Domů
Rychlé zprávy
IEA: Světový energetický výhled 2020 nastiňuje, jak se energetika může vypořádat s dopady pandemie koronaviru
Zdroj: Equinor

IEA: Světový energetický výhled 2020 nastiňuje, jak se energetika může vypořádat s dopady pandemie koronaviru

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala v polovině října pravidelně vydávanou studii Světový energetický výhled 2020 (World Energy Outlook 2020, WEO 2020) s výhledem na dalších 10 let. Letošní WEO 2020 se zaměřuje primárně na to, jak se světová energetika vypořádá s dopady pandemie koronaviru a jaké jsou možnosti energetického přechodu.

WEO 2020 očekává, že okamžitými důsledky koronavirové pandemie v roce 2020 bude pokles globální poptávky po energii o 5 %, pokles emisí CO2 sektoru energetiky o 7 % a pokles investic do energetiky o 18 %. Zároveň lze předpokládat, že globální spotřeba ropy klesne v 2020 o 8 % a spotřeba uhlí o 7 %.

Čtyři různé scénáře

Výhled pracuje se čtyřmi různými scénáři. Tyto různým způsobem nakládají s dvěma hlavními tématy – obnovou po koronavirové pandemii a možností dosáhnout energetického přechodu.

Prvním ze scénářů je Stated Policies, který reflektuje aktuální politiky a cíle a předpokládá, že se pandemii podaří dostat pod kontrolu v roce 2021. Podle tohoto scénáře se globální poptávka po energii dostane na úroveň před pandemií na počátku roku 2023.

V případě druhého scénáře Delayed Recovery, kdy se předpoklady ve srovnání s prvním scénářem liší pouze v pozdějším ukončení pandemie, a tedy předpokladem delšího a většího dopadu, se poptávka po energii zotaví až v roce 2025.

Sustainable Development je scénář, který popisuje vývoj, aby svět mohl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2070. Kromě významného rozvoje obnovitelných zdrojů elektřiny tento scénář předpokládá významný nárůst technologií pro zachytávání a uskladňování/využívání uhlíku (CCS/U), vodíku, ale také další rozvoj jaderné energetiky.

Poslední scénář Net Zero Emissions by 2050 zkoumá možnost dosáhnout globální uhlíkové neutrality již v roce 2050. Takový scénář by vyžadoval kupříkladu masívní energetické úspory, změny v chování, inovace a významné urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů a elektrifikace.

Poptávka po uhlí se již neobnoví

Obnovitelné zdroje energie hrají významnou roli ve všech zkoumaných scénářích WEO 2020, přičemž nejdůležitější jsou solární elektrárny. Podle dat IEA jsou solární elektrárny ve většině zemí levnější než elektrárny uhelné či plynové. Zároveň solární elektrárny produkují elektřinu za jednu z nejnižších cen.

„Vidím, že se soláry stanou novým králem světových elektrických trhů. Na základě dnešních politik jsou [solární elektrárny] na cestě lámat po roce 2022 každý rok rekordy v rozvoji. Pokud vlády a investoři zintenzivní své úsilí v oblasti čisté energetiky v souladu s naším scénářem Sustainable Development, tak bude růst solárních a větrných elektráren ještě úžasnější – a velice povzbuzující v úsilí překonat světovou klimatickou výzvu,“ uvádí Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Fosilní paliva podle IEA čelí různým výzvám. WEO 2020 predikuje, že se ve scénáři Stated Policies poptávka po uhlí  již nikdy nevrátí na úroveň před pandemií. Podíl uhlí v energetickém mixu má v roce 2040 klesnout pod 20 %. Poptávka po zemním plynu naopak silně poroste, zejména v Asii. Výhled poptávky po ropě je velice nejistý a je úzce spojený s dopady světové pandemie.

Zdroj úvodní fotografie: Equinor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Milan Vaněček
27. říjen 2020, 18:43

Svět jde někam, my kráčíme v energetice směrem opačným.

Jedna nová zpráva z Maďarska:

pv-magazine.com/2020/10/27/hungarys-second-renewables-auction-attracts-lowest-bid-of-0-0523-kwh/

Nejnižší cena z poslední aukce na OZE je fotovoltaika za 1,20 Kč/kWh.

cituji:

"The Hungarian Energy and Public Utility Regulatory Authority (HEPURA) has published the list of the 255 renewable energy projects that have applied to compete in the country’s second technology-neutral renewable energy auction, launched in September.

For the Small PVPP category, including installations between 300 kW and 1 MW, the HEPURA expects to contract 40 GWh, while in the Large PVPP group, including projects ranging in size from 1 MW to 49.9 MW, it wants to secure 350 GWh. For comparison, in the first pilot renewable energy auction held in March, the Hungarian authority had secured 33 GW and 166 GW, respectively.

In the largest project category, the lowest bid submitted for the procurement exercise was HUF16.18/kWh ($0.052) and the highest was HUF18/kWh. “If accepted, the lowest bid will be 20% lower than the lowest offer presented in the previous auction of the same kind, which was HUF20.2/kWh and nearly half of the latest fixed FIT of HUF32/kWh under the expired KÁT program,” Hungarian renewable energy specialist, Ferenc Kis, told pv magazine.

Almost all of the submitted projects are for photovoltaic installations"

No a o Polsku jsem už zde psal dřív, jednu velkou FVE u hranic s Německem zde buduje BayWa bez dotací.

a fotovoltaika jede:

oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/21059-v-rozvoji-solarni-energetiky-cesko-zaostava-i-za-uhelnym-polskem

Jaroslav Studnička
28. říjen 2020, 09:10

Když tedy jdeme opačným směrem pane Vaněčku, už jste zjistil, proč Komora OZE stále podmiňuje rozvoj FVE a VtE provozními dotacemi?

energetik
28. říjen 2020, 09:32

To je přece jasné když se stále přidává na dotacích jadernofosilní energetice, tak se musí trh alespoň částečně něčím zase srovnat. Jsou to tedy ty docela časté a známé rovnáky na ohejbáky, jen aby se pod nějakou jakože "dobrou" záminkou nekontrolovatelně vybralo více daní na rozkradení. To je asi všude stejné nejen v ČEZku.

A navíc opak je pravdou než tvrdíte, těch tržně nekompenzovaných OZE je spousty i v ČR a stále jich přibývá a dokonce už se nemusí ani tajit.

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/21332-prumyslova-fotovoltaicka-elektrarna-bez-dotaci

Josef
27. říjen 2020, 20:49

Obnovitelné zdroje a jejich fiktivní levné ceny, to už tady bylo nejdražší el. energii mají Dánové a hned za nimi jsou Němci. Oblbování neúplnými cenami, které ve skutečnosti nejsou nijak vypovídající na tom nic nezmění. Žádné levné OZE ve většině států světa neexistují, fosilní zdroje se v EU uměle zdražují a OZE dotují výsledkem je drasticky vysoká cena energie, úprk průmyslu za hranice EU a ekonomický stagnace, která jen podtrhuje politický a společenský úpadek západní Evropy.

Milan Vaněček
27. říjen 2020, 21:13

Kecy místo faktů. Který průmysl utíká z Německa??

Která země tak vydělává na větrných elektrárnách jako jejich průkopník Dánsko?

Proč by Číňané rádi skoupili německé podniky co dělají průmyslové roboty?

Myslíte že německý průmysl má drahou elektřinu? Podívejte se na to jak vysoké byly ceny elektřiny před masivním nástupem OZE, někdy okolo 2007?

Heap
27. říjen 2020, 22:21

cituji z http://www.enviweb.cz/114118

Deník Die Welt, prodávaný ve 150 zemích světa, označuje německé ceny elektřiny za fiasko, protože letos proudí do německých domácností elektřina o 50 procent dražší, než v roce 2007. Současně připomíná sliby, kterými němečtí představitelé lákali voliče na politiku energiewende, jejímž cílem je zbavit se jaderných i uhelných elektráren a převést ekonomiku na obnovitelné zdroje energie.

Mezi památné základní hříchy německé klimatické politiky řadí Welt například výrok bývalého německého ministra životního prostředí Juergena Trittina ze strany Zelených, který v roce 2004 Němcům sliboval, že energiewende je nebude stát víc než kolik by vydali za jednu lopatku ledu měsíčně. List připomíná i prohlášení kancléřky Angely Merkelové z roku 2011, že podpora obnovitelných zdrojů nezpůsobí růst cen elektřiny o více než 3,5 centu za kilowatthodinu,

Ve skutečnosti je dnes cena elektřiny v Německu nejvyšší v Evropě a dále roste. Podle srovnávacího portálu Check24 dosáhla průměrná cena elektřiny pro spotřebitele v červenci 2019 rekordních hodnot ve všech typech tarifů a 5000 kWh stojí 1473 eur, což je o polovinu více než v červenci 2007.

Josef
27. říjen 2020, 23:26

Který průmysl utíká z Německa - podívejte se na naše průmyslové zóny to jsou původní Německé výroby, které z té země odešly k nám od nás místo toho odešly původní energeticky náročnější výroby. Nevím kde posledních 20 let žijete, že to nevidíte. Německo si z průmyslové základy nechává to s největší přidanou hodnotou a tedy kompletace konečných výrobků a jejich prodej. Všechno ostatní včetně vývoje jde ze země - ono totiž v Německu není dost inženýrů a víte proč ? Protože v Německu je progresivní zdanění a tak životní úroveň těch lidí není reálně o tolik vyšší než když budou dělat třeba státního úředníka ono je totiž docela rozdíl jestli zaplatíte daň 14 % + sociální a zdravotní a nebo 45% + sociální a zdravotní nad určitou částku Vám totiž vezmou valnou část toho co vyděláte. Tomu odpovídá také motivace obyvatel k uplatnění v náročných profesích. Každý si chce spíše někam zalézt a dělat za průměrnou mzdu, která je dost vysoká na to, aby se člověk měl dobře než dlouho studovat a dělat přesčasy pro erár, špatné práce dělají cizinci. To je dnešní Německo, žil jsem tam 2 roky.

Jaroslav Novák
28. říjen 2020, 00:32

ENERGETIKA EU 2022 dostane velkou ránu, ze které se nemusí vzpamatovat. Odstoupení od JE+klasické fosilní zdroje odstavit bez náhrady regulace EPS je totální vražda odvětví, ale vládnou-li zrádci cizích mocností, bez výčitek zabijí i vlastní průmysl+obyvatele!

Řešení: rozsáhlý Black Out min. několik dnů, aby se političtí zrádci vypráskali od koryt moci a KI=EPS nezničili!!! Cena EE je od koryt nevypráská: úterý 6.10. 1MWh=3999,-Euro nakoupili 7GWh!!! Důsledek převahy OZE, a to byly města potmě!!!

Milan Vaněček
28. říjen 2020, 07:24

Pane Josef jsem rád že si uvědomujete že finální NEJZISKOVĚJŠÍ VÝROBA z Německa neutíká, naopak roste. Roste počet robotických komplexů, hi tech VÝROBY, špičkového výzkumu.

Na tu low tech výrobu lidi nemají tu jim uděláme u nás, proto se rozdil platů mezi Německem, Rakouskem a námi nemění....

A pro pana Heap: Němci chtěli čistou energii rychle - tak si zaplatí z jejich trojnásobných platů o 50% více. Uvědomujete si že u nás si zaplatíte za vodu z vodovodu padesátinásobně více (ne o 50%) než před 25 lety?

Heap
28. říjen 2020, 12:29

Tvrdil jsem snad někde v diskuzi, že u nás klesala cena vody, jako Vy o ceně ee v Německu?

pr
28. říjen 2020, 14:26

nějaký odkaz na Vámi avizované vyjádření pana Vaněčka v diskuzi by nebylo? Rád bych si udělal obrázek v jakém kontextu pan Vaněček argumentoval.

Milan Vaněček
28. říjen 2020, 15:15

Pane Heap, jen jsem chtěl aby Vám docvaklo, že některé změny byly s faktorem 1,5 jiné s faktorem 50,

že to je obrovský rozdíl

a když chcete vidět cenu elektřiny pro německý průmysl (o něm zde diskutuji s Josefem),

tak se musíte podívat na cenu silové elektřiny na burze a ta byla v roce 2007 a 2008 až trojnásobně větší (ANO VĚTŠÍ) než je teď. Podívejte se na Kurzy.cz

Neztrapňujte se.

Emil
28. říjen 2020, 16:14

Nejen německé domácnosti, ale i německý průmysl platí v průměru jednu z nejvyšších cen elektřiny v Evropě. Pouze některé velké firmy mají vyjednané výjimky, takže jsou částečně nebo úplně osvobozené od některých poplatků. Pro ty ostatní asi bude slabou útěchou, že jednu složku ceny (silovou elektřinu) mají nízkou a ty ostatní o to vyšší.

Milan Vaněček
28. říjen 2020, 18:06

Teď jsem byl na procházce u Vltavy. V místě kde kdysi byla průmyslová zóna (dřív se to tak nenazývalo) vyrábějící zboží putující do celého světa, je dnes průmysl=0 ale místo toho nové bytovky, "Riviera Park", "Zahálka",... tisíce nových bytů

Postavené asi pro ty co přišli do Prahy posílit státní byrokracii, neziskovky a další podobné.

Němci svůj průmysl nezlikvidovali, naopak, je to nejlépe fungující průmysl v naší euroatlantické civilizaci (jsou i další výjimky-Švýcarsko, Dánsko, zbrojní průmysl v dalších zemích).

Je založen na know how, vědeckém a technickém pokroku, využívá levné energie, levné zahraniční pracovní síly, .... Co o tom píše E.T. je naprosto irelevantní..

Bizon
28. říjen 2020, 18:33

Německý průmysl neplatí přímo moc vysokou cenu EE, vychází tam docela podobně jako u nás. Stát ví že by to jinak průmysl zabilo. Vyšší cenou EE platí Energiewende hlavně domácnosti, průmyslu se to promítne víc nepřímo daněma.

Emil
28. říjen 2020, 18:50

Konkrétní čísla třeba zde:

www. cleanenergywire. org/industrial-power-prices-and-energiewende

Heap
28. říjen 2020, 21:18

Pane Vaněčku, jedinný kdo se ztrapňuje lživými argumenty jste vy sám. Kurzy.cz cena silové elektřiny v roce 2007 - 55 Euro/MWh. Nyní 42 Euro/MWh. Nejvyšší cena byla přes léto 2008 kdy byla mezi 60 až 90 Euro, pak zase spadla dolů. Buď přestaňte trapně lhát, nebo si zopakujte násobilku vy trojnásobku.

Milan Vaněček
28. říjen 2020, 21:53

Psal jsem "byla v roce 2007 a 2008 až trojnásobně větší (ANO VĚTŠÍ) než je teď."

realita je, cituji a zdůrazňuji "2008 až"

90/38=2,3 krát větší (max ceny 2008/min ceny 2020)

Takže, opravte si prosím,

pro německý průmysl (to je to o čem jsem diskutoval s panem Josefem) se ZLEVNILA (porovnáním 2020 s maximem 2007-8) až 2,3 krát a ne až 3 krát jak jsem chybně uvedl. Rozhodně se tedy NEZDRAŽILA.

Heap
29. říjen 2020, 00:20

Výborně, jestli chcete porovnávat extrémní maxima a minima, tak můžete rovnou reagovat na pana Nováka, který vám tu psal: "6.10. 1MWh=3999,-Euro".

Řekl bych, že pro průmysl jsou relevantnější data z odkazu od pana Emila, kde je graf vývoje cen pro průmyslové podniky. A jak už vám tu psal i on, pouze největším odběratelům se cena nezdražila. Některým možná i zlevnila, ale rozhodně ne troj ani dvojnásobně.

Milan Vaněček
29. říjen 2020, 01:05

Tak jsem rád že se už aspoň v něčem shodnem, já říkám o ceně: "se tedy nezdražila" a Vy zase " možná i zlevnila". ????

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se