Domů
Ropa
Výnosy zemí OPEC z exportu ropy se loni propadly na jedenáctileté minimum
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/alex-photos/

Výnosy zemí OPEC z exportu ropy se loni propadly na jedenáctileté minimum

Nebývale nízké ceny ropy na světových trzích měly v loňském roce dohru v podobě výrazného propadu příjmů světových producentů ropy včetně členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle odhadů americké Energy Information Administration (EIA) dosáhly celkové výnosy zemí OPEC z exportu ropy v roce 2015 pouze 404 miliard amerických dolarů, tedy téměř poloviny hodnoty z roku 2014, kdy cena ropy začala prudce klesat.

Příjmy zemí OPEC z vývozu ropy byly v loňském roce nejnižší od roku 2004. Za poklesem stály nízké ceny ropy, které ještě v červnu 2014 dosahovaly až 112 dolarů za barel. Od té doby však začaly prudce klesat až na hodnotu okolo 38 dolarů za barel v prosinci 2015, tedy na pouhou třetinu ve srovnání s létem 2014.

Stejným směrem se tak ubírala i výše výnosů světově významných producentů ropy, kdy v případě organizace OPEC meziroční propad ze 753 miliard dolarů v roce 2014 na 404 miliardy dolarů za rok 2015 dosáhl 46 %.

Pokles příjmů z vývozu ropy znamenal těžkou ránu pro ekonomiku řady zemí. V případě zemí OPEC se příjmy z prodeje ropy podílely v loňském roce na celkových příjmech z vývozu v rozsahu od 5 % (Indonésie) do 99 % (Irák). Na země s většími finančními rezervami, například státy v okolí Perského zálivu (Saudská Arábie, Katar či Spojené arabské emiráty) nedolehl pokles výnosů tak drasticky jako na Irák, Venezuelu nebo Nigérii.

Přestože hlavním důvodem propadu výnosů producentů ropy v posledních měsících byly nízké ceny této komodity, v případě některých zemí přispívají jistou měrou i neplánované výpadky v produkci. Příkladem může být Venezuela, kde těžba ropy klesá od konce roku 2015, kdy řada společností pozastavila práce poté, co jim státní podnik Petroleos de Venezuela přestal platit.

Zdroj úvodní fotografie: alex.ch

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.