Domů
Elektrárny v Evropě
Bulharsko prodlužuje životnost svých jaderných bloků
Zdroj: Wikimedia Commons.

Bulharsko prodlužuje životnost svých jaderných bloků

Na pátém bloku jaderné elektrárny Kozloduj v Bulharsku byly dokončeny práce, které umožní prodloužení životnosti o 30 let, tedy do roku 2047. Jde o zásadní zprávu pro Bulharskou energetiku, neboť dva bloky této elektrárny se podílejí z 1/3 na produkci elektřiny v zemi.

Jaderná elektrárna Kozloduj ležící ve stejnojmenném městě na severu Bulharska byla vybudována v rámci spolupráce s bývalým Sovětským svazem mezi roky 1974 a 1993. Jsou v ní instalovány dva bloky VVER 1000 a čtyři již odstavené bloky VVER 440. Provoz bloků 5 a 6 (VVER 1000) je zásadní pro Bulharskou energetiku, protože se podílí na produkci elektřiny země z jedné třetiny.

Licence na provoz 5. bloku elektrárny však vyprší v říjnu letošního roku, na provoz 6. roku ve stejném měsíci příštího roku. Z tohoto důvodu byla v minulém roce uzavřena smlouva s konsorciem Rosenergoatom, Rusatom Service a EDF na modernizaci 5. bloku, která umožní jeho následující provoz. Dle agentury Reuters vyšla celá modernizace na 360 miliónů euro.

Tyto práce byly dokončeny a v tomto týdnu došlo k oficiálnímu předání dokumentace o modernizaci, dle které je možné prodloužit životnost bloku až do roku 2047. To je velmi dobrá zpráva pro bulharskou vládu, která se velmi spoléhá na jaderné elektrárny ve snaze o udržení přijatelných cen elektřiny.

Politická otázka

Platby za elektřinu jsou v Bulharsku markantní položkou rozpočtu domácností, ceny elektřiny jsou tak pochopitelně politicky velmi citlivé téma. Protesty proti vysokým cenám elektřiny a s ní spojeným poplatkům v roce 2013 měly za následek pád poslední bulharské vlády.

Ta současná se i proto snaží svou politiku upírat tímto směrem. Dlouhodobě má obtíže na bulharském trhu s elektřinou i česká energetická společnost ČEZ.

Zdroj úvodní fotografie: Gogo89873

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se