Domů
Rychlé zprávy
Emiráty investují do afrického zeleného vodíku
Solární elektrárna v poušti. Zdroj: Antonio Garcia / Unsplash
Zdroj: Antonio Garcia / Unsplash

Emiráty investují do afrického zeleného vodíku

Abu Dhabijská národní energetická společnost TAQA plánuje vybudovat zařízení na výrobu zeleného vodíku v Západní Sahaře. Do marockého projektu o výkonu 6 GW investuje 10 miliard dolarů.

Projekt bude údajně umístěn v regionu Dakhla-Oued Eddahab, který se geograficky nachází v Západní Sahaře - podle OSN je považován za "nesamosprávné území".

Maroko však považuje Dakhla-Oued Eddahab jako jeden ze svých dvanácti správních regionů na základě slibu věrnosti království, který místní představitelé složili v roce 1979. Region je pro investory do elektrolyzérů velmi atraktivní, jak píše Hydrogen insight.

Další investice v regionu

Anonymní zdroj z marockého ministerstva investic řekl deníku Asharq, že přilákal projekty v celkové hodnotě 220 miliard dirhamů (60 miliard dolarů).

Patří mezi ně projekt White Dunes o výkonu 8 GW, který by měl stát přibližně 2 miliardy dolarů a který marocký investiční holding Falcon Capital Dakhla a francouzský developer HDF Energy zahájily v listopadu loňského roku.

Kromě Dakhly koupila Total Eren, dceřiná společnost TotalEnergies, od marocké vlády 170 000 hektarů půdy ve správním regionu Guelmim-Oued Noun pro projekt za 27 miliard dolarů, který bude využívat 10 GW instalovaného výkonu větrných a solárních elektráren.

Developerská společnost CWP Global rovněž představila plány na výstavbu rozsáhlého zařízení na výrobu čpavku z obnovitelných zdrojů energie s 15 GW instalovaného výkonu větrných a solárních elektráren ve městě Tan-Tan v regionu.

Marocký státní hnojivářský gigant OCP se zavázal investovat 7 miliard dolarů do závodu na výrobu zeleného amoniaku o kapacitě jednoho milionu tun ročně ve městě Tarfaya, který má být uveden do provozu v roce 2027. Dále také 1,5 miliardy dolarů ze své rozvahy na výstavbu pilotního závodu na výrobu zeleného čpavku o kapacitě 200 000 tun ročně ve stávajícím areálu vedle přístavu Jorf Lasfar, který má zahájit provoz v roce 2026.

Politický rámec

Mnohá z těchto zařízení jsou však zatím v rané fázi vývoje. Mezinárodní společnosti vyčkávají s konečnými investičními rozhodnutími, dokud nebude zveřejněna vládní vodíková nabídka.

Tento soubor politik, který by se měl týkat přidělování pozemků a infrastruktury pro ekologická zařízení na výrobu vodíku, je stále ve fázi přípravy, ačkoli turecká státní tisková agentura Andolu Agency uvedla, že by měl být zveřejněn ještě letos.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se