Domů
Ropa
"Zdivočelý" obchodník na trhu s ropou prodělal od začátku roku 320 milionů dolarů

"Zdivočelý" obchodník na trhu s ropou prodělal od začátku roku 320 milionů dolarů

Singapurská dceřiná společnost japonského obchodního gigantu Mitsubishi Corporation, Petro-Diamond Singapore (PDS), oznámila ztrátu 320 milionů dolarů v důsledku neautorizovaných obchodů s deriváty. Banka ze ztráty viní obchodníka, který údajně manipuloval se zadáváním obchodů do systému rizik, což mu umožnilo vytvoření obchodní pozice, která vedla k takto vysoké ztrátě.

Obchodník budoval svou neautorizovanou obchodní pozici na trhu s ropou od začátku ledna letošního roku. Těžké ztráty se začaly projevovat v létě, kdy cena ropy začala klesat. Nejmenovaný obchodník zastával ve společnosti vyšší postavení a měl na starosti obchody s Čínou.

Vyšetřování se spustilo v polovině srpna – v době, kdy byl obchodník mimo kancelář, a brzy byla odhalena jeho neautorizovaná pozice. Banka se rozhodla pro minimalizaci ztrát a jeho obchodní pozici uzavřela. Bohužel pro ni se tak stalo ještě před útoky na Saúdskou ropnou infrastrukturu, které krátkodobě zvedly ceny ropy až o 10 $ za barel.

Obchodník manipuloval se zadáváním obchodů do systému řízení rizik tak, aby to vypadalo, že obchody jsou spojeny s objednávkami zákazníků, a proto mu bylo riziko systémem vyhodnoceno jako přijatelné. Mitsubishi potvrdilo, že interní kontroly dceřiné společnosti byly v pořádku. Společnost PDS nicméně zpřísnila své interní předpisy, aby byly podobné případy odhaleny ve dřívějším stádiu.

Banka jméno obchodníka doposud neuvedla, podle tiskové zprávy byl ale propuštěn začátkem minulého týdne. Banka o případu informovala policii a dle vyjádření Mitsubishi, které provedlo šetření také u ostatních společností spadajících do obchodní skupiny, nedošlo v obchodní skupině k obdobným případům.

Dopad na prognózu finančního výsledku skupiny se aktuálně vyhodnocuje. Deník Financial Times zmiňuje, že v loňském roce byl čistý zisk Mitsubishi 5 miliard dolarů, takže společnost dle názoru deníku není v ohrožení.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.