Domů
Rychlé zprávy
Čína úspěšně pokračuje ve výstavbě jaderných reaktorů domací konstrukce

Čína úspěšně pokračuje ve výstavbě jaderných reaktorů domací konstrukce

Čínská společnost China General Nuclear (CGN) začala s výstavbou druhého reaktoru typu Hualong-1 (HPR1000) v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang v západní Číně. Společnost CGN chce těmito dvěma reaktory domácí konstrukce typu Hualong-1 demonstrovat svůj pokrok v jaderných technologiích.

Jaderná elektrárna Fang-čcheng-kang se nachází v západní Číně v autonomní oblasti Kuang asi 45 kilometrů od hranic s Vietnamem. V této lokalitě má po jejím dokončení být v provozu celkem 6 jaderných reaktorů. Reaktory č. 1 a č. 2 jsou typu CPR-1000 a jsou v současné době již v provozu. Reaktory č. 3 a č. 4 budou domácí HPR1000 a reaktory č. 5 a č. 6 budou typu AP1000.

Stavba prvních dvou bloků byla zahájena v červenci a prosinci 2010. Blok č. 1 byl připojen do elektrizační soustavy v říjnu 2015 a blok č. 2 byl připojen v červenci 2016.

Stavba bloku č. 3 byla zahájena v prosinci 2015 a blok č. 4 se začal budovat v prosinci 2016. Uvedení do provozu se očekává v roce 2019 resp. v roce 2020.

Jaderná elektrárna Fang-čcheng-kang má sloužit jako reference CGN pro projekt jaderné elektrárny Bradwell B ve Velké Británii a zároveň má demonstrovat nejmodernější čínské jaderné technologie na mezinárodním trhu.

Pozitivní vliv na životní prostředí

Po uvedení bloku č. 3 a č. 4 do provozu budou podle předpokladu 4 bloky ročně dodávat 31,5 TWh elektřiny do čínské přenosové sítě. Vyrobená elektrická energie z jádra ušetří přibližně 10,12 milionů tun uhlí, čímž se sníží emise oxidu uhličitého o 24,86 milionů tun. Dojde také ke snížení emise oxidu siřičitého a emise oxidu dusíku o 400 000 tun.

„Po dokončení bude jaderná elektrárna poskytovat čistou elektrickou energii a stabilní výkon pro ekonomickou zónu Beibu Gulf, a rovněž bude hrát pozitivní roli při kontrole znečišťování ovzduší,“ uvádí CGN.

CGN v současné době provozuje 19 jaderných reaktorů o celkovém instalovaném výkonu 20 380 MWe a ve výstavbě se nachází 9 dalších o výkonu 11 360 MWe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se