Domů
Rychlé zprávy
Podle Leyenové se Indonésie stane centrem obnovitelných zdrojů. Pomohou peníze od EU a G20
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Podle Leyenové se Indonésie stane centrem obnovitelných zdrojů. Pomohou peníze od EU a G20

EU a několik vlád zemí G20 se zavázaly poskytnout Indonésii 20 miliard dolarů na pomoc při postupném odklonu od uhlí, které je jejím hlavním zdrojem energie. Nezávazná dohoda byla uzavřena ve stejné době, kdy se zástupci států účastnili jednání o klimatu na konferenci COP27 v Egyptě, která má skončit v pátek. Dohodnutých 20 miliard dolarů bude rozděleno v průběhu příštích tří až pěti let.

Indonésie společně s EU a Mezinárodní skupinou partnerů (IPG), kterou společně vedou USA a Japonsko a do níž patří Kanada, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Norsko a Spojené království, zahájila v úterý v rámci summitu G20 partnerství pro spravedlivou transformaci, jejímž cílem je pomoci Indonésii s postupným odklonem od uhlí.

„Je to poprvé, co skupina G20 zaujala tak jasné stanovisko k odchodu od uhlí," řekl ve středu vedoucím představitelům G20 francouzský prezident Emmanuel Macron.

Indonésie tahá za ruční brzdu

Indonésie je v současné době při pokrývání spotřeby energie nejvíce závislá na uhlí (37 %), přičemž její produkce uhlí vzrostla za posledních deset let o 105 %.

V rámci partnerství pro spravedlivý přechod však Indonésie hodlá snížit svou závislost na uhelných zdrojích dříve, než původně plánovala.

Podle dohody se zavázala, že do deseti let dosáhne uhlíkové neutrality v sektoru výroby elektřiny. Totéž platí pro rok, kdy se zavázala dosáhnout stropu emisí v tomto odvětví, a svůj cíl posunula na rok 2030, tedy o sedm let dříve, než bylo dříve oznámeno.

Dohoda zároveň uvádí, že Indonésie sníží strop emisí pro svůj sektor elektřiny o 19 %, z 357 milionů tun CO2 na 290 milionů tun vypouštěných v průběhu roku - což vyžaduje, aby vláda snížila dotace na dodávky uhlí, nebo je dokonce vyhradila pro rozvoj nízkouhlíkové energetiky.

Sázka na obnovitelné zdroje

Na důkaz indonéského odhodlání by měl prezident Joko Widodo v nejbližších dnech vydat dekret, jehož cílem je zdvojnásobit míru využívání obnovitelných zdrojů energie. Jejich podíl ve skladbě zdrojů pro výrobu elektrické energie má do roku 2030 vzrůst nejméně na 34 %.

„Budou to oni, kdo budou sklízet plody transformace svého hospodářství, protože Indonésie se stane centrem obnovitelných zdrojů," uvedla po oznámení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Šéfka Komise uvedla na Twitteru, že EU investuje do obnovitelných zdrojů energie po celém světě 4 miliardy eur v rámci programu Global Gateway na rozvoj nové infrastruktury v rozvojových zemích.

Podle dohody, která se zaměřuje na lidi, pracující v uhelném průmyslu nebo souvisejících odvětvích, bude toto financování podporovat transformaci, která bude čelit možným negativním dopadům.

Indonéské úřady potvrdily svůj závazek vypracovat v příštích šesti měsících investiční a akční plán, včetně zavádění obnovitelných zdrojů energie a vyřazování uhelných elektráren z provozu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef Janovec
21. listopad 2022, 19:46

Není to náhodou ta samá Indonésie, která se stala přeborníkem v pěstování palmy olejné, aby zachránila Evropu v přimíchávání biomasy do paliv. Vykácela nato část pralesů.

Pravoslav Motyčka
21. listopad 2022, 22:21

Podle mě jsou to plané řeči Indonésie potřebuje rychlý růst výroby el. energie a potřebuje jí vyrábět co nejlevněji poslední co potřebuje je zavírání dolů , které tam nedávno otevřeli. Za 10 let bude mít Indonésie určitě mnohem vyšší výrobu elektřiny z OZE ,ale také mnohem vyšší spotřebu uhlí než dnes. Ono vůbec uhlí zažívá v Asii další velký návrat Všechno uhlí co se nespálilo v USA a EU spálila Asie. A omezení spotřeby uhlí je sice hezké, ale realizovat tento program lze jen tehdy když je to uhlí možno nahradit nefosilními substitucemi tedy jádrem nebo OZE nahrazovat uhlí plynem nemá ani podle klima alarmistů valný smysl.

Milan Horak
22. listopad 2022, 10:28

Nahrazovat stabilní zdroje nestabilníma může navrhovat jen pomatenec. Ve vedení EU je to jeden vedle druhého. EU už je jako svého času rusko, které vyváželo komunismus do světa. Vývozním artiklem EU se stala zelená ideologie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se