Podaří se na letošním COP28 vyjednat datum ukončení využívání fosilních paliv?
Předseda klimatického summitu COP28 v neděli vyzval vyjednavače, aby se více soustředili na nalezení konsenzu ohledně dohody o postupném ukončení světového využívání ropy, plynu a uhlí. Informuje o tom zpravodajský portál Reuters. Konference rovněž vstupuje do své poslední fáze s plánovaným ukončením v úterý 12. prosince.
Rozhovory v Dubaji poukázaly na hluboké mezinárodní rozpory ohledně budoucí role fosilních paliv, které komplikují úsilí téměř 200 zemí o uzavření širokospektrální dohody před plánovaným koncem summitu.
Koalice více než 80 zemí, jejíž součástí jsou mimo jiné Spojené státy, Evropská unie a malé ostrovní národy, má ambici prosadit dohodu, která obsahuje formulaci „postupného vyřazení“ fosilních paliv.
Proti tomu se staví Saúdská Arábie spolu s Ruskem a dalšími, kteří tvrdí, že COP28 by se mělo zaměřit na snižování emisí, nikoli na zdroje paliva, které je způsobují.
Nejvyšší čínský vyslanec pro klima, Xie Zhenhua, v sobotu řekl, že dohodu COP28 lze považovat za úspěšnou pouze tehdy, pokud bude zahrnovat dohodu o fosilních palivech. Zároveň však blíže nespecifikoval zda Peking podpoří dohodu o postupném zrušení.
Koalice však naráží na tvrdý odpor v čele se skupinou producentů ropy OPEC a jejími spojenci. OPEC dokonce 6. prosince rozeslal svým členům dopis, ve kterém žádá o bojkot jakéhokoli omezení fosilních paliv v rámci COP28.
Jak by měl odklon od fosilních paliv vypadat?
Nejnovější verze vyjednávacího textu, zveřejněná v pátek, ukazuje, že země stále zvažují řadu možností. V hře je stále souhlas s „postupným vyřazením fosilních paliv v souladu s nejlepší dostupnou vědou“, ale také i postupné vyřazení „neutlumených fosilních paliv."
Dle informací získaných agenturou Reuters nemá předsednictví COP28 v úmyslu vydat další verzi návrhu dříve než v pondělí, což by znamenalo, že by vyjednavačům zbýval pouze jeden den na vyřešení sporů před formálním ukončením summitu.
Konference přinesla řadu dalších závazků ze strany zemí dosáhnout cílů, jako je ztrojnásobení využívání obnovitelné energie a jaderné energie, snížení spotřeby uhlí a omezení emisí skleníkového plynu metanu.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) v neděli uvedla, že tyto sliby, pokud budou dodrženy, sníží globální emise skleníkových plynů souvisejících s energetikou o 4 miliardy metrických tun ekvivalentu oxidu uhličitého v roce 2030.
I když je toto číslo značné, představuje pouze asi třetinu emisí, které je třeba v příštích šesti letech eliminovat, aby se oteplení omezilo na 1,5 °C nad předindustriální úroveň, jak bylo dohodnuto v Pařížské dohodě z roku 2015, uvedla IEA.
Mohlo by vás zajímat:
Opravte si v titulku fosinlích paliv
Cíle musí být především reálné. Pokud svět jako celek zvyšuje emise o 0,6% ročně a 2/3 podílu emisí CO2 mají chudé státy a zvyšují emise CO2 o 1,7% ročně a politiky většiny států světa včetně nás chystají další státní politiky rozvoje fosilních paliv ( ČR rozvoj plynu v teplárenství ). Tak prostě emise CO2 příliš klesat nebudou.
Další věcí , je místo kde se konference koná a Dubaj jsou přece Emiráty, to jako čekáte že SAE neudělá vše proto , aby fosilní paliva byla zachována , vždyť oni z nich žijí. Odklon od fosilních paliv je pro jejich producenty naprostá katastrofa. Ostatně stejná to není jen střední východ to jsou USA, Rusko, Canada, Norsko, Austrálie, JAR a další státy. USA jsou největším producentem ropy a plynu na světě jejich energetická koncepce počítá s poklesem emisí CO2 o 17% do roku 2050 viz EIA. (Annual Energy Outlook 2023 with projections to 2050). Připomínám, že USA mají 3 násobné emise CO2 na obyvatele proti EU. Co se týče EU samotné , tak sice snižuje svoje emise CO2 a to o 1,7% ročně ( průměr 10 ti let) jenže mnoho opatření je zcela iracionálních například likvidace jaderné energetiky. Takže nejvíce viditelný výsledek je ekonomický úpadek. V každém případě světové emise CO2 se už blíží ke svému vrcholu důvodem nejsou dohody politiků , ale rozvoj technologie FVE , kterou bude následovat elektromobilita. Tyto 2 technologie v příštích 20 ti letech změní světovou energetiku, ale rozhodně to neubude znamenat konec fosilních paliv. Prudce poklesne jen uhlí , ropa a plyn tam to bude spíše o regionálních přesunech spotřeby (ropa) a o sektorech ekonomiky , kde bude poptávka růst a sektorech kde bude klesat ( plyn) . Celkově to bude spíše cena akumulace než cokoli jiného co určí budoucí světovou spotřebu fosilních paliv.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se