Domů
Elektřina
Analytici předpokládají meziroční pokles zisku ČEZ za první čtvrtletí

Analytici předpokládají meziroční pokles zisku ČEZ za první čtvrtletí

Elektřina
Bez komentáře
10. květen 2017, 12:26
ČTK

Energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk. Odhadují to analytici, které dnes oslovila ČTK. Důvodem je podle nich především pokles velkoobchodních prodejních cen elektřiny. Zatímco loni od ledna do března činil čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy téměř deset miliard korun, letos ho někteří analytici očekávají pod šesti miliardami Kč. Výsledky zveřejní firma ve čtvrtek.

„Na provozní ziskovost bude negativně doléhat meziroční pokles prodejních cen elektřiny. ČEZ loni prodával ze svých zdrojů silovou elektřinu za 34 až 35 eur za megawatthodinu (MWh), zatímco letos má předprodáno v průměru za asi 31 eur/MWh,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Podotkl, že ČEZ navíc nemůže v meziročním porovnání prvních čvrtletí počítat s mimořádným ziskem z obchodování 1,1 miliardy korun, který loni výsledky vylepšil.

Na tom, zda společnosti meziročně klesnou i tržby, se analytici neshodují. Loni za první tři měsíce ČEZ utržil zhruba 52 miliard korun. Mírný meziroční růst tržeb zhruba o dvě procenta předpovídá analytik Komerční banky Richard Miřátský. Důvodem podle něj byla zvýšená výroba elektřiny.

Ilustrační foto

„Podle našich odhadů společnost v prvním čtvrtletí zvýšila produkci elektrické energie především díky vyššímu využití jaderných zdrojů. Jaderná elektrárna Temelín díky víceméně plnému výkonu vyrobila 4,7 terawatthodiny (TWh). V Dukovanech, kde byl od 20. ledna první blok v plánované odstávce a zbylé tři bloky měly pouze minimální výpadky, produkce mírně přesáhla 2,4 TWh,“ uvedl.

Růst tržeb podle něj mohl být ještě větší, i jejich výši však ovlivnily nižší průměrné prodejní ceny elektřiny.

Opačný názor má například analytik České spořitelny Petr Bártek, který čeká meziroční pokles tržeb přibližně o pět procent na 49,4 miliardy korun nebo Raška, který předpovídá 50,7 miliardy korun. Podle těchto analytiků vyšší výroba negativní vlivy nevykompenzuje.

Trh bude sledovat i situaci v Bulharsku

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota podotkl, že při prezentaci výsledků bude důležité sledovat informace týkající se provozu společnosti, situace na trhu s elektřinou a novinek týkajících se případných investic firmy.

To potvrzuje i Bártek.

„Trh bude sledovat probíhající tendr na prodej bulharských aktiv. ČEZ údajně obdržel velké množství předběžných nabídek a nejvyšší nabízená cena by měla být až 120 milionů eur nad jejich účetní hodnotou,“ uvedl.

Dodal, že neočekává, že by firma poskytla podrobnější informace k možnému prodeji uhelné elektrárny v Počeradech společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

„Prodej zatím neschválila dozorčí rada,“ připomněl.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak ušetřit elektřinu? Sledujte hlavně chladničku, sušičku a myčku
24. září 2022, 16:24
Německé velkoobchodní ceny elektřiny prudce porostou. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza
23. září 2022, 15:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se