Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ve středu oznámila, že iniciovala proces předlicenčního posouzení designu svého malého modulárního reaktoru BWRX-300 u kanadské Komise pro jadernou bezpečnost (CNSC).

Takzvaná „Vendor design review“ poskytuje CNSC jako volitelnou službu, která má dodavatelům reaktorů poskytnout počáteční zpětnou vazbu během procesu navrhování reaktoru. Jejím cílem je ověřit, zda zkoumaný design splňuje všechny kanadské regulační požadavky a očekávání. V rámci kombinované revize první a druhé fáze se CNSC zaměří na identifikaci jakýchkoli problémů, které by byly zásadními překážkami pro úspěšné dokončení licenčního procesu pro nový projekt v Kanadě, a zároveň zajištění toho, že pro každý problém, který bude identifikován, bude existovat cesta k jeho vyřešení.

„Reaktor BWRX-300 jsme navrhovali tak, aby byl konkurenceschopný s výrobou z plynu a obnovitelných zdrojů. Tato revize je důležitým krokem v komercializaci této průlomové technologie,“ řekl Jon Ball, výkonný viceprezident sekce Projektů jaderných elektráren v GEH.

V červnu minulého roku GEH oznámilo, že má obdržet státní podporu od amerického Ministerstva energetiky ve výši 1,9 milionu dolarů. Finanční podpora měla být určena na nalezení nejefektivnějšího způsobu jak elektrárnu s reaktory BWRX-300 postavit.

Trumfem reaktoru BWRX-300 mají být oproti konkurenci nižší investiční náklady

BWRX-300 je založen na konstrukční a licenční základně ESBWR, malého modulárního reaktoru certifikovaného Komisí pro jaderný dozor Spojených států amerických. Díky zásadním zjednodušením designu reaktoru GEH předpovídá, že její reaktor BWRX-300 bude mít v porovnání s ostatními vodou chlazenými SMR reaktory, nebo existujícími velkými reaktory až o 60 % nižší investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu.

Díky využití designu ESBWR, použití osvědčených komponent a zjednodušování designu se podle GEH může reaktor BWRX-300 stát cenově konkurenceschopným paroplynovým elektrárnám a obnovitelným zdrojům energie.

Zdroj úvodního obrázku: Oregon State University

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *