Brno ročně vyjde osvětlení na 100 milionů, mění stovky stožárů

13. březen 2017, 13:10
DomůRychlé zprávyBrno ročně vyjde osvětlení na 100 milionů, mění stovky stožárů

Přes sto milionů korun ročně stojí provoz veřejného osvětlení v Brně, kde je skoro 41 000 stožárů s jedním nebo dvěma svítidly. ČTK to dnes sdělil Josef Šaroun, provozně-technický ředitel Technických sítí Brno, které provoz a servis zajišťují. Podle něj bylo loni obnoveno 1200 stožárů. Investice do osvětlení minulý rok činily 45 milionů, letos to má být 50 milionů korun.

Provoz veřejného osvětlení zahrnuje vedle nákladů na energie mnoho činností, jako například běžnou údržbu a s tím související preventivní prohlídky a revize přes opravy poškozených kabeláží, rozvaděčů, stožárů a svítidel až po obnovu a výměnu.

„Na komplex těchto činností poskytuje Brno asi 8,50 Kč na jedno světelné místo a den. Celkově jsou tak roční náklady přes sto milionů korun,“ uvedl Šaroun.

Podle něj jsou náklady pro město stálé, ale jejich struktura se mění.

„Například náklad za elektřinu se společnosti Technické sítě Brno podařilo snížit za posledních pět let o více než 30 procent. Je to dosažením lepší ceny díky opakovaným výběrovým řízením a elektronické aukci a snížením vlastní spotřeby díky úsporným opatřením, jako regulace a stabilizace napětí nebo instalace úspornějších svítidel,“ řekl Šaroun.

Průměrný příkon 92 wattů na jeden světelný bod podle něj řadí Brno k energeticky nejúspornějším městům v zemi.

„Roční spotřeba elektřiny na provoz veřejného a slavnostního osvětlení činí asi 15 666 megawatthodin,“ uvedl Šaroun.

Brno každoročně investuje i do modernizace osvětlení. V minulosti se měnilo 400 až 500 stožárů za rok.

„Od roku 2011, kdy Technické sítě Brno započaly s měřením statiky stožárů, se tento počet navýšil na 600 až 700 stožárů ročně a loni se podařilo obnovit okolo 1200 kusů. Současně jsme pořídili asi 200 kusů nových svítidel typu LED. To vše bylo hrazeno bez navýšení finančních prostředků z města na základě úspor společnosti,“ řekl Šaroun.

Podnik se podle něj každoročně snaží získat na investice dotace z evropských fondů.

„Ale tyto zdroje jsou minimální vzhledem k tomu, že výzvy jsou pouze v řádu stovek tisíc ročně na jednotlivé projekty. V příštích dvou letech se očekávají větší dotace na LED svítidla,“ doplnil Šaroun.

LED svítidel se letos v Brně nainstaluje 1100. Montáž 200 z nich se dokončuje, nákup dalších 900 je ve fázi výběrového řízení.

„Největší výhodou LED svítidel je značná úspornost. Svými parametry a konstrukčními tvary zamezují rušivému světlu, které je směřováno jen dolů, a nikoli do stran jako u starších typů. Nyní firma ovládá soustavu veřejného osvětlení pomocí zapínacích rozvaděčů, které řídí jednotlivá svítidla. V budoucnu je v plánu komunikovat s jednotlivými svítidly samostatně,“ uzavřel Šaroun.

Úvodní fotografie: Technické sítě Brno