Domů
Rychlé zprávy
Odstávky prodloužil i Temelín, 10 dní nepojede žádný z bloků

Odstávky prodloužil i Temelín, 10 dní nepojede žádný z bloků

Společnost ČEZ dnes oznámila prodloužení odstávek na jaderné elektrárně Temelín. Delší odstávka postihne jak nyní odstavený druhý blok, tak i blok č. 1. Vyplývá to z údajů zveřejňovaných společností ČEZ a monitoringu provozu jaderných elektráren webu oEnergetice.cz.

Podle aktuálních údajů o odstávkách, které společnost ČEZ zveřejňuje, dojde k prodloužení odstávek na JE Temelín o 10 dní na bloku č. 2. Prodloužení odstávek se ale výrazněji dotkne prvního bloku, který bude plánovaně odstaven 26. srpna. Původně měla jeho odstávka skončit 21. října, ale nyní je konec odstávky naplánován až o 25 dní později, tzn. na 15. listopadu.

V důsledku toho nebude od 26. srpna do 4. září v provozu ani jeden z temelínských bloků.

Plánované odstávky jaderné elektrárny Temelín Zdroj: Monitoring jaderných elektráren

Důvodem odstávky jsou dodatečné kontroly nízkotlakých dílů turbosoustrojí a dalšího zařízení. Přestože Temelín pro nedestruktivní kontroly důležitých svarů využívá jiné metody, i zde experti, proti původnímu plánu, překontrolovali o téměř 2000 svarů prověřovaných rentgeny navíc.

„Prioritou je vždy bezpečnost, tedy jistota a znalost stavu technologie. Čas pro dodatečné kontroly jsme současně využili k tomu, že jsme si nadpracovali některé činnosti pro další odstávky. Ty by tak mohly být příští rok o to kratší,“ vysvětlil ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Skutečná výroba jaderné elektrárny Temelín v letošním roce je po aktualizaci odstávek odhadována na 13,5 TWh. Kvůli novým odstávkám dojde zároveň ke snížení skutečné výroby Temelína, které je odhadováno na 0,63 TWh.

V letošním roce je to již po několikáté (zde a zde), co jsou odstávky na jaderných elektrárnách v ČR prodlužovány. Naposledy bylo značné prodloužení odstávek oznámeno u jaderné elektrárny Dukovany, které se podepsalo na výrazné snížení odhadované výroby.

Dukovany v tomto roce žádají o prodloužení licence na provoz 2. bloku. V dalším roce čeká žádost o povolení provozu i 3. a 4. blok Dukovan.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.