Domů
Ropa
Volatilita cen americké ropy je kvůli koronaviru a cenové válce na historickém maximu

Volatilita cen americké ropy je kvůli koronaviru a cenové válce na historickém maximu

Ceny energetických komodit prochází v posledních týdnech obdobím vysoké volatility, kdy ceny reagují na změny jak na straně poptávky vlivem šířící se pandemie koronaviru, tak na straně nabídky. Změny ceny americké ropy WTI tak v březnu dosahovaly extrémních hodnot.

Ceny surové ropy od začátku letošního roku prudce spadly, kdy americká ropa WTI, která slouží jako cenový benchmark tamního trhu, spadla v průběhu letošního prvního kvartálu z přibližně 60 dolarů na barel na úroveň pouhých 20 dolarů za barel. Obdobný propad zaregistroval i evropský Brent, který se obchoduje o přibližně 5 dolarů výše.

Za nevídaným propadem cen ropy stojí souhra dvou faktorů, kdy s ohledem na opatření pro zamezení šíření pandemie koronaviru klesá globální poptávka po ropě a zároveň dochází k navyšování těžby. Za rostoucí nabídkou stojí cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, které se v rámci sdružení OPEC+ nedokázaly dohodnout na dalším pokračování omezení těžby ropy.

Trh s ropou tak v posledních týdnech zaznamenal extrémní cenovou volatilitu, kdy index OVX, který měří implikovanou volatilitu ceny ropy pomocí změn v cenách finančních opcí pro WTI, dosáhl podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vůbec nejvyšších hodnoty od svého zavedení v roce 2007.

Implikovaná volatilita ceny americké ropy WTI (leden 2007 – březen 2020). Zdroj: EIA

Spolu s volatiliou cen ropy často roste i implikovaná volatilita akciového indexu S&P 500, který reprezentuje hodnotu akcií 500 velkých společností obchodovaných na americké burze. Běžně však volatilita indexu VIX dosahuje nižších hodnot, jelikož zastupuje širší portfolio.

S propadem cen ropy i akciových trhů však oba index volatility zaznamenaly nárůst na rekordní hodnoty od doby globální ekonomické krize z let 2008-2009. Volatilita cen ropy vystoupala ještě výrazně výše než před 10 lety, a dosáhla tak vůbec nejvyšších hodnot od zavedení indexu v roce 2007.

Nejvyšší denní výkyvy za poslední dvě desetiletí

Od roku 1999 byly podle agentury denní změny ropných futures v 70 % všech případů nižší než 2 %. V 99,5 % případů přitom byla změna cena oproti předchozímu dni nižší než 10 % a vyšší cenové výkyvy byly poměrně vzácné.

Letošní březen nicméně přinesl hned 4 dny, kdy cena americké ropy během jednoho dne klesla o více 10 % a 2 dny, kdy nárůst cen překonal 10% hranici.

Histogram denních změn ropných futures WTI (leden 1999 – březen 2020). Zdroj: EIA

Propady cen z 9. března o 25 % a z 18. března o 24 % byly přitom podle agentury vůbec nejvyšší procentuální poklesy nejméně od roku 1999. Naproti tomu v následujících dnech ceny opět výrazně vzrostly (10. března o 10 % a 19. března o 24 %), a to pravděpodobně v důsledku představení plánů na zavedení finanční pomoci v různých zemích.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se