Domů
Rychlé zprávy
Jak se vyvarovat 5 největším chybám při investování do solárů?
Ad
Fotovoltaické panely. Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Jak se vyvarovat 5 největším chybám při investování do solárů?

Fotovoltaiku si většina majitelů pořizuje zejména z důvodu úspory nákladů. Zklamání přichází ve chvíli, kdy fotovoltaika nefunguje tak, jak majitel očekává. Analyzovali jsme pro vás 5 nejčastějších chyb, kterých se solární investoři dopouští, abyste se jich mohli při plánování své elektrárny vyvarovat.

Zdroj: Smart Energy Forum

Problematiku investování do fotovoltaiky můžete diskutovat s 200 odborníky na výstavě   Smart Energy Forum v Praze během 17.-18. října 2023.

1. Nekvalitní provedení instalace

Jedním z nejčastějších problémů, na které investoři v posledních měsících naráží je nekvalitní montáž. Instalace fotovoltaiky svépomocí nebo s nevyškoleným personálem s sebou nese úsporu nákladů, ale také velká rizika, která mohou celou stavbu velmi prodražit.

Vyškolení odborníci správně zapojí veškeré komponenty a také s nimi umí vhodně manipulovat, aby nedošlo při instalaci k jejich poškození. Správná instalace také minimalizuje riziko požáru, který by v důsledku špatného zapojení mohl vzniknout. Přípravu a zapojení by měl vždy provádět autorizovaný technik.

Se skokovým nárůstem instalací stoupl také počet požárů, ke kterým hasiči vyjížděli. Od ledna do července 2023 hasiči zaznamenali 45 požárů fotovoltaických elektráren. V roce 2022 bylo těchto výjezdů 22 a v předchozích letech docházelo k 15 výjezdům ročně.

Pří výběru instalační společnosti doporučujeme důkladně prověřit její reference a zjistit si, jak je vyškolený jejich montážní tým. Dobrým rádcem mohou být reference na Googlu nebo sociálních sítích. Některé společnosti umožňují po předchozí domluvě navštívit některé z jejich instalací a prohlédnout si, jak vypadá jejich práce.

2. Dodavatel bez historie

Na trhu je široká nabídka produktů a komponent pro fotovoltaické elektrárny. Někteří výrobci umí stlačit cenu a pro solární investory je velmi jednoduché této lákavé nabídce podlehnout. Zejména v případě, kdy se řeší větší instalace a vyšší spotřeba materiálu, mohou tyto nabídky zaujmout svou nízkou cenou.

U fotovoltaických panelů je dnes záruční doba až v délce 30 let. Pokud si řádně neprověříte dodavatele komponent může se stát, že výrobce na trhu skončí a vy už nebudete mít kde reklamaci řešit nebo ji budete velmi pracně vymáhat.

S hodnocením výrobců fotovoltaických komponent může pomoci certifikace, která se uděluje prověřeným společnostem. Analytická společnost Bloomberg New Energy Finance (BNEF) vydává každé čtvrtletí seznam nejspolehlivějších výrobců solárních panelů, které označuje certifikátem TIER 1. Analýza, kterou BNEF zpracovává poskytuje přehled stabilních a spolehlivých výrobců solárních panelů, kteří splňují nadefinovaná kritéria.

3. Použití nevhodných materiálů

S rizikem použití nevhodných materiálů se zejména hasiči setkávají u neodborných instalací nebo fotovoltaických elektráren, které jsou montovány svépomocí. Před výběrem konkrétních produktů je důležité mít kvalitně zpracovanou dokumentaci včetně požárně bezpečnostního řešení.

Dalším rizikovým místem bývá použití plastových nosných konstrukcí, místo kovových, které se nejčastěji vyrábí z hliníku nebo pozinkované oceli. Plastové konstrukce mohou vykazovat horší vlastnosti (vliv tepla a slunce), ale také neodolají ohni v případě požáru. Také nekvalitní bateriová úložiště nebo nízká ochrana před zásahem blesku mohou mít významný vliv na kvalitní a dlouhodobou funkci fotovoltaické elektrárny.

4. Fotovoltaika nežije s rodinou

Zásadním kritériem pro spokojený život s fotovoltaickou elektrárnou je dobře zmapovat potřeby rodiny a její cyklus. Vzhledem k dlouhému období, na které si fotovoltaickou elektrárnu pořizujete je nutné zohlednit i výhled do budoucnosti a možné narůstající potřeby rodiny.

Zkušený projektant by od vás měl zjistit, jak funguje vaše domácnost a na co byste vyrobenou energii chtěli využít. V létě je možné s fotovoltaikou vyhřívat bazén, v zimě vytápět podlahové topení. Všechny potřeby domácnosti byste měli vzít v potaz a raději elektrárnu postavit větší než pak velmi pracně elektrárnu rozšiřovat.

Energie z fotovoltaiky se dá také využít na domácí nabíjení elektromobilu. Nabíjení elektromobilu pomocí solárních panelů je ekologické a zároveň finančně výhodné, protože nabíjíte zdarma.

5. Nevhodná orientace a lokalita

Orientace fotovoltaiky a nevhodný sklon má významný vliv na výkon fotovoltaické elektrárny. Pro maximalizaci spotřeby je vhodné v současnosti (pokud to podmínky umožní) umisťovat panely s orientací na západ-východ.

Právě zde někteří nezkušení instalatéři chybují, když navrhnou investorovi “tradiční” způsob instalace panelů na jihozápad se sklonem střechy v rozmezí 40–45°.

U plochých střech se panely umísťují obvykle pod úhlem 15° a možná je i vodorovná instalace. Její nevýhodou je kromě nižší energetické výnosnosti také rychlejší znečištění panelů.

S nabídkou nejlepších panelů a dalších komponentů se můžete seznámit na odborné fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum v Praze během 17.-18. října 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Richard Vacek
18. září 2023, 08:46

Podstatné je neorientovat se na dotovaná řešení, protože ta jsou stavěna tak, aby vyhovovala dotačním podmínkám a ne majiteli. Investor si pak může sestavit otevřený, rozšiřitelný systém, zvýšit svou nezávislost a podstatně snížit platby distributorovi - odběr z distribuce pak bude pouze v zimních měsících.

Ivan
18. září 2023, 09:12

je naivní si myslet, že distributor to nechá bez povšimnutí, že přes léto téměř žádný odběr a v zimě naplno... distribuční společnosti si na svoje přijdou tak jako tak..

Emil
18. září 2023, 09:23

O tom na co si přijdou distribuční společnosti nerozhodují distribuční společnosti ale Energetický regulační úřad.

Ivan Novák
18. září 2023, 10:32

Úřední voluntarismus to jistí. Nicméně, obávám se, ze zatím byl ERÚ hodně ve vleku. O výši WACC, kterou pro regulaci používal, si mohla většina podniků vystavených na soutěžním trhu riziku jen nechat zdát. Vnímal jsem to jako zajišťovací vytváření podkožního tuku pro případ hubených let, hin se tedy hukáže.

Martin
18. září 2023, 11:55

V praxi to funguje tak, že distribučky dodají na ERÚ své náklady, k tomu doplní jak by si představovaly ceny distribučních poplatků na příští rok a ERÚ jím to buď schválí, seškrtá nebo zamítne jako neopodstatněné.

Nicméně teď je velký tlak na to, aby se zvedla cena poplatku za jistič v poměru za spotřebované množství. Jednoduše řečeno, aby tomu solárníci nemohli uniknout, když špičkově zatěžují soustavu taky.

Ivan Novák
18. září 2023, 13:19

Spálíme stodolu, místo abychom pořídili na myši pastičky. Asi bude nutné ke každému elektrickému sporáku nebo cirkulárce dokoupit akumulátor, který vyhladí odběrové špičky.

Richard Vacek
19. září 2023, 12:13

Solárníci nemají žádný důvod zatěžovat špičkové síť. Běžnému solárníkovi stačí i v zimě konstantní odběr 10 A/1f kterým bude dobíjet své baterie (cca 40 kWh/den). Síť tedy i v zimě zatěžuje menšími špičkami než nesolárník, který si zapne rychlovarnou konvici 3 kW.

Antonín Mikeš
19. září 2023, 14:32

Pane Váčku nemáte pravdu, velká část solárníků používá virtuální baterií, kdy v létě všichni tlačí ve stejnou chvíli do sítě, aby pak v zimě ve stejnou chvíli krmili svoje TČ a k němu přidružený elektrokotel. Navíc konvice má zpravidla 2,3kW protože je jištěna 10A jističem.

Solárníci běžně na zimu baterie vypínají aby ušetřili jejich životnost, dostanou se tak na cca 250 cyklů za rok místo 365 a celou svou spotřebu táhnou že sítě.

S rozšířením TČ a FVE v kombinaci s virt. bat. Je pak nutné posilovat sítě ( třeba trafostanice), klesá spotřeba jiných energií, roste spotřeba EE a to hlavně v zimě a v mrazu.

Antonín Mikeš
19. září 2023, 14:41

Pane Vacku, omlouvám se za překlep ve jménu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se