Domů
Rychlé zprávy
Japonská Kansai odložila restarty tří reaktorů, posílí jejich bezpečnostní opatření
JE Takahama

Japonská Kansai odložila restarty tří reaktorů, posílí jejich bezpečnostní opatření

Japonská společnost Kansai Electric Power Company informovala představitele japonské prefektury Fukui o tom, že restarty bloků 1 a 2 jaderné elektrárny Takahama a bloku 3 jaderné elektrárny Mihama budou odloženy. Důvodem je prodloužení doby potřebné pro posílení bezpečnostních opatření nad původní očekávání.

Společnost Kensai v pondělí oznámila dokončení revize stavebních prací potřebných na jednotlivých blocích pro splnění revidovaných bezpečnostních norem a dospěla k závěru, že je zapotřebí pozměnit stávající časový plán. Plánované úpravy mají připravit všechny zmíněné bloky pro provoz nad nominální provozní dobu 40 let.

Na prvním a druhém bloku JE Takahama se provádí práce na posílení kontejnmentů. Součástí prací je zesílení stávajících betonových stěn a výstavba sekundárních kopulí. Podle Společnosti Kansai se má dokončení těchto prací zpozdit přibližně o 9 měsíců. Stavební práce na 1. bloku by dle nového plánu měly být dokončeny v květnu 2020, práce na druhém bloku mají být dokončeny v lednu příštího roku.

Kromě posílení kontejnmentů obou bloků se pracuje také na zlepšení protipožárních ochran. V obou blocích dochází k výměně tepelně odolných kabelů a k instalaci protipožárních fólií a dodatečných požárních hlásičů a hasicích zařízení. Vyměněny budou i centrální ovládací panely obou bloků.

Oba zmíněné reaktory JE Takahama mají instalovaný výkon 780 MWe. Jedná se o tlakovodní reaktory, které začaly s komerčním provozem v roce 1974 a 1975. V roce 2016 se staly prvními japonskými reaktory, kterým byla podle revidovaných pravidel prodloužena provozní licence nad hranici 40 let.

Práce na JE Mihama 3 mají zvýšit odolnost elektrárny proti zemětřesení

Většina prací na třetím bloku Mihama 3 má za cíl zlepšit seizmickou odolnost elektrárny. Kansai posiluje bazén s použitým jaderným palivem. Také nahrazuje vnitřní strukturu aktivní zóny jaderného reaktoru a zlepšuje seizmickou odolnost kontejnmentu. Práce na Mihama 3 by nově měly být dokončeny v červenci 2020 namísto ledna 2020. Součástí prací je zároveň i výstavba nové a vyšší ochranné bariéry proti tsunami.

JE Mihama 3 disponuje tlakovodním reaktorem s instalovaným výkonem 780 MWe. Do komerčního provozu elektrárna vstoupila v roce 1976. V listopadu 2016 schválil japonský Úřad pro jadernou regulaci prodloužení provozu bloku do roku 2036.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se