V Británii slaví prvenství, přenesli data skrz celou elektrickou síť
Nový datový systém vyvinutý společností Reactive Technologies (RT) byl úspěšně otestován na elektrické síti ve Velké Británii. Data byla přenesena naskrz celou elektrickou sítí poprvé v historii, což by mohl být velký krok směrem k vytvoření virtuálních elektráren. Tisíce domácností a obchodníků by se tak mohli společně podílet na chytřejším využívání spotřeby elektřiny.
Server EurActiv informoval o nové technologii, která by ve výsledku mohla snížit účty za energie spotřebitelům, kteří by přistoupili na malé změny ve své spotřebě pomocí dálkového ovládání některých svých spotřebičů, jako jsou mrazáky či různé způsoby ohřívání vody. Takto vytvořená flexibilita spojením tisíců spotřebičů by mohla snížit spotřebu ve špičce. Nový systém by zároveň nahrával moderním zeleným technologiím a mohl odstranit potřebu obrovských plynových či dieselových elektráren spouštěných pouze v době nedostatku produkce elektřiny.
„Starý postoj nám přikazuje, že musíme postavit více elektráren. My s tím nesouhlasíme. Jsou zde jiné způsoby řízení elektřiny, jeden z nich přenáší znalosti od telekomunikačních sítí a softwarových inženýrů do energetického sektoru,“ řekl Jens Madrian z RT.
Nová technologie
Systém využívá nové technologie k posílání zpráv naskrz celou elektrickou sítí do jakéhokoliv přístroje s chytrou přípojkou a s žádostí o změnu využívání elektřiny. V komerčním sektoru, kde by se technologie měla nasadit nejdříve, by se jednalo například o využívání velkých vodních čerpadel ve specifické časy nebo o přizpůsobení fungování klimatizace v kancelářských prostorech.
Elektrické kabely byly dříve využity na přenos informací uvnitř budov nebo uvnitř místních elektrických sítí. Většinou se toho dosahovalo posíláním dat pomocí vysokých frekvencí spolu s klasickým signálem o velikosti 50 Hz. Posílání zpráv napříč celým státem však znamená průchod přes různé rozvodny. Ty obsahují vzduchové mezery, skrz které se vysokofrekvenční zpráva nemůže dostat, ale nízkofrekvenční zpráva, například o hodnotě 50 Hz, vzduchovou bariéru překoná. Nový systém využívá existující signál o velikosti 50 Hz, do kterého vkládá svoje zprávy v podobě drobných změn v samotném signálu 50 Hz.
Mohlo by vás zajímat:
No nevím, komunikace milionů domácích zařízení po síti rychlostí 50Hz, to si nedovedu představit. Krom toho chci vidět ty davy zákazníků, je si nechávají na dálku vypínat mrazák.
On je to totiž naprostý nesmysl. Takhle se to používat nebude, nenajdou na to dost ochotných lidí. Doba centrálního řízení a plánování je, díky Bohu, pryč.
Bylo by to ovšem výhodné pro zprostředkování informace o aktuální ceně elektřiny, aktuální hodnotě síťových služeb, apod. Ušetřila by se jedna komunikační linka (asi GSM brána, SIM, poplatek operátorovi, ...).
Onto není až takový nesmysl. Rozšířit a pružně řídit "denní a noční" sazbou velké spotřebiče, a to i domácí je účelné . A řídit korunou přece není centrální plánování .
Máte naprostou pravdu, nejsme ve sporu. řídit cenou má smysl a tohle umí zprostředkovat cenovou informaci bez potřeby další komunikační (internet, RDS) linky. Je ale naprostý nesmysl to, co se píše v článku, že něčí spotřebiče budou řízeny na dálku.
V dnešní době není možné šířit nezabezpečeně po veřejně dostupné síti žádnou komunikaci, natož stavové povely. Už jen navázání šifrovaného spojení vám takto pomalou síť položí.
Obecně si dovedu představit situaci, kdy se na základě veřejně dostupné informace o aktuální ceně sám spotřebitel rozhoduje o své spotřebě. Nikdo ho k tomu ale nemůže nutit.
No já nevím, HDO funguje u nás i ve světě víc jak půl století. Plus nevím, kdo tu pořád vykřikuje, jak elektromobily budou super pro regulaci sítě (neříkám, že ne), ale někdo to bude muset řídit - zákazníci síť sami regulovat určitě nebudou. Je jasný, že to nebude úplně stejný jak HDO, ale říkat, že je nesmysl, že něčí spotřebiče budou řízeny na dálku, je ještě větší pitomost. Mimo to, doba centrálního plánování a řízení tu pořád je a ještě dlouho bude. Nemyslíte, že Vámi opěvovaná Energiewende není nejlepším příkladem?
Je sakra rozdíl ovládat někomu na dálku jeho zařízení a mít jednoduchý a levný komunikační kanál pro zprostředkování cenové informace, na základě které se já, resp. program v mém zařízení, rozhodne, jestli je ochoten podílet se třeba na regulaci sítě.
Napsal jsem to dost jednoduše?
Ano, napsal jste to jednoduše. Taky nikdo neříká, že ty přístroje budou operátoři ovládat, jak se jim zamane. Nikdo neříká, že to nebude fungovat tak, že třeba operátoři sítí nabídnou zákazníkům tuhle regulaci v podobě placenejch systémovejch služeb nebo něčeho jinýho - klidně můžou posílat informace o ceně a lidi si nastaví cenový limity pro sepnutí/vypnutí. Princip je ale pořád stejnej - pořád budou přístroje ovládaný nějakým dispečinkem, nejde aby zákazník reguloval síť sám.
Pro detailnější informace přikládám odkaz na originální zprávu. Jinak co se týká toho ovládání na dálku, jako příklad se udává zvýšení teploty v mrazáku o půl stupně nebo sepnutí boileru v jednu ráno.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se