Domů
Elektrárny ve světě
Nový americký jaderný blok Vogtle 3 má za sebou studené zkoušky, hotov je z 94 %

Nový americký jaderný blok Vogtle 3 má za sebou studené zkoušky, hotov je z 94 %

Nový blok americké jaderné elektrárny Vogtle má za sebou další důležitý milník na své cestě ke komerčnímu provozu. Blok, jehož stavba je nyní z 94 % hotova, úspěšně absolvoval studené zkoušky chladícího systému. Provozovatel elektrárny předpokládá, že blok bude zprovozněn v listopadu příštího roku. Americký jaderný regulátor zároveň vydal první licence pro operátory, kteří budou blok obsluhovat.

Společnost Georgia Power v minulém týdnu oznámila, že třetí blok jaderné elektrárny Vogtle úspěšně dokončil studené zkoušky chladícího systému. V rámci testování byl chladicí systém reaktoru naplněn vodou a natlakován na hodnoty přesahující běžné provozní podmínky. Po snížení na konstrukční tlak byly provedeny komplexní kontroly, aby se ověřilo, že systém splňuje příslušné normy.

„Každý milník dosažený v rámci projektu Vogtle 3 a 4 představuje další významný krok směrem ke zprovoznění nových jaderných bloků v USA po více než 30 letech,“ uvedl Paul Bowers, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Georgia Power.

Jaderný blok typu AP1000, který je nyní podle provozovatele z 94 % dokončen, musí ještě před zavážkou paliva projít horkými funkčními testy. Společně se sesterským čtvrtým blokem je dostavba jaderné elektrárny hotova z 88 %. Třetí blok by měl být podle současného plánu a souhlasu amerického regulátora (Nuclear Regulatory Commission – NRC) zprovozněn v listopadu příštího roku. Čtvrtý blok pak bude následovat o rok později v listopadu 2022.

„Dokončení studených zkoušek nás, mimo jiné, připravilo na počáteční zavážku paliva. Dále nás také posouvá k uvedení do provozu tohoto bezuhlíkového zdroje, který našim zákazníkům, našemu státu a zemi poskytne čistou energii pro příštích 60 až 80 let,“ dodal Bowers.

První operátoři mají licence

S blížícím se termínem spuštění elektrárny vydal NRC i první provozní licence operátorům obou nových bloků. Získání licence je podle Georgia Power víceletý proces, při kterém se budoucí operátoři učí potřebné dovednosti, a je zakončený dvoutýdenní zkouškou. Ve zkouškách již 62 zaměstnanců prokázalo, že mají požadované znalosti, dovednosti a schopnosti bezpečně a efektivně obsluhovat třetí a čtvrtý blok elektrárny Vogtle.

Dostavba obou bloků elektrárny Vogtle začala v roce 2013 (březen a prosinec), během výstavby se musela potýkat zejména s úpadkem společnosti Westighouse. Současní vlastníci se v roce 2018 dokonce rozhodovali, zda má smysl projekt dokončit. I přes navýšení rozpočtu však bylo rozhodnuto o pokračování výstavby.

Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Mirous
27. říjen 2020, 12:00

Proč se snaží? Bidet jim to zavře, není to dost zelené.

Jan Veselý
27. říjen 2020, 17:38

Tímhle komentářem jen dokazujete svou neinformovanost a marnou snahu o to být vtipný. Kdybyste se o tom projektu něco trochu informoval, tak byste věděl, že Southern Company dostala na tu elektrárnu vládní garance na půjčky od Obamovy administrativy, kde byl Biden viceprezident. Kdyby ten projekt případná Bidenova administrativa sestřelila, ta samá administrativa by pak musela platit miliardy dolarů kvůli ušlému zisku.

Bizon
27. říjen 2020, 19:54

Tímhle komentářem jen dokazujete svou dezinformovanost médii která přefukují Bidenovy šance:D Předem přiznávám že přesně včera jsem ztratil veškerou objektivitu, ale z objektivních důvodů, demokrati sami začínají mít pochybnosti. Výsledky hlasování předem i registrací voličů jsou víc nakloněné Trumpovi než se předpokládalo, Demokrati narychlo dělají kampaně ve státech které měli mít v kapse, Biden měl včera svůj zatím nejkatastrofálnější proslov (víc záseků/přeřeků než koherentních sdělení).

Hillary už taky dostává hysteráky i když sama nejvíc zosobňuje to proč prohráli. 4 roky sami sobě lhali radši než si přiznat realitu, 4 roky nemají žádnou esenci kromě "Trump špatný!", za 4 roky nenašli kandidáta který by byl ménší katastrofální než ten poslední... Demokrati si Trumpa prostě zaslouží, můžou si za něj sami(společně s permanent/deep-state a svými médii).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se