Domů
Rychlé zprávy
Kanada plánuje spuštění malého modulárního reaktoru BWRX-300 v lokalitě Darlington v roce 2028
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Kanada plánuje spuštění malého modulárního reaktoru BWRX-300 v lokalitě Darlington v roce 2028

Kanadská Ontario Power Generation vybrala malý modulární reaktor BWRX-300 pro nové jaderné zařízení v lokalitě Darlington. Při nasazení reaktoru bude společnost spolupracovat s GE Hitachi. První provoz nové elektrárny je očekáván již na začátku roku 2028.

Společnosti Ontario Power Generation (OPG) a GE Hitachi (GEH) budou spolupracovat na vývoji, návrhu a přípravě materiálů pro licencování a získání povolení k výstavbě, zároveň budou provádět přípravu staveniště. Ta začne na jaře příštího roku po získání příslušných povolení od kanadského jaderného dozoru CNSC. Povolení k výstavbě zařízení je očekáváno do konce příštího roku.

V roce 2012 společnost OPG provedla hodnocení lokality Darlington, v rámci kterého bylo rovněž provedeno hodnocení vlivu na životní prostředí a analýza veřejného mínění. V minulém roce OPG oznámila znovuoživení plánů výstavby malého modulárního reaktoru. Platnost hodnocení lokality vyprší v srpnu 2022.

Víme, že jaderná energetika je klíčová pro nízkoemisní energetický mix, který nám umožní stát se společností s nulovými emisemi do konce roku 2040. Naším předním technologickým partnerem je GE Hitachi a společně postupujeme vpřed při zavádění inovativních technologií malých modulárních reaktorů. Ty budou tvořit novou generaci jaderných elektráren v Kanadě i po celém světě,“ sdělil Ken Hartwick, prezident a generální ředitel OPG.

Nové staveniště v lokalitě Darlington poblíž provozovaných reaktorů CANDU, jediná lokalita, která je nyní v Kanadě licencována pro výstavbu jaderné elektrárny Nové staveniště v lokalitě Darlington poblíž provozovaných reaktorů CANDU, jediná lokalita, která je nyní v Kanadě licencována pro výstavbu jaderné elektrárny Zdroj: OPG

SMR BWRX-300

BWRX-300 je vodou chlazený varný malý jaderný reaktor (SMR) o výkonu 300 MWe. Ke chlazení aktivní zóny využívá přirozené cirkulace chladiva a pasivních bezpečnostních prvků. Bezpečnostní systémy využívají základ vyvinutý pro speciální varný reaktor ESBWR, který je založen na podobném principu.

ESBWR byl v minulosti certifikován americkým jaderným dozorem US NRC a nyní prochází předběžným hodnocením dodavatele kanadského jaderného dozoru. Společnost OPG v lokalitě Darlington zvažovala také vysokoteplotní plynem chlazený reaktor Xe-100 od společnosti X-energy.

Podle studie provedené radou Kanady by reaktor SMR o výkonu 300 MWe provozovaný po dobu 60 let vytvořil v provincii Ontario tisíce přímých a nepřímých pracovních pozic od výstavby až po demontáž zařízení. Podle nezávislé zprávy vygeneruje výstavba a provoz prvního reaktoru BWRX-300 přibližně 1,8 miliardy dolarů do hrubého domácího produktu.

Společnost OPG je lídrem v oblasti řešení problematiky klimatických změn. Zároveň se nyní dobývá na vedoucí pozici také v oblasti malých modulárních reaktorů.

Jaderný reaktor BWRX-300 zvažuje také Polsko při dodávkách energie pro chemická zařízení. Reaktor poskytuje teploty páry od 100 do 200 °C,  s přídavným zařízením je však možné zvýšit teplotu až na 630 °C. Předností tohoto konceptu varného reaktoru jsou jeho malé rozměry a s tím spojené snížení množství betonu, kabelů a dalšího vybavení.

Díky pasivním bezpečnostním systémům je bezpečnost elektrárny vyšší než u předchozích generací varných reaktorů. Výhodou pro Kanadu je i to, že palivové soubory pro tento nový reaktorový návrh má vyrábět kanadská společnost Cameco.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se