Domů
Rychlé zprávy
Kanada plánuje investovat 20 mil. dolarů do malého modulárního reaktoru společnosti Terrestrial Energy

Kanada plánuje investovat 20 mil. dolarů do malého modulárního reaktoru společnosti Terrestrial Energy

Kanadská vláda plánuje investovat 20 milionů kanadských dolarů (přibližně 353 milionu korun) z federálních fondů do urychlení vývoje elektrárny využívající solí chlazeného reaktoru (ISMR) společnosti Terrestrial Energy. Společnost Terrestrial Energy to uvedla ve svém tiskovém prohlášení. Malé modulární reaktory mají podle očekávání hrát významnou roli v dosažení kanadského cíle na dosažení čistých nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050.

Investici do Terrestrial Energy oznámil kanadský Ministr pro inovace, výzkum a průmysl, Navdeep Bains. Finance mají pocházet ze Strategického inovačního fondu, jedná se o první případ finanční podpory vývoje malých modulárních reaktorů z tohoto fondu. Vyvíjená elektrárna má poskytovat účinnou výrobu elektrické energie, její vysokoteplotní provoz navíc může mít další průmyslová využití, jako je například výroba bezemisního vodíku.

„Kanadská vláda podporuje využití této inovativní technologie pro poskytování čistých energetických zdrojů a budování postavení globálního lídra v technologiích SMR. Tím, že pomůžeme přinést tyto malé reaktory na trh, podporujeme významné environmentální a ekonomické benefity, včetně výroby energie s nižšími emisemi, vytvoření vysoce kvalifikovaných pracovních míst a rozvoj duševního vlastnictví v Kanadě.“ – Navdeep Bains, Ministr pro inovace, výzkum a průmysl

„SMR je průlomovou technologií, která má potenciál hrát zásadní roli při boji s klimatickými změnami a obnově naší ekonomiky po pandemii COVID-19.“ – Seamus O’Regan, Ministr přírodních zdrojů

Terrestrial Energy oznámení uvítala, sama do vývoje proinvestuje alespoň dalších 91 milionů kanadských dolarů

„Kanadská vláda postupuje s jasným záměrem národního rozvoje SMR reaktorů a uznává velké průmyslové a environmentální výhody současných jaderných inovací. Děkujeme Ministru Bainsovi a O’Reganovi za jejich vizi, vedení a partnerský vztah při prosazování našeho programu pro vyvinutí cenově dostupné a ekonomicky konkurenceschopné jaderné energie pro kanadské podniky a domácnosti s využitím technologií reaktorů IV. Generace.“ – Simon Irish, výkonný ředitel Terrestrial Energy.

Přijetím podpory se společnost zavázala vytvořit a udržovat 186 pracovních míst. Společnost zároveň utratí dalších 91,5 milionu kanadských dolarů (přes 1,6 miliardy korun) na výzkum a vývoj. S tím, jak se společnost blíží k postupnému komerčnímu nasazení elektráren s reaktory ISMR do konce tohoto desetiletí, plánuje využít kanadského jaderného dodavatelského řetězce a potenciálně vytvoří až 1000 nových pracovních míst.

Oznámení o investici přichází pouze týden po té, co společnost Ontario Power Generation oznámila posílení spolupráce s Terrestrial Energy a dalšími dvěma developery SMR reaktorů.

Zdroj úvodního obrázku: Terrestrial Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Matěj
20. říjen 2020, 14:45

Je tam překlep, nejsou to "reaktory ISMR", ale IMSR, neboli Integral Molten Salt Reactor.

Bizon
20. říjen 2020, 16:22

Máte pravdu. Je to však lehce matoucí když jde o SMR (Small Modular Reactor) který je zároveň MSR (Molten Salt Reactor)

PetrV
21. říjen 2020, 21:06

Váha reaktoru 170 tun, to zase takový drobeček není.

Přeprava pouze lodí a pak ničení mostů po trase silnice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se