Domů
Elektřina
Odměna za snížení spotřeby elektřiny: Britské domácnosti budou v zimě opět pomáhat stabilizovat tamní soustavu
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Odměna za snížení spotřeby elektřiny: Britské domácnosti budou v zimě opět pomáhat stabilizovat tamní soustavu

Pro zajištění spolehlivého provozu elektrizační soustavy je nutné v každém okamžiku udržovat rovnováhu mezi výrobou elektřiny a její spotřebou. V tomto ohledu se tak provozovatelé soustav nemusí spoléhat pouze na výrobce elektřiny, ale také na její odběratele. Britské domácnosti tak během letošní zimy budou mít opět možnost snížit svůj odběr elektřiny během večerní špičky. Za to je má čekat finanční odměna.

Provozovatel britské elektrizační soustavy nabídne domácnostem možnost aktivně se zapojit do vyrovnávání rovnováhy výroby a spotřeby elektřiny i během letošní zimy. Tato možnost se tamním domácnostem otevřela na začátku letošního roku, kdy v obdobích odběrové špičky mohly snížit svou spotřebu, a získat tak finanční bonus.

Krok zapojit do vyrovnávání soustavy i domácnosti, kdy tato možnost je v některých zemích otevřená průmyslu již dlouhou dobu, byl motivován obavami z potenciálně napjaté situace na trhu s elektřinou. Kromě rizika přerušení zbývajících dodávek plynu z Ruska do Evropy trh rovněž znejistila nižší dostupnost jaderných elektráren ve Francii.

Podle serveru Financial Times tuto službu aktivoval provozovatel soustavy National Grid ESO pouze ve dvou případech, kdy byla předpovídána nižší výroba tamních elektráren. Kromě toho nicméně provozovatel provedl celkem 20 testovacích aktivací, za které dostali účastníci rovněž zaplaceno. Celkem se do systému během loňské zimy zapojilo na 1,6 milionů domácností a podniků. Pro letošní zimu plánuje National Grid 12 testovacích aktivací.

"V průběhu loňské zimy služba flexibility na straně poptávky úspěšně prokázala zájem spotřebitelů a podniků aktivněji se podílet na vyrovnávání spotřeby elektřiny a získat za to odměnu v podobě úspor," uvedl Jake Rigg, ředitel pro korporátní záležitosti britského provozovatele soustavy National Grid ESO.

Testovací aktivace jsou v plánu i tuto zimu

Pro letošní zimu National Grid garantuje dodavatelům platbu ve výši 3 liber za každou ušetřenou kilowatthodinu v průběhu prvních šesti testovacích aktivací. Během zbylých šesti aktivací poté bude cenu určovat trh. Podle Financial Times by poté mělo být na dodavatelích, jak velkou část z této úspory přenesou na své zákazníky. To jim může poskytnout konkurenční výhodu oproti jiným dodavatelům při hledání nových zákazníků.

"Provozovatel soustavy pro letošní zimu znovu zavede službu flexibility na straně poptávky a rád by, aby se do ní zapojilo více odběratelů, a to jak malých, tak i velkých," dodal Rigg.

Podle průzkumu zkušeností z minulé zimy bylo se svým zapojením do této služby spokojeno 89 % účastníků, přičemž 83 % z nich by se do ní zapojilo znova. Jako hlavní přínosy účastníci uváděli spokojenost se zvládnutím takovéto výzvy, zisk finanční odměny a zapojení do národního kolektivního úsilí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jiří
7. září 2023, 09:11

Můžete prosím napsat, jak se toto realizovalo? Je to zajímavá myšlenka a myslím, že by se dala prosadit i u nás...

sabi
7. září 2023, 12:34

U nás funguje HDO...

Ota Nik
8. září 2023, 03:14

Nebylo by jednodušší elektřinu v době nedostatku zdražít a v době přebytku zlevnit? Tak by se do programu národního kolektivniho úsilí (co mi to jen připomíná?) jistě připojilo daleko víc subjektů.

Taky by mě zajímalo kolik těch 1,8 milionů subjektů představuje procent spotřeby. To by byl vypovídající údaj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se