Domů
Elektrárny ve světě
Na indické JE Kakrapar došlo k havárii, uniklo chladivo z primárního okruhu

Na indické JE Kakrapar došlo k havárii, uniklo chladivo z primárního okruhu

Minulý pátek 11. 3. 2016 došlo v ranních hodinách k havárii na indické jaderné elektrárně Kakrapar spojené s únikem primárního chladiva (LOCA). Jeden ze dvou 220MW bloků Kakraparské jaderné elektrárny musel být kvůli úniku těžké vody z primárního okruhu odstaven. Na elektrárně byl dočasně vyhlášen nouzový stav.

LOCA (Loss Of Coolant Accident) je havárie na jaderné elektrárně, kdy dochází k úniku chladiva z primárního okruhu. Největším nebezpečím je ztráta média, které odvádí zbytkové teplo produkované jaderným palivem po odstavení reaktoru. Pro nejběžnější typ reaktorů PWR (příp. VVER) se jedná o projektovou havárii, kterou daný typ reaktoru musí svými bezpečnostními systémy zvládnout bez poškození paliva.

K incidentu došlo přesně v den pátého výročí havárie japonské elektrárny Fukušima, způsobené obří vlnou tsunami. Rajendra Kumar, správce oblasti Surat, ve které elektrárna leží, uvedl, že nedošlo k žádnému úniku radioaktivních látek do okolí elektrárny a situace je pod kontrolou.

„Na prvním bloku KAPS (Kakrapar Atomic Power Station) byl dnes (pátek) v 9:00 ráno přerušen výkonový režim. Důvodem je drobná netěsnost na systému odvodu tepla z aktivní zóny reaktoru. Reaktor byl odstaven dle předpisů a postupů pro provoz daného typu reaktoru. Všechny bezpečnostní systémy pracují předpokládaným způsobem,“ uvedl ve svém prohlášení provozovatel elektrárny.

Jaderná elektrárna KAPS, která se nachází na hranici okresů Surat a Tapi v okolí města Vyara, je provozována společností NPCIL (Nuclear Power Corporation of India).

„Úroveň radiace v areálu elektrárny i mimo něj zůstavá normální. KAPS 1 a 2 je jaderná elektrárna, která se skládá ze dvou těžkovodních bloků (PHWR), každého s instalovaným výkonem 220 MW,“ dodal Lalit Kumar Jain, ředitel elektrárny. Obě jednotky byly uvedeny do provozu v devadesátých letech minulého století.

„Ředitel závodu mě informoval, že první blok elektrárny byl odstaven kvůli problému s primárním okruhem. Jde o netěsnost na rozvodech těžké vody, která se používá k chlazení aktivní zóny reaktoru. V současné době je situace pod kontrolou.“

Rajendra Kumar

Dle informací indického zpravodajského portálu ZEE News India byl v pátek okolo 18:00 již únik oddělen a nehoda ukončena. Tentýž reaktor měl v roce 1994 problémy s povodní. Kvůli zaseknutým stavidlům se nedařilo odpustit přebytečnou vodu a údajně jen díky usilovné práci zaměstnanců nedošlo k vážné havárii.

Schéma reaktorů typu CANDU (PHWR); Zdroj: cna.ca

„Zaměstnanci zůstávají i nadále v pohotovosti, ale již neprobíhá nouzový stav a blok je pod kontrolou. Kvůli havárii musí být KAPS 1 na nějakou dobu odstaven,“ tvrdí Kumar.

Mezitím okresní správa Tapi potvrdila, že v oblasti nezaznamenali žádné známky zvýšené radioaktivity.

Kromě zmíněných dvou bloků jsou ve výstavbě další dva bloky s instalovaným výkonem 2 x 700 MW. Jejich spuštění je plánováno na tento rok.

 Autor úvodní fotografie: Clicgauche

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Hariprasad
18. březen 2016, 10:39

Únik z primárního okruhu s sebou vždycky nese zvýšenou radioaktivitu, minimálně v místě úniku. Takže prohlášení se nedá věřit. Jde jen o to, jestli se jedná o běžnou netěsnost a vyteklo pár litrů, nebo jde o větší únik. mám dojem, že primární okruh je kvůli bezpečnosti zdvojený (ztrojený), takže se to dá přesměrovat. Jinak řečeno, primární okruh má sekundární primární okruhy, zatímco sekundární okruh bude nejspíš jen jeden. :-)

Jiří Puchnar
18. březen 2016, 11:02

Zvýšené množství radioaktivity pochopitelně při úniku z primárního okruhu naměříme, hlavní otázkou je však kde. Dle strohého popisu místa úniku by veškeré primární chladivo mělo zůstat v hermetické zóně primárního okruhu a do okolí uniknout nemělo. Pro podobné případy má každá JE speciální čistící stanice s filtry pro záchyt radionuklidů.

Další otázkou je ohodnocení velikosti úniku a rychlost jeho oddělení do hermetické zóny. V případě, že však bezpečnostní a filtrační systémy působí dle projektu, je při takovéto události únik radioaktivních látek do ovzduší celkem nepravděpodobný.

Konkrétní a snad i věrohodné informace bychom mohli získat od organizace MAAE, která se k incidentu zatím nevyjádřila. :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se