Obce jsou proti prodloužení zkoumání lokalit kvůli jadernému úložišti

DomůRychlé zprávyObce jsou proti prodloužení zkoumání lokalit kvůli jadernému úložišti

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes oznámila starostům obcí v sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, že požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky. Obce jsou ale takovým postupem znepokojené a žádají zastavení průzkumu. ČTK o tom informoval starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti.

Důvodem prodloužení průzkumu má podle Kláska být, že se SÚRAO nepodařilo v termínu do konce roku 2016, který si samo navrhlo, uskutečnit většinu naplánovaných prací. Již dříve podalo ve všech sedmi lokalitách 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

„Nedá se předpokládat, že tyto budou s prodloužením průzkumů souhlasit a čeká nás tedy nové kolo vleklých sporů,“ uvedl Klásek.

Obce jsou znepokojené tím, že stát podle nich opět mění své postupy. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v polovině července uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech sedmi oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině.

Ilustrační foto

Obce prý očekávaly, že ministr nejprve představí cestu, kterou se stát bude chtít v této problematice ubírat.

„Možná také jde o svéráznou odpověď starostům od ministra Mládka, který si nechal od obcí zaslat do konce září odpovědi na otázky o možné další spolupráci při vyhledávání úložiště. Na jeho reakci totiž zatím marně čekají,“ podotkl Klásek.

Platforma žádá zastavení průzkumných prací. Nejprve musí být podle ní prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí.

„Dnešní zpráva SÚRAO opět potvrzuje letitý postoj této instituce k obcím a občanům v lokalitách – na nic se vás nebudeme ptát a rozhodovat budeme bez vás. Opět neplatí sliby, že bez souhlasu obcí se nebude dále zkoumat. Opět zajímavé načasování zásadního správního řízení do vánočních a novoročních svátků,“ dodal Klásek.

Ilustrační foto

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O finálním umístění hlubinného úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025.

Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se ukládá do meziskladů.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku.

Obce z pěti lokalit podaly loni žalobu na stát kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten zamítl jejich námitku proti povolení geologických průzkumů.

Povinnost zajistit bezpečné uložení radioaktivního odpadu ukládá státu atomový zákon.