Írán se neúčastní konference OSN o jaderné energii

DomůRychlé zprávyÍrán se neúčastní konference OSN o jaderné energii

Írán se neúčastní dnešní konference OSN o jaderné energii, která se koná ve Spojených arabských emirátech. Svou účast země zrušila na poslední chvíli. Teherán se ke svému rozhodnutí zatím oficiálně nevyjádřil, informovala agentura AP.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano ve svém projevu na konferenci o Íránu nehovořil. Teherán ovšem Amano v neděli navštívil a v rozhovoru s novináři řekl, že Íránci své závazky z jaderné dohody z roku 2015 dodržují.

V této dohodě se šesti světovými mocnostmi se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Americký prezident Donald Trump však dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy USA uzavřely. Trump je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu respektuje a zda odpovídá zájmům USA.

Ilustrační foto

Tento měsíc šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu dodržuje. Americký Kongres nyní musí rozhodnout, zda USA proti Íránu opět zavedou sankce.

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie jsou vůči jaderné dohodě rovněž skeptické a tvrdí, že peníze, které Írán získal po zrušení hospodářských sankcí, používá k financování šíitských milicí v Iráku a rovněž, že poskytuje podporu syrské vládě.

EU a Británie spolu s dalšími státy, které podepsaly dohodu, USA vyzvaly, aby ji nevypovídaly.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...