.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.