Domů
Rychlé zprávy
Export elektřiny z Česka dál klesá, loni čistý vývoz klesl o 30 pct na 6,4 TWh
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Export elektřiny z Česka dál klesá, loni čistý vývoz klesl o 30 pct na 6,4 TWh

Export elektřiny z Česka dál klesá. V loňském roce činil čistý vývoz do zahraničí 6,4 terawatthodiny (TWh), což je meziročně o téměř 30 procent méně. Nejvíce se exportovalo do Rakouska, naopak z Německa převažoval dovoz elektřiny. Vyplývá to z dat státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS.

Podíl exportu elektřiny klesá už několik let v řadě. Podle loňské analýzy ministerstva průmyslu a obchodu se Česká republika stane čistým dovozcem elektřiny zřejmě v roce 2027. V případě kritického scénáře, který počítá s rychlejším ukončením provozu tuzemských uhelných elektráren, by mohl dovoz elektřiny převažovat na vývozem už letos. Podle MPO byl ale kritický scénář málo pravděpodobný.

„Klesá zejména výroba uhelných elektráren, které jsou díky povolenkám často dražší než obnovitelné zdroje za hranicemi. Je proto v Česku třeba budovat obnovitelné, zvláště větrné elektrárny a jaderné zdroje,“ řekl ČTK k aktuálnímu vývoji mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ v minulosti avizoval plán na ukončení spalování uhlí ve výrobě nejpozději do roku 2030. Aktuální vládní plány počítají s odklonem od uhlí do roku 2033. Další z velkých provozovatelů uhelných bloků v ČR skupina Sev.en loni nevyloučila možnost jejich utlumení už v následujících letech.

Nejvíce se vloni z ČR podle dat ČEPS exportovalo směrem do Rakouska, kam čistý vývoz činil 4,4 TWh. Následovalo Slovensko se 4,1 TWh. Mírně exportní zůstala ještě bilance s Polskem, u něhož převažoval vývoz nad exportem o 0,7 TWh. Neznamená to však, že tyto země byli příjemci, elektřina mohla přes jejich území směřovat dál. Naopak v případě Německa bylo Česko čistým dovozcem, čisté importy z tohoto směru dosáhly 2,8 TWh.

Česká energetická soustava může podle loni představené analýzy ČEPS mít za deset let i přes navýšení dovozu elektřiny ze zahraničí problémy s dostatkem zdrojů pro zajištění energetické spolehlivosti. Do roku 2035 tak bude potřeba dobudovat zdroje s výkonem až 1900 megawattů (MW). Při extrémním vývoji počasí může být nedostatek ještě vyšší.

Tuzemský energetický mix bude v budoucnu podle vládních strategií stát na kombinaci jaderné energie a obnovitelných zdrojů. Do jejich vybudování stát počítá s plynem jako přechodným palivem.

sip snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Valenta
15. leden 2025, 11:09

"Tuzemský energetický mix bude v budoucnu podle vládních strategií stát na kombinaci jaderné energie a obnovitelných zdrojů. Do jejich vybudování stát počítá s plynem jako přechodným palivem."

OZE a plynové elektrárny taj nějak patří k sobě a tím i ten mix nebude bezemisní. A jsem zvědav na cenu elektřiny po hypotetickém nahrazení zemního plynu vodíkem.

jan Klimeš
15. leden 2025, 13:54

Nekde jsem cetl ze el. z vodiku vychazi na cca 500 eur/mwh. Takze jak nekteri rikaji, vodlynu/vodiku je dost, jen se neptejte na cenu.

Slovaci se chystaji spustit dalsi blok v Mochovcich.

Kde jsme udelali chybu?! Ach jo.

Jan Veselý
15. leden 2025, 14:21

Chybu? Tu děláme už dlouho. Rabování uhlí v SZ Čechách a navazující bordel v ovzduší a klimatu, aby se exportovalo zboží s nízkou přidanou hodnotou - elektřina, to je prasárna trvající už přes 20 let, neboli od dostavby JE Temelín. Ještě, že už se to, KONEČNĚ chýlí ke konci.

Bob
15. leden 2025, 16:27

Ovšem Váš vzor ohledně OZE = Německo je s tím "rabováním uhlí" v některých ohledech ještě horší. Zatímco u nás už je dávno nemyslitelné kvůli rozšíření těžby hnědého uhlí bourání dalších vesnic a měst a stavba nových uhelných elektráren, v Německu to bylo možné ještě nedávno.

To, že tu nejmodernější Německou uhelnou elektrárnu brzo po otevření zase definitivně uzavřeli (a starší nechali v provozu) je už věc jiná.

Sice oproti nám mají roční výrobu elektřiny z uhlí nižší, ale v zimě jsou období, kdy jsou oproti nám podstatně "špinavější".

Jan Veselý
15. leden 2025, 20:37

A v Americe bijou černochy a v Číně žerou psy. A co? Nic z toho nedělá s české prasárny = pálení hnědého uhlí ve velkém na export, menší prasárnu.

Bob
16. leden 2025, 09:43

Pálení uhlí u nás mimo jiné i pro Němce, když je dunkelflaute a Rakušany.

Ohledně pálení uhlí bychom si měli vzít vzor spíše z našeho nejbližšího souseda - Slovenska, nebo třeba Francie.

Petr Zelený
16. leden 2025, 10:16

Nesmíte mít tak úzký pohled. Tak elektřina, kterou vyrobily naše uhelky evidentně v zahraničí chyběla. Pokud bychom z politických důvodů zavřeli část uhelek, abychom neměli export, tak co se stane ? Část chybějící elektřiny se musí vyrobit jinde - takže najedou v zahraničí mazuty, jiné uhelné elektrárny, něco plyn, jehož uhlíková stopa se v EU fejkuje ... Z hlediska emisí CO2 je to prakticky jedno. Zřejmě také dojde vlivem omezení nabídku k růsty ceny. Důl už stejně existuje - jestli se dotěží a pak zavře nebo zavře dříve zase taková změna pro krajinu není. A další problém je teplárenství. Odchod od uhlí je problém spíš pro něj, než pro výrobu elektřiny a zavření uhelných elektráren má vliv i na teplárny. Elektrárny mají slušné odsíření, pravda nějaká rtuť apod se dostane do vzduchu. Jenže místo uhlíku těžit měď, kobalt, mangan, litium, kovy vzácných zemi + zpracování taky není žádný ekologická hitparáda. Chcete to srovnávat, prosím ? Na skládku místo popílku půjdou listy turbín ... V tomto ohledu zas velký rozdíl není. Uhlí se musí odstavit co nejdříve, o tom žádná - ale svými protesty tomu nejvíc brání ekologové - bojem proti jádru. Jak je náročná těžba surovin na výstavbu a výrobu EE v přepočtu na vyrobenou kWh ? Není náhodou lepší ?

Petr prochaska
15. leden 2025, 16:08

Export bude i nadále klesat. Přispěje k tomu rozvoje OZE v okolních zemích i JE Mochovce.

JVr
16. leden 2025, 09:32

Ale vůbec, přispívá k tomu rostoucí cena emisní povolenky nic jiného.

Pokud by někdo "hrábnul" do ceny povolenky a stlačil by ji na oněch 10€ jak navrhuje Vaněček, tak bychom zase exportovali ve velkém. Vyrábělo by se z uhlí, a ne z plynu, který teď přebírá otěže a my zkrátka těch plynovek máme žalostně málo a k tomu ani nemáme moře, aby k nám někdo mohl ten plyn dovést, takže platíme transportní poplatky a tím je výroba z plynu u nás ještě o to dražší než v okolních státech které moře a LNG terminály mají.

Takže ve výrobě z plynu asi velkým exportérem nebudeme, ale pokud to půjde dobře, tak pokryjeme vlastní spotřebu.

Samozřejmě nijak nepláču nad současným tímto stavem, výroba z uhlí není žádný med... spíš je problém v tom, že zaostáváme v přechodu na něco jiného. Ale ten plyn těžený frakováním s neřízenými úniky, vožený tankery přes půl zeměkoule nemyslím, že by měla být naše spása…

Ivan Novák
15. leden 2025, 19:53

Roční zprůměrovaná kumulace nevypovídá téměř o ničem. Např. tranzit Sasko-ČR-Bavorsko nebo DE-ČR-AT z celkových čísel vidět není. Zajímavé by bylo buď finanční vyjádření, nebo aspoň fyzikální maxima a rozptyl na jednotlivých profilech spočítaný po hodinách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se