Domů
Rychlé zprávy
EDF plánuje ve Francii stavět další EPR a rozhodnout o Hinkley Point C

EDF plánuje ve Francii stavět další EPR a rozhodnout o Hinkley Point C

Francouzská energetická společnost Électricité de France (EDF) hodlá ve Francii postavit další dva reaktory EPR. Zároveň plánuje do roku 2030 zprovoznit celkem 10 reaktorů EPR, z toho 4 ve Velké Británii. Příští týden by měla také na devátý pokus udělit projektu Hinkley Point C finální investiční rozhodnutí.

V současné chvíli provozuje EDF ve Francii 58 jaderných reaktorů, které budou muset být postupně nahrazeny novými. Prvním projektem je nyní stavba EPR ve Flamanville, ke kterému přibydou další dva reaktory do roku 2030, uvádí agenturu Reuters.

Nové reaktory by měly být vylepšeným modelem původního EPR, který je nyní stavěn ve Flamanville. Vylepšený model by podle generálního ředitele EDF Jean Bernarda Levyho měl být dokončen kolem roku 2020.

Cílem je postavit 10 reaktorů EPR do roku 2030. Již nyní jsou čtyři ve výstavbě, ve zmíněné elektrárně Flamanville, dále ve finské elektrárně Olkiluoto a dva další v Číně. Oba současné evropské projekty jsou výrazně pozadu za svým původním časovým i finančním harmonogramem.

Další čtyři bloky EPR plánuje EDF ve Velké Británii, kdy dva mají být umístěny v nové elektrárně Hinkley Point C. Dva další reaktory by měly vyrůst na východě Velké Británie u města Sizewell.

Výstavba Hinkley Point C Zdroj: edfenergy.com

Podle generálního ředitele EDF by mohlo ve Francii vyrůst až 30 nových EPR, které by nahradily původní portfolio francouzských jaderných elektráren.

Příští týden má být jasno ohledně Hinkley Point C

Již příští středu se očekává přijetí konečného investičního rozhodnutí u projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Je důležité podotknout, že tato situace je zde již po deváté, proto by nebylo překvapení, kdyby se rozhodnutí opět odložilo. Podle prohlášení z října mělo být rozhodnutí přijato již během několika týdnů, proto je možné, že i nyní je předčasné očekávat další posun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
23. leden 2016, 08:51

Jo, a prasata budou lítat. Ještě ani neví, kde se to má stavět, ještě to nemají profinancované a ještě nevědí, jak docílí toho, aby to bylo konkurenceschopné.

Mezitím začínají být větrné elektrárny zdroje nechutně levné elektřiny. A staví se rychle, na čas a dodrží rozpočet. Větrných lokalit mají Francouzi více než dost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se