Evropský trh s uhlím zažil krušné první pololetí, dovoz klesl o bezprecedentních 40 %

DomůRychlé zprávyEvropský trh s uhlím zažil krušné první pololetí, dovoz klesl o bezprecedentních 40 %

Dovoz uhlí do Evropské unie a Spojeného království poklesl v prvním pololetí letošního roku meziročně o téměř 40 %. Významně v těchto zemích poklesla i těžba černého a hnědého uhlí. Podrobné údaje o poklesu dovozu a těžby uhlí pochází ze statistik asociace EURACOAL.

V prvním pololetí roku 2020, na kterém se podepsala především pandemie koronaviru, došlo k bezprecedentnímu propadu dovozu uhlí do Evropy. Podle statistik EURACOAL se dovoz černého uhlí propadl z 72,8 na 44,2 milionů tun, tedy meziročně o cca 40 %.

Celkově trh s uhlím zažil jedno z nejhorších pololetí v historii, obdobně špatné výsledky lze totiž sledovat i u statistik evropské těžby černého a hnědého uhlí. Hnědého uhlí se vytěžilo o téměř 30 % méně (propad z 159,2 na 112,7 milionů tun), černého uhlí pak o 16 % méně.

Jedním z důvodů je nepochybně pandemie koronaviru, kvůli které se napříč evropskými státy snížila spotřeba elektrické energie, pro kterou je uhlí stále hojně využíváno.

Dalším důvodem je propad cen komodit v prvním pololetí roku 2020, a to zejména u zemního plynu, který je nyní díky nižším měrným emisím na vyrobenou MWh elektrické energie často ekonomicky výhodnějším palivem (po zohlednění nákladů na emisní povolenky).

Pokles se nevyhnul ani České republice

Černého uhlí se v České republice vytěžil jeden milion tun, tj. o cca třetinu méně než ve stejném období loňského roku. Navíc se poprvé vytěžilo méně černého uhlí, než kolik se do země dovezlo (dovoz uhlí v prvním pololetí byl cca 1,5 milionů tun).

Pokles v těžbě se v ČR nevyhnul ani hnědému uhlí. Ve srovnání s loňským rokem se v České republice vytěžilo o pětinu méně hnědého uhlí (pokles z 19,1 na 15,3 milionů tun). S nižší těžbou poklesla i výroba elektřiny z obou druhů uhlí – z černého uhlí došlo k poklesu o 13 %, z hnědého uhlí o 20 %.

Zdroj úvodního obrázku: Commons Wikimedia