Klimatická konference OSN slibuje nastavení nových mechanismů redukce emisí
V pondělí byla zahájena každoroční klimatická konference Organizace spojených národů. V letošním roce se konference koná v egyptském Sharm El Sheikhu a slibuje dokončení mechanismů k úplnému provádění Pařížské dohody.
Diskuze na konferenci COP27 začínají na konci roku, který byl svědkem ničivých povodní a veder, energetické krize a geopolitického napětí, jak uvádí web OSN. Ten rovněž konstatuje, že v tomto nepříznivém kontextu začaly některé země brzdit nebo rušit klimatické politiky a zdvojnásobily využívání fosilních paliv.
Podle Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu je přitom třeba do roku 2030 snížit emise CO2 o 45 % ve srovnání s úrovní z roku 2010, aby byl splněn hlavní cíl Pařížské dohody, kterým je omezení růstu teploty na 1,5 °C do konce tohoto století. Dle zprávy, kterou OSN zveřejnilo před konferencí COP, je úsilí k dosažení tohoto cíle stále nedostatečné, ačkoli většina zemí pomalu ohýbá křivku emisí směrem dolů.
Účelem konferencí COP je každoročně shoda na opatřeních, která provádějí rámcovou dohodu o změně klimatu z roku 1992 a nyní i Pařížskou dohodu. COP26, který se konal v minulém roce v Glasgow, nepřinesl větší průlom - se zpřísněnými národními plány ke snížení emisí přišlo pouze 29 ze 194 zůčastněných zemí.
Výkonný tajemník OSN pro změnu klimatu Simon Stiell ve svém úvodním projevu konference požádal vlády, aby se na setkání COP27 zaměřily na tři zásadní oblasti. První z nich je posun k provádění Pařížské dohody a konečné převedení všech závazků do konkrétních opatření.
Druhou je kontroverzní téma financování ztrát a škod, kdy mají bohatší země financovat konrkétní škody v rozvojových státech, které změny klimatu způsobují. Třetím cílem letošní konference by pak mělo být posilnění naplňování zásad transparentnosti a odpovědnosti v procesech OSN v oblasti změny klimatu.
Během konference COP se uskuteční řada klíčových ministerských a dalších akcí týkajících se aktuálního úsilí v oblasti změny klimatu. Patří mezi ně první ministerský kulatý stůl o ambicích před rokem 2030 a pokračující diskuse o globálním hodnocení - procesu, v jehož rámci země zjišťují, kde společně dosahují pokroku při plnění cílů Pařížské dohody a kde nikoli.
Mohlo by vás zajímat:
Představa nějakého stabilního klimatu je dost mimo podle mě jde především o to aby bohaté země platili těm chudým přitom co to znamená chudým 2/3 emisí CO2 dnes na světě způsobují chudé země oni už totiž nejsou tak chudé. EU má dnes jen 8% podíl na emisích CO2. Za pár let jí překoná Indie. Čína bude mít ve 30 tých letech 10X větší emise CO2 než EU. Takže náš vliv na koncentrace CO2 v atm. bude malý téměř nulový - Pokud světové emise CO2 klesnou na 1/3. Přestane v atmosféře růst koncentrace CO2. Pokud bychom to vzali na obyvatele , dejme tomu 1,5t / obyvatel při 8 miliardách lidí v takovém případě by u nás musely klesnout emise CO2 o 83% proti současnosti nechá se to dosáhnout v dekádě 2070 -2080.
Vira v "skodlive co2" je jak vira v "boha". Uz se nezpochybnuje. Je to skutecne fascinujici, jak snadno a rychle lze velkou cast lidstva dokonale zblbnout.
Posledních 7 let bylo globálně nejteplejší v historii. V Británii letos poprvé naměřili teplotu přes 40 stupňů. Řeky vysychají, viz letos Pád, Rýn, Tři Soutěsky musely také drasticky omezit produkci. Vzhledem k tomu, že oteplování nelze vysvětlit sluneční aktivitou, a koncentrace CO2 záležitost vysvětluje, tak už nikdo soudný o základní příčině nepochybuje.
Jo a dál se otepluje, je to vidět na teplotě oceánu. Problém je v tom , že klima není funkcí CO2 a nikdy nebylo. A co se týče vysychání řek, pak to už nemá s globálním oteplováním společného vůbec nic to je jen o tom ,že člověk využívá vodu pro svojí potřebu. Naopak vyšší teploty vedou k vyšším srážkám a vyšším průtokům v řekách a naopak chladnější klima vede k rozšiřování pouští. Čína mění dramatickým způsobem toky řek a vede to k rozvoji zemědělství na ohromných plochách a vytvoření prakticky jiné krajiny. Tím samozřejmě v původních veletocích vody ubývá. Až přesměrují v Africe část řeky Kongo ze západu na sever a spojí jí s Nilem , tak to také drasticky změní krajinu Egypta nebo Sudánu. A samozřejmě odpaření vody z řek mění klima planety - otepluje se. Voda je totiž hlavní skleníkový plyn....
Klima není funkcí jedné veličiny. Ale extrémní příklad, kam vede vysoká koncentrace CO2, je Venuše.
Pred 200 lety neslo vysvetlit ze je mozny kocar bez koni nebo jadernou fuzi a presto je to dnes realita.
To, ze si dnes neco neumis vysvetlit jeste neznamena, ze je to nerealne. A tva pochybna teorie okolo udajne skodlivosti co2 se ukaze jako zcela chybna. Stejne jako starsi teorie, ze NY zaplavi konsky hnuj.
Jen hlupak muze verit tomu, ze zakladni stavebni kamen fotosyntezy je skodlivy. Kdyby to byla pravda vcetne tech nesmyslu o soucasne nejvyssi teplote, tak dnes nemame ani uhli, ani ropu a ani plyn. Jejich existence je jeden z nevyvratitelnych dukazu, ze cela teorie o co2 je jen velky humbuk pro hlupaky.
Jenže my to vysvětlit umíme. Modely odpovídají, rok za rokem jsou překračovány průměrné globální teploty a na různých místech zaznamenávány dosud nenaměřené teploty. Ano, existuje velmi malá naděje, třeba menší než procento (i když valná většina vědců tvrdí, že ještě výrazně menší), že se vědci mýlí, a celá situace se nějak vyřeší sama.
"Jen hlupak muze verit tomu, ze zakladni stavebni kamen fotosyntezy je skodlivy." - co prosím?????
Podle jakého principu existuje něco, co může být absolutně dobré? To je možné jen ve víře, jinak není na světě nic takového. Voda je zdroj života, a stejně se v ní můžete utopit, nebo vám při povodni sebere dům. Prostě všeho moc škodí.
Pokud téhle tezi o neškodlivosti CO2 věříte, pak jste se dal cestu víry, nikoliv v důkazy.
2 PetrD:
Modely právě moc neodpovídají. V současnosti přijímaná hodnota parametru citlivosti klimatu λ, 0,8 K /(Wm−2) odpovídá oteplení od začátku industriální éry o 2,4K, zatímco skutečná hodnota je 1,2K.
Což ve svém důsledku znamená, že stále víme velmi málo o tom, co a jak opravdu způsobuje změny klimatu.
PetrD 8. listopad 2022, 09:58
Posledních 7 let bylo globálně nejteplejší v historii.
v akej historii?.. za posledne 4 doby medziladove teplota vystupala este vyssie (priemerna o 3~5 stupnov) a nemam pocit, ze by sa tu kazdych cca 1000tis rokov pravidelne opakoval vplyv cloveka..
Vzhledem k tomu, že oteplování nelze vysvětlit sluneční aktivitou, a koncentrace CO2 záležitost vysvětluje, tak už nikdo soudný o základní příčině nepochybuje.
prave naopak, podla vsetkych vystupov datovania vzoriek to vyzera skor, ze hladina CO2 bola len nasledkom oteplenia .. vo vsetkych prezentovanych grafoch ostava vysoka hladina CO2 este tisicrocia po zacati ochladzovania (co je v rozpore s vasim tvrdenim)
ad PetrD 8. listopad 2022, 11:41
..Klima není funkcí jedné veličiny. Ale extrémní příklad, kam vede vysoká koncentrace CO2, je Venuše...
velmi extremny priklad .. porovnavat koncentraciu 96% voci 0.04% .. a na Zemi uz boli (radovo) vyssie koncentracie CO2
oprava ..usla mi jedna nula
kazdych cca 1000tis -> kazdych cca 100tis rokov
a to je len za smiesne kratke obdobie ~1mil rokov
a ak si vezmeme trosicku dlhsie obdobie ~250mil rokov, tak zazivame prave obdobie rekordne nizkej hladiny CO2 a ten posledny milion rokov (co je len 0.4% z toho casoveho useku) je vlastne najchladnejsi
Jen k tomu CO2 , ve středním ordoviku , byla země ledovou koulí. Koncentrace CO2 v atmosféře byla 1000ppm - dnes je asi 415ppm. Až někdo přijde s modelem , klimatu kde zadá 1000ppm koncentraci CO2 rozložení kontinentů jako ve středním ordoviku a vyjde mu ,že země bude ledová koule , pak takovému modelu uvěřím , problém je v tom ,že ty současné modely při nastavení 1000 ppm koncentrace CO2 ukáží teplou zemi bez ledu , takže k čemu jsou takové modely ?
Ad ordovik:
arg_cz_CO2-kdysi-vice.htm
Venuše je opravdu extrémní případ, nicméně dokazuje efekt co2.
iba sa spytam ako sa vzdy pytam, ked niekto argumentuje interglacialmi a dobami ked sa po zemi este prehanali dinosauri - aka ze vtedy existovala globalna civilizacia zavisla na polnohospodarstve a teda stabilnej klime?
Růst koncentrací tzv. skleníkových plynů v atmosféře evidovaný v posledních desítkách let je ve velké míře zřejmě působen lidmi, to popírá málokdo. K čemu to povede ale jisté není. Nynější klimatické modely jsou nastaveny tak, aby korelovaly současná čísla, háček je v tom, že dobře nefungují do měřitelné minulosti. Nelze proto spolehnout, že umí předpovídat budoucnost.
Na tohle téma má zajímavé přednášky Petr Pokorný na YT. "Hokejkovou" křivku růstu teplot od začátku průmyslové revoluce do současnosti zná skoro každý, křivku od konce poslední doby ledové už méně a je hodně dynamická "nahoru dolů". Studovat klima milion let nazpět a dříve už nemá smysl, to byl jiný svět. ;-)
Redukce emisí skleníkových plynů nic neřeší. I kdyby zmizel veškerý CO2 a metan z atmosféry, nic by to nepomohlo. Oteplovat se bude dál, dokud lidstvo nepochopí, jak funguje klima planety. A přestože je to celkem primitivní a učí se to děti na ZŠ, politici a většina dospělých to stále nechápou!
Ale pan Zbyněk to ze základní všechno ví, a nerozumí, že přesto, že je to tak primitivní, tak to většina nechápe.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se