Domů
Elektroenergetika
Výhled zdrojové přiměřenosti EU: Evropa potřebuje nové řiditelné zdroje a rozvoj sítí
Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Výhled zdrojové přiměřenosti EU: Evropa potřebuje nové řiditelné zdroje a rozvoj sítí

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny ENTSO-E zveřejnila každoroční hodnocení bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě na příštích deset let. Hodnocení poskytuje integrovanou celoevropskou perspektivu pro roky 2026, 2028, 2030 a 2035, která ukazuje, že několik evropských zemí čelí nebo bude čelit výzvám při udržování spolehlivosti dodávek elektřiny.

S dekarbonizací evropské ekonomiky přichází i nutnost přebudovat zdrojovou základnu pro výrobu elektřiny. ENTSO-E ale ve svém reportu, který se zabývá zdrojovou přiměřeností, varuje, že v souvislosti s tím očekává ve střednědobém horizontu vyřazení řiditelných elektráren, které jako pohon využívají fosilní paliva.

Přestože asociace předpokládá nárůst výkonu obnovitelných zdrojů, nebude podle ní dostatečný pro to, aby do roku 2035 kompenzoval očekávaný pokles výkonu řiditelných zdrojů a rostoucí elektrifikaci.

ENTSO-E: Rozvoj OZE ENTSO-E: Rozvoj OZE

Potřeba nových řiditelných zdrojů

Provedené modelování ukázalo, že by pro zajištění dostatečného výkonu v době špiček nebo v obdobích, kdy obnovitelné zdroje nevyrábí dostatek elektřiny, bylo zapotřebí více než 50 GW nových flexibilních zdrojů na zemní plyn.

To má ovšem dvě úskalí. Prvním jsou už zmíněné cíle dekarbonizace, které předpokládají nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Druhým problémem je, že investovat do nového zdroje, který by vyráběl elektřinu například jen několik set hodin v roce, bude pro investory pravděpodobně příliš riskantní.

Řešením prvního problému je rozvoj infrastruktury včetně přeshraniční přenosové sítě, která by elektřinu dokázala dopravit z místa výroby do místa spotřeby, a zvyšování kapacity zdrojů flexibility sítě a skladování.

Snížení rizika pro investory mohou zase přinést cílené intervence a dlouhodobé tržní mechanismy. „Podpůrné mechanismy a kapacitní trhy je třeba urychlit,“ píše se ve zprávě.

Pokrytí poptávky

Zpráva poskytuje pro jednotlivé evropské státy také výhled spolehlivostního parametru LOLE, který odpovídá počtu hodin za rok, kdy se statisticky předpokládá, že výroba elektřiny nepokryje poptávku.

Pokud se podíváme na tyto hodnoty pro Českou republiku, zjistíme, že nejvyšší hodnotu LOLE model predikuje pro rok 2028, a to ve výši až 19,9 hodiny. Pro srovnání, Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu ČR z roku 2024 zmiňuje, že LOLE by ročně mělo být nižší než 15 hodin. Podle ERAA i podle posledního Hodnocení zdrojové přiměřenosti ES ČR do roku 2040 (MAF 2023) vypracovaného provozovatelem české přenosové soustavy ČEPS, a. s. je však tento spolehlivostní parametr pro ČR aktuálně stanoven na 6,7 hodin.

Ze simulací ERAA dále vyplývá, že aktuální požadovanou hodnotu spolehlivostního parametru ČR nenaplní ani v roce 2030, kdy je předpokládané LOLE cca 11 hodin, ani v roce v roce 2035, kdy LOLE klesá na 7,4 hodin.

ENTSO-E: Ukazatel LOLE v roce 2028 ENTSO-E: Ukazatel LOLE v roce 2028

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Vladimír Krteček
11. duben 2025, 07:42

To jsem zvedav, co na to Uršula, EU a hlavne EK. A co na to ti "naši" ...

Jan Grmela
11. duben 2025, 08:31

Proč chodíte s takovými ideologickými plky na odborné stránky?

Martin Hájek
11. duben 2025, 10:13

V článku jsou bohužel nesmysly. Norma spolehlivosti, kterou stanovil ČEPS je LOLE 6,7 hodiny a je to jasně uvedeno i v té zprávě ENTSO-E, takže vůbec nechápu, proč si autorka vycucává z prstu nějaké jiné číslo, aby došla k závěru, že ho ČR znovu naplňuje v roce 2030. Možná by se hodilo zdůraznit, že ukazatel LOLE v roce 2028 je v ČR nejhorší v celé kontinentální Evropě, horší ho má pouze dánský ostrov Sjaelland s hlavním městem Kodaní. A celkově jsou čísla ze zprávy ENTSO-E zásadně horší, než čím nás nakrmil ČEPS ve svém MAFu 2023.

Klára Čeperová
11. duben 2025, 10:47

Dobrý den, díky za upozornění na nepřesnost u uvedené normy spolehlivosti LOLE. Chybný údaj, včetně vyvozeného závěru jsme opravili.

Martin Hájek
11. duben 2025, 11:28

Díky

Martin Hájek
11. duben 2025, 10:16

Citace ze zprávy ohledně situace v ČR:

Czech Republic Results of ERAA 2024 reveal significant breaches of reliability standard (6.7 h/y in the Czech Republic) in every target year (TY) of the study. In 2028, the Czech Republic reaches one of the highest LOLE values in continental Europe; high LOLE values above the reliability standard are present in further years as well.

The main explanation of these phenomena lies in the insufficient capacity of dispatchable resources (i.e. gas) which are to fill the gap after the phase-out of coal power plants. This is a temporal issue as the coal phase-out is far faster than the construction of new gas plants. Economically, the retirement of coal power plants is simply inevitable with the ever-growing carbon allowance prices. This was confirmed by the EVA simulation with harmonized CONE values which decommissioned substantial volumes of the Czech coal fleet (approximately -1.9 GW capacity in 2026 and -2.9 GW in 2028). The net position analysis of scarcity hours suggests potential issues related to the lack of available generation capacities in Central Europe. This problem arises despite sufficient cross-border capacities.

However, a satisfactory volume of newly built gas capacity intended to offset coal capacity decommissioning is still in the initial planning stage. This is because there are only few financial incentives motivating investors to fund these projects and ensure their timely completion. This suggests the need to adopt relevant measures (market and non-market) to keep minimal required existing capacity in stand-by mode to maintain supply-demand balance within the grid until at least 2030 when a new gas fleet is expected to start become available (according to EVA simulation results and stakeholder’s operational assumptions).

Ale zase tu budeme mít 10 GW fotovoltaiky a to je bezva, ne?

Ivan Novák
11. duben 2025, 11:46

Žádný z modelů s veřejně dostupnými výstupy neumí spolehlivě vystihnout budoucí pružnost ceny elektřiny při nevypočitatelné regulaci a mimoekonomicky vynucované zdrojové tranzici. Že uhlí odpadne, je proto stejně dobře možné napřesrok jako za deset let.

Martin Prokš
11. duben 2025, 13:03

Nedobrý den

Jen takové doplnění mozaiky zapšklého strojaře co věří na kirchhoffovy a maxwellovy rovnice.

Německo má dnes instalováno kolem 100 GW peak/FVE a přibližně 74 GW peak/VTE. Dnes jsou typické velmi kvalitní podmínky pro FVE a nic extra pro VTE.

Dnes 11.4.2025 kolem poledne má Německo spotřebu cca 66,9 GW. Z toho FVE vyrábí 44 GW a VTE dává cca 16 GW plus asi 6,5 GW v ostatních OZE zdrojích jako odpad, voda, ... Dohromady tedy jupí, přes polední špičku po dobu asi 2-3 h Německo jede v podstatě plně na OZE. Jenže. Jenže pak přijde 16-17 hodina a celé OZE jde do háje. Nebýt toho špinavého uhlí a plynu a masivní přeshraniční výpomoci od všech sousedů okolo, tak jsou až do dalšího dopoledne kolem 10 h víc po tmě, než Ukrajina po ruském útoku na elektrárny!

Sláva Velkému Německu Nade Vše! Náš tisíciletý vzor!

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Milan Vaněček
11. duben 2025, 17:00

Jsem rád, že jste tu ostatním příznivcům klasické výroby elektřiny z horké páry právě demonstroval, proč Němcům nestačí 100 GWpeak ve fotovoltaice a nebude jim stačit ani 200 GWpeak fotovoltaiky, budou potřebovat aspoň 300 GWpeak fotovoltaiky plus krátkodobou akumulaci všeho druhu, velmi zhruba 200 GW/800 GWh.

A to nebude hned, ani v Německu, ani v USA, ani v Číně (u posledních dvou si to ještě přepočtete na počet obyvatel) do roku 2030, ani do roku 2040, (v Číně tak do 2060),

takže když budete ještě pár desítek let dobře udržovat tu starou výrobu horké páry v uhelných a jaderných elektrárnách, tak to bude nejen dobré, ale i nezbytné.

Ale po 2060 už tu starou energetiku můžete opustit.

A současně budete budovat i trochu čistší variantu fosilu=plynové (a paroplynové) elektrárny pro pružnou doplňkovou výrobu elektřiny/kogeneraci tepla.

Baton David
13. duben 2025, 09:37

pane Vaněčku, Němcům nebude stačit ani TWp ve FVE a další TWp ve VTE pokud nebudou mít zdroje podmínky pro výrobu, navíc nemají síť co by takové výkony dokázala přenést, a pak ještě ta vaše pohádka o zázračných bateriích jaké svět neviděl (oni se někde v Evropě vyvíjí baterie? co budou dělat až jednou Čína řekne NE?), a problémy v síti v Německu a okolních státech když ty podmínky pro jejich předimenzovaný výkon budou, a problémy ekonomické, všichni vyrábí a všichni za to budou chtít dostat zaplaceno, zvýšení nákladů za zaskakující zdroje - také budou chtít dostat zaplaceno.

Petr prochaska
11. duben 2025, 18:33

Do budoucna budou místo špinavého plynu a uhlí baterie. Nevidím tady problém.

Milan Vaněček
11. duben 2025, 20:08

Petře, problém je v tom, jestli ty baterie budete chtít co nejdříve třeba do roku 2030 nebo si počkáte na ještě mnohem nižší ceny baterií do roku 2040 či ještě později.

Snad nechcete dopadnout jako ČR v roce 2010, kdy nakupovala GW fotovoltaických panelů 10x dráže, než je nakupují nyní Maďaři či Poláci, kteří nás ovšem již v instalacích FVE předběhli.

Za chyby se platí i 20 let, za chyby ve výstavbě nových JE budeme platit ještě mnohem déle....

Za vyřazování fungujících elektráren z provozu se platí vyšší cenou elektřiny v EU, to číňané či američané nedělají...

Petr prochaska
12. duben 2025, 01:16

Samozřejmě vyřazení uhlí a plynu bez cenově konkurenceschopných baterek je ekonomický nesmysl. Nicméně jsem v EU a ti hledí na ideologii ne na konkurenceschopnost.

Bob
12. duben 2025, 13:05

No jestli chcete čekat na levné baterie, tak bychom nyní měli tlumit instalace FVE a počkat až bude k nim běžně dostupná akumulace pro pokrytí alespoň 16 hodin spotřeby.

Josef
11. duben 2025, 22:23

Myslím že problém zdrojové nedostatečnosti lze rozdělit zhruba na 3 body

1) krátkodobý nedostatek - ten umíme řešit akumulačí kapacitami mluvíme o řádu desítek minut

2) střednědobý nedostatek ten dnes také umíme řešit a to 2 způsoby - řízením sítě na straně spotřeby a akumulací el. energie , mluvíme o řádu hodin

3) dlouhodobý nedostatek tj. v řádu dnů ten lze řešit v zásadě jen 2 způsoby a to rozvodem el. energie na dlouhé vzdálenosti + výstavbou nových řiditelných zdrojů

I když se to zdá jasné pak efektivní aplikace bodu 1 +2 sníží , potřebu realizovat opatření v bodě 3 tomu se nevyhneme samozřejmě nicméně dnes máme v bodech 1+2 velké mezery. Výsledkem je třeba to že díky absenci chytrých elekroměrů klesá cena el. energii k nule aniž by jí běžný spotřebitel mohl využívat to vede k velkým ztrátám.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se