Kalifornie objevuje potenciál virtuálních elektráren
Podle studie zpracované společností Brattle Group mohou virtuální elektrárny v Kalifornii dosáhnout do roku 2035 zhruba 7500 MW instalovaného výkonu a pokrývat až 15 % špičkové poptávky. Právě adaptace inovací jako jsou virtuální elektrárny má státu pomoci s hrozícími výpadky dodávek, stupňující se transformací elektroenergetiky a dalšími výzvami. K úspěchu má stát ale stále daleko a klíčová bude mimo jiné i ochota spotřebitelů participovat na flexibilním řízení spotřeby.
Kalifornie se v posledních letech několikrát těsně vyhnula plošným výpadkům elektřiny v důsledku zvyšující se nerovnováhy mezi výrobou a spotřebou. Riziko výpadku se v Golden state skloňuje čím dál častěji v důsledku častějších extrémů ve vývoji počasí, snížené flexibilitě vodních zdrojů a omezeným možnostem dovozu z jiných regionů. Podle studie publikované v dubnu 2024 se náklady na zdrojovou přiměřenost od roku 2017 zdvojnásobily.
Stát ve spolupráci se soukromými společnostmi proto neustále hledá nová řešení v podobě inovací, které pomohou udržovat stabilní a zabezpečený celý elektroenergetický dodavatelský řetězec a zároveň umožní prosazování ambiciózních kalifornských politik s cílem dekarbonizovat místní ekonomiku a snížit dopad klimatické změny.
Jedním z řešení mající potenciál přispět k řešení situace jsou virtuální elektrárny (VPP – virtual power plants). Ty využívají inteligentní řídicí systém a obousměrnou technologii k agregaci energie ze síťových zdrojů umístěných na více místech, jako jsou solární a úložné systémy, elektrická vozidla a další distribuované zdroje energie (DER). Technologie tak vytváří spolehlivou energetickou síť spojením stovek samostatných zdrojů energie do jednoho, který může být flexibilně používán v době špičky, stejně jako klasická elektrárna.
Virtuální elektrárny maji silný potenciál
Navzdory optimistickým vyhlídkám nicméně v dnešní době téměř celou zdrojovou přiměřenost zajišťuje tradiční energetika. Pouze 3 % potřebného objemu pro zdrojovou přiměřenost dnes zajišťují odběry, které se dají považovat za VPP a nejsou pod kontrolou tradičních energetických utilit.
Situace by se nicméně mohla měnit s postupným zaváděním chytrých termostatů, rozvojem elektromobilů nebo bateriových uložišť. Podle výsledků výzkumu publikovaného společnostmi Brattle Group a GridLab může instalovaný výkon virtuálních elektráren v Kalifornii do roku 2035 potenciálně překročit až 7 500 MW. To je větší instalovaný výkon, než jaký má největší elektrárna ve státě. Podle modelací zároveň při naplnění takového scénáře překročí potenciál VPP až 15 % celkové špičkové poptávky.
"Vzhledem k rychle rostoucím účtům za energie v celém státě tato zpráva ukazuje obrovský potenciál VPP poskytovat dostupnou, čistou výrobní kapacitu a také kritickou podporu spolehlivosti sítě. VPP mohou hrát důležitou roli při pomoci Kalifornii dosáhnout jejího cíle 100% čisté elektřiny do roku 2045," řekl Ric O’Connell, výkonný ředitel GridLab.
Z výzkumu také vyplývá, že masový rozvoj VPP může ušetřit spotřebitelům více než 550 milionů dolarů ročně a vyhnout se více než 750 milionům dolarů ročně vynaložených na tradiční energetické systémy.
Angažovanost zákazníka je klíčem dalšího rozvoje
Právě ochota zákazníků participovat na sdílení své elektřiny je klíčem k většímu rozvoji a úspěchu konceptu virtuálních elektráren. Zkrátka čím více spotřebitelů s elektromobily, klimatizacemi a dalšími zařízeními náročnými na spotřebu elektřiny bude participovat v systému, tím větší bude potenciál dispečersky ovládaného výkonu.
"Virtuální elektrárny mohou být ‚postaveny‘ v podstatě tak rychle, jak zákazníci přijmou technologie a zaregistrují se. VPP se mohou flexibilně škálovat s rostoucí poptávkou a zmírňovat rizika kvůli bezprecedentní nejistotě v předpovědích poptávky po elektřině," uvedli autoři studie.
Již dnes se proto hledají řešení, jak koncové zákazníky více zapojovat. Jednou z možností, jak motivovat odběratele k aktivnímu zapojení, jsou různé pobídkové a motivační programy. Existuje například program, kdy jsou účastníci kompenzováni ve formě pobídkových plateb v hodnotě stovek a až tisíců dolarů ročně.
Kalifornie, Texas i další státy
Technologie VPP se dnes v pilotních projektech nasazují po celých Spojených státech. K tomu přispívají i energetické společnosti, které se tímto řešením snaží minimalizovat enormní náklady na modernizaci a rozvoj fyzické infrastruktury, která přestává být dostačující.
V Kalifornii společnost San Diego Gas & Electric provozuje pilotní projekt VPP, který má pomoci síti uspokojit poptávku po elektřině za vysokých letních teplot a zvýšeného provozu klimatizací.
Podobně fungují i dva pilotní projekty v státě Texas, které koordinují provoz spotřebitelem vlastněných připojených zařízení k vytvoření dalšího dispečerského zdroje energie pro Electric Reliability Council of Texas v době vysoké poptávky. Puget Sound Energy, největší energetická společnost ve státě Washington, zase nedávno oznámila, že rozšiřuje své partnerství se softwarovou společností AutoGrid ve snaze snížit náklady a zlepšit spolehlivost dodávek energie.
Mohlo by vás zajímat:
Virtuální elektrárny v ČSSR známe již od cca 50-tých let, kdy se začal využívat nový mechanický elektroměr pro akumulační ohřevy a vytápění tedy tzv. noční proud. V USA je běžné, že spotřebitelé vůbec elektřinu na svícení party zahrad, klimatizace apod. nevypínají, takže spotřeba je zde enormní. Jenom jednoduchá úspora (elektřina je zde levná) může přispět ke snížení spotřeby.
Ostatní virtuální systémy na bázi vycucneme ti baterku z Tesly nepovažuji za optimum...
Naopak baterie BEV jsou pro tento účel velmi vhodné a nejde o "vycucnutí" baterie, ale řízené cyklování. Dá se nastavit, od, do kolika procent chcete kapacitu baterie nabídnout. Zpravidla je o nějaký bezpečný interval (20-80%) a asi 10-20kWh. To je dost na asi 10 domácností při večerní špičce. Provozují to už v Holandsku a podobný model se zkouší i v Německu.
Virtuální elektrárna dodává virtuální výkon?
Podobný model virtuální elektrárny už mají v Holandském Utrechtu. Funguje to dost dobře, v podstatě se dá říci, že se jim daří vyhlazovat kachní křívku, tj. není potřeba využívat záložní zdroje. Současně to má tu výhodu, že nejsou potřebné tak velké investice do infrastruktury. Zjistili, že auto připojené k nabíječce stojící na ulici dokáže zásobovat asi 10 okoliních domácností při spotřebě asi 10-20kWh.
ano, o Utrechte chodi pomerne dost sprav ako im to ide "dobre" z elektrinou
Viděl jsem několik reportáží a jde jim to v Utrechtu skvěle. To jenom někteří naši novináři nepochopili, jak funguje Smart Grid a vyložili si například odložené nabíjení elektromobilu tak, že tam mají přetíženou siť. Je opravdu s podivem, kolik dezinformačních nesmyslů se okamžitě vyrojí, když někdo přijde s nějakým levným a vcelku jednoduchým ale účinným řešením.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se