Domů
Rychlé zprávy
Druhý blok Leningradské II spustil finální fázi testování
Zdroj: Rosatom

Druhý blok Leningradské II spustil finální fázi testování

Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II na západě Ruska vstoupil do poslední fáze pilotního provozu. Komerční provoz se očekává letos na jaře.

Poslední testovací fáze pilotního provozu zahrnuje 15denní nepřetržité testování systémů při nominálním výkonu elektrárny. Po úspěšném dokončení těchto testů bude blok odstaven kvůli provedení inspekce vybavení. Následně získá elektrárna povolení k provozu a blok přejde do komerčního provozu.

Úspěšné provedení testů je kritériem pro přesun bloku z experimentálního do komerčního provozu. Celý proces testování trvá přibližně 140 dní,“ sdělil Alexandr Belyaev, hlavní inženýr jaderné elektrárny Leningrad II.

Elektrický generátor bloku byl poprvé přifázován k ruské elektrické rozvodné síti 22. října minulého roku. Od té doby probíhala testovací fáze, během které probíhalo zvyšování elektrického výkonu elektrárny, dodala ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom.

Tyto práce máme od počátku striktně naplánované a dosavadní postup nám ukazuje shodu reálných prací s plánem. Během 15denního provozu bloku na plném výkonu dojde ke komplexnímu testování veškerého vybavení a systémů. Technologie musí fungovat efektivně, spolehlivě a bezpečně, přesně podle požadavků, které jsou v plném souladu s projektem elektrárny. Teprve po provedení všech testů si budeme naprosto jistí, že nový elektrárenský blok je plně připraven pro komerční provoz, během kterého bude zajišťovat stabilní dodávku elektřiny po dobu plánované životnosti elektrárny, která je 60 let,“ dodal Belyaev.

V Leningradské jaderné elektrárně, umístěné poblíž města Sosnovyj Bor, jsou vybudovány 4 reaktory RBMK-1000, přičemž provozované jsou již jen bloky 3 a 4. První blok RBMK-1000 byl odstaven 21. prosince 2018 a od té doby na něm probíhá decommissioning. Druhý blok RBMK-1000 byl natrvalo odstaven 10. listopadu 2020 po 45 letech provozu.

Počátek komerčního provozu druhého bloku Leningradské elektrárny je naplánován na toto jaro. Zdroj: Rosatom

Poblíž elektrárny je nyní stavěný také druhý komplex elektrárny Leningrad II, jehož plány zahrnují 4 bloky reaktorů VVER-1200. Výrobní bloky nové elektrárny mají simultánně nahrazovat odstavovaný výkon staršího komplexu.

Technologie VVER-1200

Vůbec první blok s reaktorem VVER-1200 byl postaven v Novovoroněžské II. elektrárně jako 6. blok. Jednalo se o demonstrační blok prvního ruského reaktoru generace III+. Nyní jsou v Novovoroněži provozovány již 2 tyto reaktory. Kromě zvýšené bezpečnosti a životnosti elektrárny tato technologie nabízí lepší využití paliva a možnost provozu se směsným palivem MOX v porovnání se starší generací reaktorů VVER-1000.

Spouštění dalšího bloku VVER-1200 probíhá v Bělorusku jako první blok jaderné elektrárny Ostrovec, jejíž výstavba začala 8. listopadu 2013 a generátor byl poprvé připojen k elektrické síti 3. listopadu 2020. Výstavba těchto bloků probíhá také v Egyptě (El Dabaa), Finsku (Hanhikivi), Maďarsku (Paks), Turecku (Akkuyu) a dalších zemích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
František Šimunek
3. březen 2021, 15:59

My ale ruskou elektrárnu nechceme. My si pořídìme tu osvědčenou z Francie. !!

Bah...suis francophil.....ancien... :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se