Domů
Rychlé zprávy
Elektřina opět zlevňuje. Možná naposledy, první dodavatelé již stáhli výhodné nabídky
savings, úspory ceny
Zdroj: Unsplash

Elektřina opět zlevňuje. Možná naposledy, první dodavatelé již stáhli výhodné nabídky

Hlavní dodavatelé elektřiny s účinností od 1. února opět zlevňovali své produkty. Ke snížení cen přistoupil největší dodavatel ČEZ, který zlevnil své fixované produkty, a innogy, který ceny snížil u nefixovaných produktů. Momentálně nabízí nejlevnější  dodávky elektřiny s roční a dvouletou fixací Pražská plynárenská. Nicméně smlouva s roční fixací u Pražské plynárenské mírně podražila. Ke stažení nejvýhodnější nabídky přistoupil také EPET. Naznačuje zdražení nabídek obrat na trhu dodávek pro koncové zákazníky?

Boj o nové zákazníky mezi dodavateli elektřiny neustal. Vysoké ceny elektřiny v době energetické krize ostatně vytvořily dostatečný prostor pro pokles cen. Nejvýhodnější bývají často ceníky pro nové zákazníky, což dále svědčí o tom, že se dodavatelé o nové zákazníky stále přetahují.

Jako poslední přistoupili ke snížení cen dva z hlavních dodavatelů elektřiny.

Polostátní ČEZ, jednička na trhu dodávek elektřiny, snížil ceny u svých fixovaných produktů. Nabídl pro nové zákazníky produkt s jednoletou fixací, dvouletou fixací a akční produkt s fixací do konce října 2026. Nejlevněji vychází právě tento akční produkt.  U tohoto ceníku odběratelé zaplatí 2590 Kč/MWh bez DPH. Mírně vyšší je ovšem stálá platba, která vychází na 165 Kč/měsíc. Obvykle je přitom stálá platba mírně nad 100 Kč.

Společnost innogy, aktuální čtyřka na trhu s dodávkami elektřiny v počtu odběrných míst, naopak láká na snížené ceny dodávek elektřiny bez fixace. Podle své tiskové zprávy snížila ceny 350 000 zákazníků, kteří odebírají plyn nebo elektřinu bez fixace. Cena nefixovaného produktu Standard je u innogy nyní 3500 Kč/MWh bez DPH, přičemž shodný ceník platný dříve nabízel cenu 3924 Kč/MWh bez DPH.

Nové ceníky představila také Pražská plynárenská, jejíž kampaň o nových produktech byla vidět na řadě internetových míst. Pražská plynárenská ovšem ne vždy lákala na levnější produkty. Například její produkt s roční fixací, který byl dostupný koncem loňského roku, byl dostupný za 2590 Kč/MWh bez DPH. Nově představený roční produkt je již za 2690 Kč/MWh bez DPH.

Podobný trend lze vidět také u společnosti EPET. Ta měla v nabídce jednoleté a dvouleté produkty pro nové zákazníky za zvýhodněné ceny na konci loňského roku. Produkty s označením Kometa byly ve své době nejlevnější jednoletou a dvouletou fixací na trhu.  Ani tyto produkty už nejsou veřejně dostupné a současná nabídka EPETu je o poznání dražší. O 240 Kč/MWh bez DPH u jednoletého produktu a dokonce 440 Kč/MWh u dvouletého produktu.

Velkoobchodní ceny se drží dlouhodobě vysoko, prostor pro další pokles se vyčerpává

Ceny elektřiny na burze se již přes dva měsíce pohybují kolem hranice 100 EUR/MWh. Cenu na této úrovni drží relativně vysoké ceny zemního plynu, které se v posledních týdnech vyšplhaly až nad hranici 55 EUR/MWh, a také emisní povolenky. Ty se dlouhodobě obchodovaly v pásmu mezi 60–70 EUR/t, nicméně nyní jejich cena převyšuje 80 EUR/MWh.

Vyšší ceny plynu se drží kolem ceny 50 EUR/MWh od konce loňského roku, kdy začalo být jisté, že přeprava zemního plynu přes Ukrajinu v roce 2025 nebude pokračovat. Na ceny plynu působí také relativně nižší zásoby zemního plynu v zásobnících v Evropské uniiČeské republice. Ty jsou nyní zaplněny přibližně z poloviny své kapacity. Jsou tedy na podstatně nižší úrovni než v uplynulých dvou letech (nicméně na podobné úrovni jako v letech předchozích).

Určitý vliv na cenu plynu, a tedy také na cenu elektřiny, mohou mít také diskuze o zákazu dovozu ruského plynu do Evropské unie. Zákaz sice dosud nebyl přijat, ale vzhledem ke slábnoucí roli ruského plynu může šance na zákaz růst.

Zatímco velkoobchodní ceny ve druhé polovině loňského roku rostly, ceny pro domácnosti postupně klesají. Hlavní dodavatelé postupně zlevňovali a tento trend se přehoupl také do začátku roku 2025.

Vývoj na velkoobchodních trzích ovšem naznačuje, že trend poklesu cen pro zákazníky může brzy skončit, pokud se ceny na velkoobchodních trzích nezačnou opět snižovat. O tom ostatně může svědčit také to, že někteří dodavatelé již nenabízejí své nejvýhodnější nabídky, které byly veřejně dostupné ještě na konci loňského roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
minduton
10. únor 2025, 08:36

Ano, jsme na cenovém dně. Ale počítám, že přes léto to trochu poklesne zpět. Každopádně pod toto dno to už nepůjde.

Petarda
10. únor 2025, 08:50

S narůstajícím podílem OZE půjdou ceny silové elektřiny výrazně dolů. Naroste distribuce, ale ne o tolik, jak "odborníci" straší.

sabi
10. únor 2025, 09:07

Od jakého podílu OZE to nastane? Zatím je trend spíš opačný...

Martin
10. únor 2025, 09:33

Bohužel opak je pravdou. Pro běžné zákazníky, kteří nemají na střeše FVE ceny dolů nepůjdou, jelikož jejich největší potřeba elektřiny je zrovna v době, kdy FVE vyrábí buď málo (zima) nebo vůbec (večer).

Takže nastává jen to, že výkupní ceny FVE jsou více a více pod tržními cenami burzy.

Samozřejmě kdyby se opravdu začalo něco dít s podmínkami green dealu a ostatní zdroje by nebyly tolik zatíženy emisními povolenkami, to by pak byla jiná a to byste měl pravdu a ceny by raketově letěly dolů....

Vladimír Krteček
10. únor 2025, 11:39

Jenomze emisni povolenky jsou ZAKLADNIM ZDROJEM PRIJMŮ pro nasledne bezbrehe rozdavani dotaci (i tech uplne nesmyslnych).

A protoze prachy dochazeji, je potreba zavest EU ETS2.

Bez povolenek by sel cely green deal do kopru.

richie
10. únor 2025, 17:11

ad Petarda 10. únor 2025, 08:50

" .. S narůstajícím podílem OZE půjdou ceny silové elektřiny výrazně dolů. Naroste distribuce, ale ne o tolik, jak "odborníci" straší...

hmm .. Nemecko uz ma instalovane v OZE cca 240% potrebneho spickoveho prikonu .. a ceny im stale rastu (ako silovej, tak aj sluzieb siete) .. tak aky podiel OZE si predstavujete?

PS: zeby novy Blaha?

Peter
10. únor 2025, 19:54

Cena elektriny:

Rok 2000: V roku 2000 bola priemerná cena elektriny pre domácnosti približne 2,22 Kč za kWh.

Rok 2025: V roku 2025 sa očakáva, že ceny elektriny pre domácnosti budú pod hranicou 4 000 Kč za MWh, čo zodpovedá približne 4 Kč za kWh.

Priemerná mzda:

Rok 2000: V roku 2000 bola priemerná hrubá mesačná mzda v Českej republike približne 13 219 Kč.

Rok 2025: Pre rok 2025 je stanovená priemerná mzda na 46 557 Kč.

Porovnanie:

V roku 2000 si priemerný zamestnanec mohol za svoju mesačnú mzdu dovoliť približne 5 955 kWh elektriny. V roku 2025, pri očakávanej cene elektriny a priemernej mzde, by si mohol dovoliť približne 11 639 kWh.

Tento vývoj naznačuje, že aj keď nominálna cena elektriny vzrástla, nárast priemernej mzdy bol výraznejší, čo znamená, že dostupnosť elektriny pre priemerného zamestnanca sa v priebehu týchto rokov zlepšila.

Milan Vaněček
10. únor 2025, 21:04

Co to ten Peter píše za nesmysly? A co na to mohou říci přes 2 miliony důchodců? Nebo ti, co jim inflace sebrala zhruba 30% kupní síly z jejich úspor?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se