Domů
Rychlé zprávy
Ørsted se spojí s BlueFloat Energy a zaměří se na plovoucí větrné elektrárny
WindFloat projekt plovoucí offshore větrné elektrárny společnosti EDP. Zdroj: EDP Renewables
Zdroj: EDP

Ørsted se spojí s BlueFloat Energy a zaměří se na plovoucí větrné elektrárny

Dánská společnost Ørsted oznámila uzavření partnerství se společnostmi Falck Renewables a BlueFloat Energy. Cílem nového konsorcia je účastnit se nadcházejícího kola výběru uchazečů pro pronájem lokalit ve skotských vodách za účelem výstavby přímořských větrných elektráren.

Cílem programu ScotWind je spravedlivě a transparentně poskytnout vlastnická práva k mořskému dnu ve skotských vodách, a umožnit tak rozvoj nových komerčních projektů přímořských větrných elektráren. Má se jednat o zásadní krok na cestě k dosažení skotských vládních plánů na zajištění až 11 GW instalovaného výkonu v přímořských větrných elektrárnách.

ScotWind má zájemcům o výstavbu větrných elektráren poskytnout větší jistotu a jasnější požadavky. Před výstavbou samotné větrné elektrárny je zapotřebí shromáždit nemalé množství informací a na jejich základě připravit žádost o povolení výstavby větrné elektrárny. Tento proces je ale časově a finančně náročný a pro jeho provedení musí mít uchazeč alespoň částečnou jistotu v jeho úspěch.

CES z tohoto důvodu může v rámci ScotWind udělit zájemcům až desetiletou opční smlouvu, která stanoví podmínky, za kterých bude se zájemcem uzavřena nájemní smlouva v případě obdržení všech potřebných povolení. Právě o tuto opční smlouvu bude nové konsorcium usilovat.

Orientace na plovoucí elektrárny

Z nového konsorcia je Ørsted největší společností, do roku 2022 společnost plánuje navýšit celkový instalovaný výkon svých větrných elektráren na 9,9 GW. Společnost se dříve zaměřovala na větrné elektrárny s pevnou základnou, které v současnosti tvoří výraznou většinu provozovaných elektráren. Nyní ale chce přispět také k rozvoji plovoucích větrných elektráren.

S nimi má naopak hluboké zkušenosti další člen konsorcia - BlueFloat Energy. BlueFloat byl založen týmem odborníků na plovoucí větrné elektrárny na moři a má jedny z nejrozsáhlejších znalostí a praktických zkušeností s realizací projektů plovoucích větrných elektráren ze všech developerů na světě. Ten samý tým mimo jiné stojí za vývojem projektu WindFloat Atlantic, jedné z prvních plovoucích větrných elektráren na světě.

Plovoucím elektrárnám je přisuzován velký potenciál, do roku 2030 by jejich celkový instalovaný výkon mohl vzrůst až na 10 GW

Na rozdíl od elektráren s pevným základem na mořském dně jsou plovoucí elektrárny k mořskému dnu ukotveny pouze pomocí lan. Plovoucí elektrárny je proto možné instalovat i do hlubších vod dále od pobřeží, samotnou elektrárnu je rovněž možné sestavit již v přístavu a do finální lokality jí přepravit v celku.

Díky těmto výhodám se těmto elektrárnám přisuzuje zářná budoucnost a značný potenciál, jejich reálné nasazování je ale stále v počátcích. V červenci minulého roku byl celkový instalovaný výkon těchto elektráren pouhých 73 MW, podle některých odhadů byl ale do roku 2030 mohl vrůst až na 10,7 GW.

„Nedávno jsme oznámili naše strategické rozhodnutí zaměřit se na příležitosti v oblasti plovoucích větrných elektráren a podporovat komercializaci této technologie. Dnešní oznámení potvrzuje závazek Ørsted k této vzrušující a rychle se rozvíjející technologii. Spojením našich silných schopností v oblasti vývoje, EPC a O&M s partnery, kteří mají jedinečné praktické zkušenosti s projekty plovoucích větrných elektráren a silnou místní přítomností ve Skotsku nám umožní poskytnout Skotsku atraktivní novou nabídku," tvrdí  Martin Neubert, obchodní ředitel Ørsted.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se