Domů
Elektřina
ČEPS má za sebou klidný rok 2016, zisk přesahující 2 miliardy předčil očekávání
Zdroj: ČEPS

ČEPS má za sebou klidný rok 2016, zisk přesahující 2 miliardy předčil očekávání

Obavy z výrazného růstu nákladných redispečinků v loňském roce se nepotvrdily, což přispělo k tomu, že ČEPS za loňský rok vykázal zisk před zdaněním téměř 2,1 mld. Kč. Navzdory exportnímu charakteru soustavy byla ČR vloni několik desítek hodin čistým importérem elektřiny. Miroslava Vrbu nahradil v představenstvu Stanislav Votruba.

Provozovatel přenosové soustavy vykázal za loňský rok zisk před zdaněním 2,072 miliardy korun. Očekávaný pokles dvoumiliardového zisku z roku 2015 se tak nekonal.

„S výsledky jsme spokojeni. Obávali jsme se výraznějších výdajů na mezinárodní redispečinky. Tento scénář se ale nepotvrdil. I proto je zisk lepší, než jaký byl odhad,“ říká Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Původně měl ČEPS připraveno na redispečinky na loňský rok 120 milionů korun. Náklady na redispečink však v loňském roce dosáhly pouze 35 milionů korun.

„V loňském roce nebyly přetoky tak extrémní. Počasí obnovitelným zdrojům příliš nepřálo, a tak výroba ve větrných parcích na severu Německa klesla. Z provozního hlediska se jednalo o poměrně klidných dvanáct měsíců,“ vysvětluje Kalina.

Na rozvoj přenosové soustavy bylo v minulém roce vynaloženo přibližně 4,7 miliardy korun, což odpovídá investicím v roce 2014, ve srovnání s rokem 2015 je to potom o 0,9 mld. Kč méně.

PST transformátory a posílení vedení na severu Moravy

Stěžejními stavbami roku 2016 bylo dokončení výstavby nového vedení V458 Krasíkov – Horní Životice vedoucí skrze Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Toto 400kV vedení dlouhé 107 kilometrů bylo předáno do dispečerského řízení 10. října. Náklady na jeho výstavbu činily zhruba 2 miliardy korun.

Do elektrické stanice Hradec u Kadaně byly dodány z Itálie tři ze čtyř PST transformátorů a proběhla jejich montáž. V listopadu byly první dvě jednotky zprovozněny (do dispečerského řízení přešly počátkem ledna 2017).

Transformátory mají omezit velké přetoky výkonu přes naše území ve směru z Německa do Rakouska, a zajistit tak spolehlivost soustavy a její přenosové schopnosti. Zahájena byla také rekonstrukce plynem izolované části rozvodny Chodov, která výrazným způsobem ovlivní spolehlivost zásobování hlavního města Prahy.

Při neplánovaných odstávkách se z ČR stává importér elektřiny

Všechny zdroje na území ČR vyrobily v roce 2016 přes 83 TWh elektrické energie (brutto). Přestože ČR v loňském roce zůstávala většinou čistě exportní zemí, kumulace výpadků velkých zdrojů vedla k tomu, že celkem 326 hodin byla naše soustava v průběhu roku 2016 čistě importní.

Maximální zatížení soustavy České republiky s hodnotou 11 491 MW bylo zaznamenáno 5. 12. 2016 v 16:34 hodin a minimální ve výši 4 800 MW deset minut před šestou hodinou ranní dne 7. 8. 2016.

V roce 2016 bylo přes přenosovou soustavu přeneseno celkem 62 914 GWh elektrické energie.

Změny v představenstvu ČEPS

V loňském roce došlo ke změně v nejvyšším vedení společnosti. Současný předseda představenstva ČEPS Jan Kalina nahradil loni v dubnu Vladimíra Tošovského, který byl odvolán dozorčí radou firmy. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu český stát. Mluvčí mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová dnes na dotaz ČTK potvrdila, že dozorčí rada ČEPS odvolala ke konci března také místopředsedu představenstva Miroslava Vrbu. Novým členem představenstva ČEPS se stal Stanislav Votruba.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.