"Zdivočelý" obchodník na trhu s ropou prodělal od začátku roku 320 milionů dolarů

DomůRopa"Zdivočelý" obchodník na trhu s ropou prodělal od začátku roku 320 milionů dolarů

Singapurská dceřiná společnost japonského obchodního gigantu Mitsubishi Corporation, Petro-Diamond Singapore (PDS), oznámila ztrátu 320 milionů dolarů v důsledku neautorizovaných obchodů s deriváty. Banka ze ztráty viní obchodníka, který údajně manipuloval se zadáváním obchodů do systému rizik, což mu umožnilo vytvoření obchodní pozice, která vedla k takto vysoké ztrátě.

Obchodník budoval svou neautorizovanou obchodní pozici na trhu s ropou od začátku ledna letošního roku. Těžké ztráty se začaly projevovat v létě, kdy cena ropy začala klesat. Nejmenovaný obchodník zastával ve společnosti vyšší postavení a měl na starosti obchody s Čínou.

Vyšetřování se spustilo v polovině srpna – v době, kdy byl obchodník mimo kancelář, a brzy byla odhalena jeho neautorizovaná pozice. Banka se rozhodla pro minimalizaci ztrát a jeho obchodní pozici uzavřela. Bohužel pro ni se tak stalo ještě před útoky na Saúdskou ropnou infrastrukturu, které krátkodobě zvedly ceny ropy až o 10 $ za barel.

Obchodník manipuloval se zadáváním obchodů do systému řízení rizik tak, aby to vypadalo, že obchody jsou spojeny s objednávkami zákazníků, a proto mu bylo riziko systémem vyhodnoceno jako přijatelné. Mitsubishi potvrdilo, že interní kontroly dceřiné společnosti byly v pořádku. Společnost PDS nicméně zpřísnila své interní předpisy, aby byly podobné případy odhaleny ve dřívějším stádiu.

Banka jméno obchodníka doposud neuvedla, podle tiskové zprávy byl ale propuštěn začátkem minulého týdne. Banka o případu informovala policii a dle vyjádření Mitsubishi, které provedlo šetření také u ostatních společností spadajících do obchodní skupiny, nedošlo v obchodní skupině k obdobným případům.

Dopad na prognózu finančního výsledku skupiny se aktuálně vyhodnocuje. Deník Financial Times zmiňuje, že v loňském roce byl čistý zisk Mitsubishi 5 miliard dolarů, takže společnost dle názoru deníku není v ohrožení.