Domů
Elektřina
Japonsko obnoví provoz 5. jaderného reaktoru, proti spuštění byly podány 4 žaloby

Japonsko obnoví provoz 5. jaderného reaktoru, proti spuštění byly podány 4 žaloby

Japonsko hodlá učinit další krok k obnovení své jaderné energetiky po odstavení všech jaderných elektráren, které následovalo po událostech ve Fukušimě. Dnes obnoví provoz pátého reaktoru nacházejícího se na ostrově Šikoku. Proti jeho spuštění byly podány 4 žaloby.

Společnost Shikoku Electric Power naplánovala obnovení provozu 3. reaktoru elektrárny Ikata na dnešní ráno. Elektřinu do sítě by měl reaktor začít dodávat 15. srpna a plného výkonu by měl dosáhnout 22. srpna.

Zatímco restart reaktoru v elektrárně Ikata je v souladu s post-fukušimskou jadernou politikou japonského ministerského předsedy Šinzó Abeho, rozhodnutí lokálních soudů ohrožují obnovení provozu reaktorů napříč celým Japonskem.

Ve svém nejnovějším energetickém plánu Japonsko počítá s 22% podílem jaderné energie v energetickém mixu do roku 2030, jedná se o nižší podíl ve srovnání s více než čtvrtinou výroby energie z jádra před událostmi ve Fukušimě v roce 2011.

První vítězství zvyšuje naděje aktivistů

V červenci lokální japonský soud přišel s překvapivým rozhodnutím, když potvrdil nařízení na odstavení jaderné elektrárny Takahama na základě petice obyvatel žijících v její blízkosti. Došlo k tomu pouze několik týdnů po obnovení provozu dvou bloků elektrárny a jednalo se o vůbec první rozhodnutí lokálního soudu k odstavení jaderné elektrárny v Japonsku. Tato situace potvrzuje obavy části japonské veřejnosti o bezpečnost provozu jaderných elektráren.

„S případem, kdy soud úspěšně zamezil restartu (jaderné elektrárny), mají protijaderné skupiny všechny podněty k tomu, aby podaly žalobu na další restarty v naději, že se opět najde soucitný soudce.“

Tobias Harris, japonský analytik Teneo Intelligence v americkém Washingtonu

I přes četné výzvy provozovatele elektrárny Takahama, společnosti Kansai Electric, zůstávají reaktory elektrárny mimo provoz. O případu bude muset po odvolání společnosti rozhodnout vyšší soud v Osace.

Restart japonských jaderných elektráren (stav k říjnu 2015 – bez uvedení bloků Takahama 3 a 4 do provozu). Zdroj: Platts

Žaloby se množí

Japonské energetické společnosti čelí nyní více než dvěma desítkám žalob proti obnovení provozu jaderných elektráren. Čtyři z nich se týkají spuštění 3. bloku elektrárny Ikata, jehož plán obnovy provozu přijali místní úředníci v říjnu. Občanská skupina Ehime poslala guvernérovi prefektury, ve které se elektrárna nachází, požadavek na neobnovení provozu reaktoru z důvodu chybějícího robustního evakuačního plánu.

S úspěšným restartem 3. bloku elektrárny Ikata budou v Japonsku v provozu celkem 3 jaderné reaktory z celkových 42 provozuschopných. 25 reaktorů požádalo o restart. Dva reaktory elektrárny Sendai jsou v provozu již více než rok po té, co soud zamítl snahy o zamezení jejich provozu.

Úvodní fotografie: Japonská jaderná elektrárna Ikata. Autor: Newsliner

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.