Domů
Rychlé zprávy
ERÚ: Bytové domy se sdílenou elektřinou se musí do konce roku registrovat u EDC
Komunitní fotovoltaická elektrárna na střeše domu Elmore House v lonskýnském Brixtonu. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

ERÚ: Bytové domy se sdílenou elektřinou se musí do konce roku registrovat u EDC

Bytové domy, jejichž domácnosti sdílejí vlastní vyrobenou elektřinu, se musí do konce roku nově registrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC). Upozornil na to dnes Energetický regulační úřad (ERÚ). Elektřinu vyrobenou například fotovoltaickou elektrárnou na střeše staveb mohou domy od začátku loňského roku rozdělovat mezi jednotlivé domácnosti. Od letošního srpna se pak zájemci o sdílení energie mohou seskupovat do společenství a komunit.

Sdílení v bytových domech zatím za více než rok a půl podle dat ERÚ využilo 154 skupin sousedů. Pokud však chtějí ve sdílení elektřiny pokračovat i v příštím roce, musí se do konce roku zaregistrovat u nově vzniklého EDC. Při registraci u datového centra si přitom musí zvolit správce skupiny a aktualizovat zejména alokační klíč, podle něhož se elektřina rozděluje mezi jednotlivé domácnosti, uvedlo ERÚ.

„Pro obyvatele bytových domů je nejvýhodnější sdílení za jednou domovní skříní, typicky mezi byty a nebytovými prostory za jedním vchodem do domu. V tom případě nevyužívají distribuční soustavu, a uspoří proto nejen na obchodní složce ceny, ale i na regulovaných platbách vztažených na spotřebu elektřiny,“ vysvětlila členka Rady ERÚ Martina Krčová.

Úřad zároveň upozornil na to, že pokud účastníci sdílení nevyužívají distribuční soustavu, mohou navíc fungovat ve speciálním režimu – až do tisícovky zákazníků, respektive bytů si totiž nezakládají žádné společenství. Při využívání distribuční soustavy to je naopak nutné už tehdy, když je předávacích míst více než 11.

Solární panel na střeše
Ilustrační foto

Pro založení energetického společenství nebo společenství pro obnovitelné zdroje je před registrací u EDC nutné ho ještě registrovat na ERÚ. Bytových domů by se však podle úřadu tato povinnost týkala pouze tehdy, pokud by se do sdílení zapojilo více vchodů bytového domů. To ale v současném modelu není většinou příliš výhodné, protože by se v takovém případě neuplatňovala úspora na regulovaných platbách.

„Společenství si nemůže zaregistrovat každý. Zákon omezuje právnické osoby, které tak mohou učinit, na spolek, družstvo nebo jiné korporace s obdobnými vnitřními poměry. Tomu z principu nemohou vyhovovat SVJ. Pokud chtějí sdílet elektřinu napříč vchody, je proto třeba, aby si založily spolek, a s ním následně požádali o registraci společenství. Také pro bytová družstva jsou zákonné podmínky velmi obtížně splnitelné, většinou jim tedy rovněž radíme založit si spolek,“ podotkla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Vznik komunitní energetiky v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických komunitách je možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Zájemci se mohou u EDC registrovat od srpna.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Hariprasad Hajič
28. srpen 2024, 14:55

Zažádat si můžou, ale je otázkou, jestli je EDC stihne do konce roku i zaregistrovat. Pokud vím, tak proces je zdlouhavý a poměrně komplikovaný. No a ještě když si budou muset kvůli tomu založi spolek...

Roman Kosařík
28. srpen 2024, 17:51

Nepřijde vám, že je to takhle složitě udělané schválně? Ono nešlo vzít fungující model z jiné civilizované země a zařídit, aby fungoval i tady. To by bylo stráááášně jednoduché. U nás se na to musí z druhého konce: co nejvíc to byrokraticky zprasit, abychom každého odradili. Kdo to kdy viděl, aby si panelákový plebs mohl snadno sdílet elektřinu! Je potřeba to hezky po česku těm jelimanům znepříjemnit už od začátku, aby je na to přešla chuť.

Vladimír Krteček
28. srpen 2024, 20:49

A co jineho by vsichni ti urednici cely rok delali ? Nemaji prece vyplaty jen tak za nic

Petr Zelený
29. srpen 2024, 13:42

Když se na to podíváte z nadhledu, tak je sdílení v rámci paneláku úplný nesmysl. Jaké ušetří distributor náklady kvůli sdílení ? Za mne žádné - jen hrozně komplikovaným způsobem dáte lidem v paneláku slevu na distribuci, ale protože nic neušetříte, jen zaplatíte náklady na to centrum sdílení, upgrade software a tu slevu musí uhradit někdo jiný. Distributor není komerční firma, která si vytváří ceníky a maximalizuje zisk. Ceníky jim diktuje ERÚ, zisk jim diktuje ERÚ, kontroluje jim veškeré náklady. V principu by to klidně mohl dělat stát podobně jako má ČEPS. Jen komerční firma umí fungovat v režimu B2C lépe. Ono celé sdílení je hra se záporným součtem - někdo zaplatí více, někdo ušetří, ale v součtu se zaplatí víc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se