Domů
Rychlé zprávy
Ministr v demisi Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra je hloupost

Ministr v demisi Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra je hloupost

Rychlé zprávy
3 komentáře
23. březen 2018, 10:20
ČTK

Rozdělení energetické společnosti ČEZ kvůli výstavbě nového jaderného bloku je hloupost. Hospodářským novinám (HN) to řekl ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Není prý jisté, zda je transformace ideálním řešením a nejsou také spočítány dopady pro akcionáře. Ředitel ČEZ Daniel Beneš sdělil Mladá frontě Dnes (MfD), že společnost nemá v plánu udělat rozdělení, které by vedlo k tomu, že stát ztratí v ČEZ kontrolu.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podporuje výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZ. Podobný krok by ale mohl být nevýhodný pro minoritní akcionáře a proto se možné rozdělení nebo transformace ČEZ začaly řešit. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií.

„Myslím si, že dělení je hloupost. Problémů je to několik. O rozdělení firmy se můžeme bavit až v momentu, kdy budou spočítány dopady pro akcionáře,“ řekl Hüner.

Podle něj budou posudky a přípravy dělení velmi nákladné.

„A proč já bych měl tohle všechno dělat, když ani nevím, jestli nakonec postavím jaderný zdroj? Není to vyhazování peněz?“ podotkl.

ČEZ dříve uvedl, že zkoumal šest alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část. „Nový ČEZ“, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO.

Ilustrační foto

„Nechápu, proč by v tom „starém

“ ČEZ nebyla třeba distribuce. Proč je tam jen uhlí s jádrem. To se musí podrobně vyřešit,“ řekl Hüner.

„Když ČEZ chodí a běhá, jak je nutná transformace, je to nyní naprostý nesmysl. Vždyť nevím, co tím chtějí řešit,“ dodal Hüner.

Babiš v pondělí řekl, že při případném dělení si vláda musí pohlídat, aby vedle výroby zůstaly státu také strategické věci typu obchodu nebo distribuce.

„Nemáme v plánu udělat rozdělení, které by vedlo k tomu, že stát ztratí v ČEZ kontrolu. A neuvažujeme ani o ztrátě majority státu v jakékoliv části ČEZ. Ale zatím jsme nerozhodli, konkrétní variantu jsme nevybrali,“ řekl MfD Beneš.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, i varianta, že by tuto dceřinou společnost ČEZ odkoupil stát a poté by firma realizovala stavbu.

Společnosti ČEZ loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
23. březen 2018, 17:37

Přečtěte si celý rozhovor v Hospodářských novinách, je to dostupné i na serveru iHned. Hodně to vypovídá o ČEZu, pan Závodský z toho radost mít nebude ....

Petr Závodský
23. březen 2018, 19:10

Tak hlavně, že alespoň vy máte radost.

A nevím, proč já bych z toho měl být "zádumčivý". Jde o energetickou bezpečnost, tedy nové jaderné bloky a cesta, kterou se k ní dojde ... no to je jen prostředek.

A trochu off topic. Zajedno si novináři klidně napíší většinou co chtějí (a co třeba ani dotyčný takhle neřekl ... mám s HN vlastní šílenou zkušenost kdy mi nechali autorizovat článek, ke kterému pak dali stupidní titulek....). A za druhé nevíte(me) co za tím je....

Takže já jsem naprosto v klidu a už se těším na pondělní Stálý výbor pro jadernou energetiku.

Pavel
25. březen 2018, 12:18

Rozdělení určitě není větší hloupost než stavba nového bloku. Životnost Dukovan může být bezpecně 60 let, Temelína ještě déle. Za tu dobu pokročí jak tuzemské OZE, stejně tak jako nové formy přenosu a skladování elektřiny. Nic tedy nebude bránit využití levné elektřiny z tuzemských větrníků, jež mohou nahradit část uhelek a dovozu levné elektriny z větrných mořských parků v Severním moři. Stavba nové JE k roku 2035 je ekonomcký i ekologický nesmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se