Domů
Rychlé zprávy
Kanadský uranový důl Cigar Lake obnoví svůj provoz
Zdroj: Cameco

Kanadský uranový důl Cigar Lake obnoví svůj provoz

Společnost Cameco oznámila plány na znovuspuštění produkce uranu v dole Cigar Lake. Ten byl pozastaven z důvodu pandemie COVID-19.  Provozovatel zavedl několik opatření, která mají snížit riziko nákazy po spuštění dolu, zároveň bude nové případy přísně monitorovat.

Důl Cigar Lake, umístěný v provincii Saskatchewan v Kanadě, byl uzavřen v prosinci minulého roku a měl by být opětovně spuštěn do konce tohoto měsíce. Společnost Orano Canada informovala, že také spustí produkci uranu v jejich závodě McClean Lake. V tomto závodě byla vytěžená ruda z dolu Cigar Lake zpracovávána.

V polovině prosince společnost Cameco uvedla, že výroba v dole bude opět dočasně pozastavena kvůli zvyšujícímu se riziku pandemie COVID-19. V intervalu od března do prosince 2020 byl z důvodu špatné pandemické situace důl mimo provoz 5 měsíců. Po opětovném uzavření společnost Cameco uvedla Cigar Lake do bezpečného stavu a údržby. Během této doby byl počet pracovníků v zařízení významně snížen. Orano Canada, provozující zpracovací závod McClean Lake, rovněž pozastavila činnost svého závodu.

V posledních měsících jsme zavedli několik postupů, které rozšiřují bezpečnost v dole Cigar Lake. Mezi těmi bylo například zvýšení rozestupů mezi pracovníky, povinné obličejové masky pro všechny pracovníky, zvýšení důrazu na desinfikování povrchů a v neposlední řadě také fyzické bariéry ve veřejných stravovnách,“ sdělil Tim Gitzel, generální ředitel společnosti Cameco.

Spolupracujeme také se zdravotnickým úřadem, se kterým jsme zajistili licencované testování na COVID-19 přímo v lokalitě. Tato další bezpečnostní opatření spolu s probíhající vakcinací nám poskytují schopnost udržet kritický personál zdravý. Máme tak jistotu, že důl Cigar Lake bude schopen fungovat bezpečně a udržitelně.

Uranový důl Cigar Lake Zdroj: Cameco

Společnost Cameco informovala, že načasování znovuspuštění dolu a produkce v Cigar Lake bude záviset na jejich schopnosti zajistit pracovní sílu. Společnost prozatím není schopna aktualizovat své prognózy o těžbě uranu na rok 2021.

Společnost dodala, že na počátku spouštění dolu bude přísně monitorován počet pozitivních případů COVID-19. Zároveň bude sledován stav vakcinace proti této nemoci.

Zdraví pracovníků a bezpečnost jsou naší nejvyšší prioritou a nebudeme váhat zavést dodatečná opatření, v případě, že bychom cítili, že je bezpečný provoz ohrožen kvůli pandemii,“ dodal Gritzel.

Cigar Lake je vlastněn společnostmi Cameco (50,025 %), Orano Canada Inc (37,1 %), Idemitsu Canada Resources Limited (7,875 %) a TEPCO Resources Inc (5 %). Provoz dolu zajišťuje společnost Cameco.

Orano Canada oznámila na začátku dubna znovuspuštění zpracovacího závodu v McClean Lake během následujících týdnů.

Jsem potěšen ze spuštění produkce v Cigar Lake a McClean Lake,“ informoval Jim Corman, generální ředitel společnosti Orano Canada.

Ačkoliv máme malé množství nakažených pracovníků, kteří jsou v izolaci, ověřili jsme naše možnosti znovuspuštění produkce. Dokázali jsme tak situaci zvládnout pomocí testování, včasného nařízení karantény a zdokonalení postupů v oblasti bezpečnosti a lidského zdraví.

Uran v Kanadě a ve světě

Kanada byla po do roku 2009 největším producentem uranu, následně ji předčil Kazachstán. Velké množství uranu pochází z dolů McArthur River a Cigar Lake, oba leží v provincii Saskatchewan. Nyní je produkce uranu v Kanadě relativně stabilní, v roce 2016 Kanada těžila přibližně 22 % světové produkce uranu, přičemž 85 % uranu bylo určeno pro vývoz.

Mezi významné producenty uranu se řadí také Austrálie, Namibie, Uzbekistán, nebo Niger. Produkce uranu v Nigeru však bude klesat, jelikož byl na začátku dubna po 47 letech ukončen provoz dolu Cominak. Ten dodával přibližně 5 % světové poptávky uranu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.